Wielkość liter

26 listopada 2017 r. - XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA, UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA
 • Dzisiejsza Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi się tę Uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

 • Dzisiaj po każdej Mszy Św. będzie Wystawienie Najświętszego Sakramentu przed błogosławieństwem odnowimy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Nie wychodźmy z kościoła bez Bożego błogosławieństwa. Natomiast po Mszy Św. o godz. 11.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu z ostatnią w tym roku Procesją Eucharystyczną wokół kościoła. W dniu dzisiejszym można zyskać Odpust Zupełny na zwyczajnych warunkach. O godz. 17.00 Straż Honorowa NSPJ zaprasza na Adorację Najświętszego Sakramentu. Dzisiaj także po Mszy Św. wieczornej o godz. 18.00 zapraszamy chętnych parafian do Oratorium pod kościołem na  AGAPĘ.

 • Dzisiejsza Uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła. Do nas zapraszamy na comiesięczne spotkania w każdą I-szą środę miesiąca na Mszę Św. o godz. 18.00, po Mszy Św. spotkanie formacyjne Akcji.

 • Został ustalony termin Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszej Parafii na dni: 12-13-14 listopada 2018r., podczas Mszy Świętych. To uroczyste wydarzenie poprzedzać będą Rekolekcje Intronizacyjne Wprowadzające, które odbęda się 11 listopada /w Niedzielę/ podczas Mszy Św. o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 11.00; 12.30 i 18.00. W następnych dniach:

 • 12 listopada – Intronizacja w wymiarze osobistym ns Mszy Św. o godz. 9.00 i 18.00

 • 13 listopada -  Intronizacja  wymiarze rodzinnym na Mszy Św. o godz. 9.00 i 18.00

 • 14 listopada – Intronizacja w wymiarze społecznym podczas wieczornej Mszy Św. o godz. 18.00. Aktu tego dokonają przedstawiciele różnych drup społecznych w obecności przedstawiciela władzy Kościoła naszej Archidiecezji. Zapraszamy wszystkich parafian, a szczególnie wspólnoty działające w naszej Parafii, do włączenia się w to wielkie dzieło. Tylko bowiem wspólne nasze działanie przyniesie owoce.

 • Dzisiaj Klasy III-cie Gimnazjum mają Mszę Św. o godz. 9.30. Po Mszy Św. katecheza w Oratorium pod kościołem.

 • Za tydzień klasy I-sze Szkoły Podstawowej będą miały Mszę Św. o godz. 12.30. Po Mszy Św. katecheza w kościele.

 • W najbliższy czwartek, 30 listopada, przypada Święto św. Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, bratem św. Piotra. Tradycja głosi, że po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę, ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże św. Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona podczas świątecznej Mszy Świętej o godz. 18.00, na którą serdecznie zapraszamy.    

 • W tym tygodniu przypada I-szy piątek i I-sza sobota miesiąca. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, w naszym kościele na każdej Mszy Św.. W I-szy piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7.00; 16.30 i 18.00. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 17.15 Straż Honorowa NSPJ będzie miała Adorację. Zachęcamy do chwili adoracji Najświętszego Sakramentu.

 • W I-szą sobotę miesiąca nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 7.00 i 18.00. O godz. 15.00 Różaniec Fatimski.

 • Kuria Metropolitalna informuje, że Wizytacja Kanoniczna naszej Parafii odbędzie się 27 kwietnia w przyszłym roku. Wizytacji dokona Ks. Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. Tego też dnia na Mszy Św. o godz. 18.00 młodzież klas III-ich Gimnazjum przyjmie Sakrament Bierzmowania. Szczegółowy program wizytacji podamy nieco później. Już dzisiaj prosimy szefów wszystkich grup działających w Parafii o przygotowanie sprawozdania z ostanich pięciu lat. Sprawozdania trzeba będzie złożyć w kancelarii do 1 kwietnia przyszłego roku. Informujemy, że zgodnie z Prawem Kanonicznym Wizytacja w każdej Parafii odbywa się co 5 lat. Poprzednią mieliśmy 27 maja 2013 roku.

 • Wydział Katechetyczny zaprasza wiernych dorosłych do udziału w cyklu 5    katechez biblijnych przygotowujących do owocnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Katechezy prowadzone metodą Mess'AJE (czyt. mesaż) odbywać się będą w soboty: 2,9,16 grudnia br. i zakończą 20 stycznia 2018 roku w godz. 10.00 - 12.30 w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. Bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2017 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2017 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.    

 • Parafia nasza otrzymała z Libanu relikwie Św. Charbela. Ich intronizacja odbędzie się niebawem, o czym wcześniej podamy w ogłoszeniach duszpasterskich.

 • Zapraszamy naszych parafian do grup modlitewnych istniejących przy Parafii. Zapraszamy dzieci do Białej Procesji, chłopców na ministrantów, mężczyzn do Bractwa Św. Wojciecha i do Procesji. Angażujmy się w życie naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy w szeregi Akcji Katolickiej. Wykaz wszystkich grup jest zamieszczony na stronie internetowej naszej Parafii. Serdecznie polecamy.

