Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
23 kwietnia 2017 r. - II NIEDZIELA WIELKANOCNA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
 • Korekta terminów katechez przedmałżeńskich - 23 IV - 28 V w parafii pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku – nie odbędą się.

 • Dziś przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłosierną miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Ojciec Święty Franciszek mówi wprost, że imieniem Boga jest miłosierdzie. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas.

 • W tym rozpoczynającym się dziś Tygodniu Miłosierdzia warto też przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).

 • Jak słyszeliśmy z listu Biskupów polskich, dzisiaj można złożyć do puszki swój dar ofiarom wojny w Syrii. Bóg zapłać.

 • Dzisiaj uczniowie Klas III-ich Szkoły Podstawowej i ich rodzice mają Mszę Św. o godz. 12.30, po której będzie katecheza przygotowująca do I Komunii Św.

 • Dzisiaj jest V Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w naszym mieście. Nasza parafia jest w II grupie. Grupa ta wyjdzie z Dojlid z parafii Niepokalanego Serca Maryi. Nasi parafianie dołączą przy skrzyżowaniu ul. Piastowskiej z ul. Warszawską tak jak to było w ub. roku ok. godz.13.30. Wieczorem w naszym kościele po Mszy Św. o godz. 18.00 uczcimy relikwie Św. Faustyny Kowalskiej i Bł. Ks. Michała Sopoćki.    

 • Jutro Uroczystość Św. Jerzego, Męczennika, Głównego Patrona naszej Archidiecezji i Wyższego Seminarium Duchownego. Doroczny Odpust u naszych sąsiadów. Całą społeczność seminaryjną polecamy w naszych modlitwach.    

 • Jutro młodzież gimnazjalna przyjmie Sakrament Bierzmowania. Msza Św. rozpocznie się o godz. 16.30. Bierzmowania udzieli Ks. Bp Henryk Ciereszko. Naszą młodzież polecamy w modlitwach. Tradycyjnie jak co roku ofiary na tacę w czasie tej uroczystości są zbierane na rekolekcje oazowe młodzieży z całej naszej Archidiecezji.    

 • We wtorek będziemy obchodzić Święto św. Marka, Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Wszyscy, także mieszkańcy miast, proszą o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, by nikomu na świecie nie brakowało chleba. Msze Św. będą jak w każdy dzień powszedni. Tego dnia Imieniny obchodzą nasi kapłani: Ks. Marek Czech i Ks. Marek Lipiszko. Polećmy ich w naszych modlitwach.    

 • We wtorek na Mszy Św. wieczornej odbędzie się Intronizacja relikwii Św. Antoniego z Padwy. Wszystkich noszących to imię serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Po Mszy Św. uczcimy relikwie Św. Antoniego. Trzem Antonim, ofiarodawcom relikwiarza bardzo dziękujemy. Bóg zapłać.

 • Doroczny Odpust ku czci Św. Wojciecha, Biskupa Męczennika naszego Patrona w tym roku jest przełożony ze względu na Niedzielę Miłosierdzia Bożego i będzie w najbliższą środę. Nasze myśli i serca skierujmy w stronę Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Od 20 lat są też i w naszym Sanktuarium. Będziemy dziękować Panu Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę św. Wojciecha na naszej ziemi. Od ponad tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy św. Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera. Przykładnie i wiernie trwajmy przy krzyżu Chrystusowym i Ewangelii. Msze Św. będą odprawiane o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 16.30 i 18.00. Po wieczornej Mszy Św. będzie Procesja Eucharystyczna. Zapraszamy cała Białą Procesję do udziału. Po każdej Mszy Św. będzie możliwość uczczenie relikwii Św. Wojciecha. Pod chórem księża będą przyjmować intencje na Msze składkowe, które będą odprawiane w poniedziałki o godz. 18.00.

 • W środę w Oratorium o godz. 19.00 wykład Ks. Adama Matana z cyklu Nauka i Wiara na temat: „Rozum czy wiara – tertium non datur?”(tzn trzeciej możliwości nie ma)

 • W piątek rozpocznie się pielgrzymowanie szlakiem Bł. Ks. Michała Sopoćki. Początek o godz. 18.00 w kościele Św. Rocha.

