Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
VII niedziela zwykła

Miłość wszystko zwycięża

  "Miarą miłości jest miłość bez miary" - te słowa św. Franciszka Salezego są najlepszym komentarzem do dzisiejszych czytań biblijnych. Miłość przebaczająca; miłość, która wszystko znosi; miłość, która nawet drugi policzek każe nastawiać - oto miłość prawdziwa.  Słowa o nastawianiu policzka wydają się być przesadne - żeby nie rzec: absurdalne. Czy rzeczywiście?  Ileż rąk rozpędzonych do uderzenia zawiśnie w powietrzu? Ileż zaklętych - a raczej: przeklętych - kręgów zemsty zostanie rozerwanych, jeśli ktoś zemsty poniecha i wyciągnie rękę do pojednania?

  Na początku XX stulecia wiele wsi na Sycylii było pozbawionych mężczyzn w młodym i średnim wieku. Dlaczego? Ano dlatego, że ci katolicy zarzucili Boski nakaz przebaczania i kierowali się wyłącznie prawem "Omerty"  - czyli zemsty. "Zabił mi brata - to ja mu w zemście zabiłem brata. On w zemście zabił mi syna, więc ja mu zabiłem jego syna. On zabił mi drugiego syna - ja to samo uczyniłem z jego drugim synem.... i tak aż do wzajemnego wyeksterminowania wszystkich męskich członków naszych rodzin!!!". Istny obłęd!

   A gdyby któryś przerwał ten przeklęty łańcuch wzajemnej zemsty? Gdyby powiedział: "nie, ja nie zabiję, rezygnuję z zemsty, przestańmy się zabijać!"??? Prawdziwa miłość z zemsty rezygnuje.

  ks. Marek Czech

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.