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku przy ul. Św. Wojciecha 12 za pomoc w sprzątaniu kościoła oraz innym osobom. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku  przy ul. Św. Wojciecha 16.

 • Zachęcamy do lektury prasy i książek o tematyce religijnej.

 • Ks. Proboszcz przyjmuje zgłoszenia firm na oczyszczenie elewacji naszego kościoła. Fronton kościoła został oczyszczony po pożarze.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace przy  naszym kościele wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 5 osób. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ  CODZIENNIE  ZA  NICH  MODLI  SIĘ.

 • Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wejdźmy w ten piękny, choć krótki w tym roku czas, wyciszeni i odpowiednio duchowo nastawieni. Za tydzień I Niedziela Adwentu. Rozpoczniemy nowy rok kościelny i liturgiczny. Począwszy od przyszłej Niedzieli w ciągu tygodnia będziemy spotykać się na Mszy Św. Roratniej o godz. 7.00 oraz w środy i soboty o godz. 18.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy, szcególnie dzieci, by przychodziły z lampionami. Od przyszłej niedzieli można będzie przynosić do kosza żywność, środki czystości i higieniczne. Jak każdego roku, tak i w tym, będzie ustawiony kosz przy ołtarzu Matki Bożej z lewej strony.

 • Za tydzień na każdej Mszy Św. zostaną poświęcone  WIGILIJNE  OPŁATKI. Przypominamy, by na naszym wigilijnym stole był poświęcony opłatek, a nie kupiony w galerii handlowej. W wigilijny wieczór chrześcijańska rodzina łamie się poświęconym białym chlebem. W każdą Niedzielę OPŁATKI będą rozprowadzane w kancelarii, zaś w dni powszednie na parterze plebanii. Złożone dobrowolne ofiary będą przeznaczone na liczne prace prowadzone przy kościele. Za tydzień o pomoc w rozprowadzaniu OPŁATKÓW prosimy Rodziny Nazaretańskie.

 • Tegoroczne Rekolekcje Adwentowe Nauczycieli i Wychowawców odbędą się w dniach 4-6 grudnia br. o godz. 19.15 w par. św. Wojciecha w Białymstoku. Rekolekcje pt. "Być dobrym jak chleb" poprowadzi ks. Robert Koller. W programie przewidziana jest Eucharystia oraz konferencja duchowa.    

 • W Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej  w Białymstoku trwa cykl katechez na temat „Bł. Michał Sopoćko i jego dzieła”. Comiesięczne spotkania mają na celu lepsze poznanie osoby Błogosławionego, jako kapłana, teologa, wykładowcę, katechetę, pedagoga, duszpasterza, gorliwego orędownika Bożego Miłosierdzia, a od niedawna Patrona Białegostoku.  O godz. 18.30 w budynku Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej przy ul. Warszawskiej 50 (wejście od parkingu).  Wstęp wolny.

 • Informacja o kolejnych spotkaniach:

 • 5 grudnia 2017  godz. 18.30  „Kapłan według  „Serca Bożego” „ -  ks. bp Henryk Ciereszko

 • 9 stycznia 2018    18.30 „Ojciec duchowy kapłanów „ - ks. bp Henryk Ciereszko

 • 13 lutego  2018 18.30 „Pedagog i wychowawca „    - ks. Adam Skreczko

 • 14 marca  2018 18.30  „Przybliżający tajemnicę Bożego Miłosierdzia”   - ks. Józef Zabielski

 • 10 kwietnia  2018 18.30  „Apostoł Bożego Miłosierdzia”   - ks. bp Henryk Ciereszko

 • 8 maja  2018 18.30  „Apostoł Bożego Miłosierdzia”  - ks. bp Henryk Ciereszko

 • 12 czerwca  2018 18.30 "Założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego" -  siostra zakonna

 • Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w sobotę wieczorem? Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy tam takie słowa: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". W soboty  zapraszamy szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn NIE MOGĄ uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w Niedzielę. U nas wieczorna Msza Św. w każdą sobotę o godz. 18.00 jest odprawiana według formularza niedzielnego.

 • Ze smutkiem informujemy, że tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym, Parafia nasza nie otrzymała żadnej dotacji finansowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mamy zaplanowanych wiele prac w kościele i przy nim, zatem liczymy tylko na zrozumienie naszych parafian. Ks. Proboszcz już dzisiaj wyraża za to wielką wdzięczność. Bóg zapłać.

 • W  KAŻDĄ  NIEDZIELĘ  PO  MSZY ŚW., MOŻNA  ZAPISAĆ  W  ZAKRYSTII  INTENCJĘ  MSZY ŚW.

 • DZIĘKUJEMY  ZA  DOSTARCZANĄ  MAKULATURĘ. PROSIMY  SKŁADAĆ JĄ  DO  KONTENERA  ZA  PLEBANIĄ, A NIE  W  KRUCHCIE  KOŚCIOŁA. BÓG  ZAPŁAĆ.    

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Podczas wnoszenia trumny do kościoła – biją dzwony!. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2020
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.