Wielkość liter

III Zakon św. Franciszka

Franciszkański Zakon świeckich powstał we Włoszech w 1221 roku. Jego założycielem był św. Franciszek z Asyżu. Utworzenie III Zakonu odpowiadało pragnieniom ludzi świeckich, którzy chcieli żyć radykalnie Ewangelią i przenosili do swych chrześcijańskich rodzin ideał życia zakonnego. Franciszkański Zakon świeckich gromadzi ludzi pragnących żyć zgodnie z Ewangelią. Naśladują oni założyciela najliczniejszej rodziny zakonnej w Kościele — św. Franciszka, który kochał ubóstwo i napisał hymn na cześć stworzenia.

Franciszkański Zakon świeckich przy parafii św. Wojciecha liczy obecnie szesnaście osób. Przyjęcie nowych sióstr i braci do Zakonu odbywa się co roku 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Dwa lata temu została przyjęta jedna siostra do świętej profesji.

W każdą trzecią niedzielę miesiąca członkowie III Zakonu zamawiają i uczestniczą wspólnie we Mszy św., aby upraszać Miłosierdzie Boże w intencji Ojczyzny, Kościoła i Zakonu. Po Mszy św. spotykają się w oratorium św. Jerzego na wspólnej modlitwie i konferencji prowadzonej przez obecnego dyrektora Zgromadzenia przy parafii św. Wojciecha ks. Adama Szot. Celem tych spotkań jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy religijnej i pogłębienie wiary.

Bracia i siostry świeckiego Zakonu Franciszkańskiego modlitwą uświęcają swoje codzienne życie oraz życie parafii. Na wzór św. Franciszka kierują się w życiu Ewangelią, zaś wszystkie modlitwy i uczynki starają się spełniać w duchu miłości Chrystusowej i ofiarowywać je na większą chwałę Bożą.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.