 • W sobotę przypada 38.rocznica święceń biskupich Ks. Abpa Administratora Edwarda Ozorowskiego. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

 • Tydzień zakończymy w sobotę liturgicznym świętem Św. Katarzyny Sieneńskiej. Tak dalece wyróżniała się ona czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem wiary, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku św. Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.    Tego dnia naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ przypadać będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

 • Przyszła III Niedziela Wielkanocy z ustanowienia Episkopatu Polski we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona będzie jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny.

 • Dziękujemy rodzicom młodzieży do Bierzmowania, tak licznie obecnym i innym osobom, za wczorajsze sprzątanie w kościele. W sobotę na godz.10.00 zapraszamy mieszkańców domów o numerach nieparzystych przy ul. Staszica.

 • Kościół nasz jest czynny przez cały dzień i nadal tak będzie, mimo poniedziałkowego włamania do skarbony, które zostało zarejestrowane przez nasze kamery. Trwają czynności dochodzeniowe Policji. Bardzo prosimy wszystkich o wzmożoną czujność, szczególnie w godzinach od 14.00 do 17.30. Jeśli przebywamy w pobliżu naszego kościoła, zajdźmy do niego na krótki pacierz i obserwujmy co się dzieje wokół nas, bowiem w tych godzinach grasują złodzieje.

 • Mamy jeszcze kilka egzemplarzy „Dróg Miłosierdzia” serdecznie polecamy.

 • Tradycyjnie, jak co roku, na początku maja organizowana jest Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Krypna. Tegoroczna XXIV pielgrzymka wyruszy z Białostockiej Katedry w sobotę 6 maja o godz. 8.00. Pragniemy wspólnie wędrując do Sanktuarium Matki Bożej w Krypnie prosić o wszelkie łaski potrzebne naszym rodzinom na każdy dzień. Ukoronowaniem pątniczej wędrówki będzie uroczysta Msza św. celebrowana w Krypnie o godz. 18.00.     Zapisy organizowane są na trasie – całkowity koszt pielgrzymki to 5 zł. Istnieje także możliwość zapisania się na autokar powrotny – w cenie 10 zł.

 • Ze smutkiem informujemy, że tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym, Parafia nasza nie otrzymała żadnej dotacji finansowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mamy zaplanowanych wiele prac w kościele i przy nim, zatem liczymy tylko na zrozumienie naszych parafian. Ks. Proboszcz już dzisiaj wyraża za to wielką wdzięczność. Bóg zapłać.

 • Za tydzień jak zawsze w ostatnią Niedzielę miesiąca, ofiary złożone na tacę będą przeznaczone biednym rodzinom naszej Parafii.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace przy naszym kościele wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 3 osób. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Akcja     Katolicka naszej Archidiecezji organizuje Pielgrzymkę autokarową w dniach 9 – 11 czerwca na trasie: Nowe Miasto – Żdżary – Częstochowa – Toruń – Skępe. Więcej informacji jest przy kancelarii.

 • DRODZY RODZICE MAŁYCH DZIECI! PILNUJCIE SWOJE POCIECHY, BY NIE RZUCAŁY KAMIENIAMI W OKNA KOŚCIOŁA, KTÓRYCH WIELE JEST POBITYCH. KOLOROWE KAMIENIE PRZY KOŚCIELE NIE SŁUŻĄ TEMU CELOWI, ANI ICH ROZRZUCANIU PO CAŁYM PLACU, LECZ CHCEMY, BY PRZY NASZYM SANKTUARIUM BYŁO PIĘKNIE. DOŚĆ BAŁAGANU.

 • Według Nauki Kościoła Katolickiego, za czasów Papieża Grzegorza VIII, ustalono, że najbliżej do Boga jest przez czubek głowy. Dlatego również nakazano mężczyznom nie noszenie nakrycia w kościele podczas nabożeństw. Dbajmy o to. Ten przepis jest ciągle aktualny i dotyczy też małych chłopców, o czym rodzice zapominają, albo z uśmiechem wykazują się swoją ignorancją.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.    

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2017 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2017 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Podczas wnoszenia trumny do kościoła – biją dzwony!. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.