Wielkość liter

Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2016

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2016.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

W ciągu kończącego się roku:

 • w styczniu w czwartym dniu Nowego Roku mieliśmy kolejną awarię naszego węzła cieplnego na plebanii. W tym samym miesiącu: dokonano izolacji rur grzewczych w tym budynku. Oddaliśmy do renowacji VI stację Drogi Krzyżowej. Zamontowana została dodatkowa linia wodna w pralni s. Agaty. Kupiliśmy drabinę wielostopniową. W Oratorium został zainstalowany rzutnik multimedialny z pełnym wyposażeniem.

 • w lutym z renowacji powróciła VI stacja Drogi krzyżowej.  W tym samym miesiącu: zostały zamontowane urządzenia do dzwonów i zegarów w ten sposób po przeszło 70 latach uruchomione zostały zegary na wieży naszego kościoła. W zakrystii została odnowiona kropielnica. Wstawione zostały nowe zamki w drzwiach wejściowych na klatki schodowe. Zakupiliśmy nowe banery do ciemnicy i Grobu Bożego. Spłaciliśmy XII-tą ratę naszych zobowiązań finansowych.

 • w marcu kupiliśmy pełny komplet nagłośnieniowy do Oratorium.  W tym samym miesiącu: zostało zainstalowane nagłośnienie w Oratorium. Zrobiony został nowy postument pod krzyż na W. Piątek. Mieliśmy awarię sieci grzewczej koło zakrystii. Do refektarza na plebanii został zakupiony niezbędny sprzęt. W Oratorium zostały zamontowane głośniki nowej generacji.

 • w kwietniu poddana została renowacji figura Matki Bożej stojąca przed Oratorium. W tym samym miesiącu: przebudowaliśmy aleję wjazdową od strony Seminarium Duchownego. Dokupiliśmy wiele następnych gatunków drzewek. W darze ołtarza kupiliśmy czerwoną kapę i kapę koloru złotego. W darze od Pani Heleny Sosnowskiej otrzymaliśmy 5 ornatów Maryjnych. Zabezpieczyliśmy siatkami rynny odpływowe. Wywiezione zostały kamienie i znaczna część ziemi spod przyszłego skweru.

 • w maju zostały posadzone nowe krzewy w miejsce zniszczonych w czasie pożaru wieży, tym razem z prawej strony kościoła.  W tym samym miesiącu: został sfinansowany wyjazd naszej Scholi „Dobra ziemia” na ogólnopolski festiwal w Grójcu. Odnowiona została srebrna puszka z 1931 roku oraz pateny i kropielnica. Zakupione też zostały świece ołtarzowe do obchodów oktawy Bożego Ciała.

 • w czerwcu została zlikwidowana I część starego kanału grzewczego w kościele. W tym samym miesiącu: Spłaciliśmy XIII-tą i ostatnią ratę naszych zobowiązań finansowych. Zamówione zostały płyty kamienne na stopnie na balkonach.

 • w lipcu oddaliśmy do renowacji główny żyrandol. W tym samym miesiącu: została wymieniona stara instalacja elektryczna w Biurze Radia Maryja i w salach przyległych. Zmodernizowana została balustrada przy kancelarii. Na chórze została dokończona sieć elektryczna. Oświetlenia w kruchcie pod chórem zmienione zostały na sterowanie przy pomocy pilota. W połowie miesiąca rozpoczęło się tynkowanie ścian Biura RM i sali przyległej z korytarzami. Kupiliśmy nowy ornat na śluby oraz podpory do drzwi w kościele.

 • w sierpniu usunięte zostały na dachu kościoła uszkodzenia po spadających elementach w czasie pożaru wieży.  W tym samym miesiącu: zaizolowane zostały ściany i korytarz Biura Radia Maryja. Zakupione zostały płyty kamienne na balkony. Na klombie od strony Seminarium Duchownego została założona zieleń z instalacją systemu nawadniającego. Kupiliśmy klosze na paschał. Kontynuowana była instalacja  oświetleniowa zieleńców.

 • we wrześniu trwały prace przy nawadnianiu centralnego zieleńca i przyległych do niego.  W tym samym miesiącu: zakończone zostały prace przy oświetleniu skwerów, które rozpoczęliśmy przed pożarem. Kupiliśmy tackę na biskupią piuskę. Na strychu kościoła zamontowana została elektryczna wyciągarka do głównego żyrandola. Kupiliśmy kolejny nowy komplet świec ołtarzowych. Zmodernizowaliśmy stojaki na pogrzeby. W  pomieszczeniach Biura Radia Maryja dokonano hydrofobizacji czyli izolacji poziomej zapobiegającej namakaniu ścian. Kupiliśmy opryskiwacz do pielęgnacji zieleni. Zakończone zostały prace przy renowacji żyrandola.

 • w październiku sprowadziliśmy relikwie Bł. Bolesławy Marii Lament. W tym samym miesiącu: w drzwiach wejściowych do kościoła zamontowany został samozamykacz. Zerwane zostały stare podłogi w Biurze Radia Maryja i sali przyległej. W ostatnim dniu października w tych pomieszczeniach został położony styropian oraz wykonano zalewę betonową pod przyszłą posadzkę.            

 • w listopadzie kupiliśmy 11 żyrandoli na górne korytarze w kościele oraz do Biura Radia Maryja i Sali Spotkań. W tym samym miesiącu: dokończona została renowacja 12 krzeseł. Na nasze zamówienie w pracowni stolarskiej został wykonany fotel na uroczystości z udziałem Biskupa. Sfinalizowane zostały przygotowania dokumentacji organowej. Zamontowane zostały wszystkie oświetlenia na górnych korytarzach w kościele, Biurze Radia Maryja i w sali spotkań.

 • w grudniu została ułożona posadzka w Biurze Radia Maryja. W tym samym miesiącu:  w sali spotkań została ułożona taka sama posadzka. Na balkonach ułożone zostały płyty kamienne na stopniach. Do Biura Radia Maryja zostały wstawione nowe meble. Tym samym pomieszczenie to zostało oddane do ponownego użytku.

To wszystko wykonaliśmy dzięki Waszej ofiarności na tacę, ofiarom indywidualnym składanym w tygodniu w kancelarii i wpłatom na konto naszej parafii. W kończącym się roku nie otrzymaliśmy żadnej dotacji finansowej z państwa. Bóg zapłać za każdy dar serca. Do wydatków jakie ponosi parafia każdego roku należy też zawsze dodać koszty energii elektrycznej, wody i ogrzewania trzech budynków. Sprawy finansowe są przedstawiane przeze mnie na posiedzeniu Rady Parafialnej i Ekonomicznej.

Podczas kolędy jak każdego roku, rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Przed nami wiele roboty. Po bardzo długim oczekiwaniu na dokumentację odbudowy organów, już w styczniu zaczynamy prace przy instrumencie. O innych pracach będziemy informować na bieżąco w internecie, a za rok w kolejnym sprawozdaniu. Za złożone ofiary w czasie kolędy już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej  w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby  parafii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.