Wielkość liter

Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2017

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2017.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

W ciągu kończącego się roku:

 • w styczniu kupiliśmy dwa relikwiarze na relikwie: Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Bł. Bolesławy Marii Lament. W tym samym miesiącu: zostały zamontowane nowe balustrady przy Biurze Radia Maryja i młodzieżowej sali spotkań. Z pracowni projektów otrzymaliśmy plany pod przyszłe nowe drzwi w kościele i oratorium. Zakupiliśmy 70 krzeseł do Oratorium.

 • w lutym został zamontowany nowy ołtarz z prawej strony. W tym samym miesiącu: rozpoczęto wymianę podłogi na chórze pod organy. Zakupiliśmy kolejny relikwiarz. Na balustradzie chóru pojawił się nowy zegar. Z lewej strony zostały zamontowane dwie gabloty na relikwie i wota.

 • w marcu zrobiliśmy nowe lektorium do Oratorium z wizerunkiem Św. Wojciecha. W tym samym miesiącu: zakupiona została następna partia krzeseł również do Oratorium. Do nowej sali młodzieżowej i Biura Radia Maryja kupiliśmy stojaki na parasole, dwa fioletowe ornaty. Na balkonie z lewej strony zostały zamontowane dodatkowe okna. Zakupiliśmy deski na nową podłogę pod organy na chórze. Sfinansowany został wyjazd Scholi na rekolekcje wielkopostne. Kupiliśmy nowe banery do Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Sprowadziliśmy relikwie Św. Matki Teresy z Kalkuty. Na chórze nad drzwiami wymienione zostały dwa okna w miejsce zniszczonych w czasie pożaru. Z Rzymu sprowadziliśmy relikwie Św. Ignacego Loyoli. Stary obraz w Oratorium został oprawiony w nową ramę.

 • w kwietniu doświetlone zostały gabloty z relikwiami i wotami. W tym samym miesiącu: sprowadziliśmy relikwie polskich Męczenników w Peru: Bł. Michała Tomaszka i Bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Kupiliśmy czerwoną stułę na okres wielkanocny, dwa białe ornaty, ornat na I-sze piątki miesiąca z Sercem Pana Jezusa, ornat na Wielkanoc i oktawę, relikwiarz. Sprowadziliśmy relikwie Św. Antoniego z Padwy, Św. Br. Alberta Chmielowskiego z Krakowa. Doświetlone zostały wszystkie obrazy w bocznych ołtarzach.

 • w maju sprowadziliśmy do Parafii relikwie Św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski. W tym samym miesiącu: przeprowadzony został remont dwóch pomieszczeń pod chórem zniszczonych w czasie pożaru.

 • w czerwcu sprowadziliśmy do Parafii relikwie Św. Floriana, Św. O.Pio, Św. Urszuli Ledóchowskiej. W tym samym miesiącu: został przeprowadzony remont parkingu od strony plebanii, rozpoczęły się prace przy wymianie głównych drzwi wejściowych do kościoła.

 • w lipcu po uderzeniu pioruna, została usunięta poważna awaria monitoringu w kościele i internetu . W tym samym miesiącu: zostały wymienione główne drzwi do kościoła. Zniszczone płyty ceramiczne przed plebanią zostały wymienione na płyty kamienne.

 • w sierpniu kontynuowane były prace z lipca przy układaniu płyt kamiennych przed plebanią. W tym samym miesiącu: zostały odnowione drzwi do bocznych pomieszczeń pod chórem, przy plebanii oprócz schodów zostały położone dodatkowe płyty kamienne. Z Fatimy sprowadziliśmy do parafii relikwie Św. Franciszka i Hiacynty Marto. W kościele zamontowane zostały zamki w drzwiach umożliwiające zamykanie ich jednym kluczem. Kupiliśmy najnowsze wydanie rytuałów pogrzebowych oraz osuszacz ścian.

 • we wrześniu zamontowane zostały meble w pomieszczeniach pod chórem: Białej Procesji i s. Agaty, zakrystianki. W tym samym miesiącu: została odwodniona ściana kościoła i Biura RM. Po awarii iluminacji naszego kościoła, na koszt Parafii została ułożona kostka na placu. Zamontowane zostały nowe meble w sali młodzieżowej II, ze względu na uroczystości z udziałem biskupów wykonaliśmy ich herby. Zakupione zostały kolejne relikwiarze. Na prawym balkonie zamontowaliśmy dodatkowe okna.

 • w październiku w Oratorium pod kościołem zostały zamontowane dodatkowe kaloryfery. W tym samym miesiącu: doświetliliśmy Kaplicę Katyńską i Kaplicę Martyrologii Narodowej. Obie kaplice są pod chórem. W Biurze Radia Maryja zlikwidowana została poważna awaria linii telefonicznej. Na parkingu przykościelnym poprawiono kostkę po zapadłej ziemi. Przy plebanii usunięto znaczną część ziemi pod przyszły zieleniec.       

 • w listopadzie wymieniliśmy wiele pobitych szyb w kościele . W tym samym miesiącu: z Libanu sprowadziliśmy relikwie Św. Charbela. W Oratorium oszkliliśmy brakujące szyby w oknach. Dekarze usunęli wiele usterek w rynnach na kościele. Nad głównym wejściem do kościoła został zamontowany witraż.

 • w grudniu został założony stacjonarny telefon w Biurze RM. W tym samym miesiącu: dokupiliśmy jeszcze więcej kompletów oświetlenia choinkowego, rozpoczęliśmy wieloetapową wymianę drzwi w pomieszczeniach pod kościołem.

To wszystko wykonaliśmy dzięki Waszej ofiarności na tacę, ofiarom indywidualnym składanym w tygodniu w kancelarii i wpłatom na konto naszej parafii. W kończącym się roku nie otrzymaliśmy żadnej dotacji finansowej z państwa. Bóg zapłać za każdy dar serca. Do wydatków jakie ponosi parafia każdego roku należy też zawsze dodać koszty energii elektrycznej, wody i ogrzewania trzech budynków. Sprawy finansowe są przedstawiane przeze mnie na posiedzeniu Rady Parafialnej i Ekonomicznej.

Podczas kolędy jak każdego roku, rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędę, drugą na kościół. Przed nami wiele roboty. Po bardzo długim oczekiwaniu na dokumentację odbudowy organów, od stycznia trwają intensywne prace przy instrumencie. Organmistrzowie pracuję u nas w budynku za kościołem, w Łomży w pracowni stolarskiej jest robiona szafa organowa. Będziemy mieli piękny instrument, który wykorzystamy też do koncertów organowych, gdyż nasz kościół ma najlepszą akustykę. Tegoroczne ofiary na kościół w całości posłużą nam w sfinansowaniu organów. O innych pracach będziemy informować na bieżąco w internecie, a za rok w kolejnym sprawozdaniu. Za złożone ofiary w czasie kolędy już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby parafii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.