Wielkość liter

17 lutego 2013r. - I niedziela Wielkiego Postu
 • W kościołach odprawiane są bardzo wymowne i bogate w treść nabożeństwa wielkopostne: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Na te nabożeństwa zapraszamy wszystkich parafian. Wierni uczestniczący w nich mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za kogoś ze swoich zmarłych.

 • Dziś o godz. 19.15 Msza św. w intencji pracowników Służby Zdrowia. Po Mszy św. Droga Krzyżowa. W środę w Oratorium Ks. dr Wojciech Michniewicz poprowadzi Lectio divina na temat: „Twoja wiara Cię uzdrowiła – kobieta cierpiąca na krwotok”.

 • CARITAS naszej Archidiecezji przekazuje nam skarbonki Jałmużny Wielkopostnej. W tym roku hasłem tej akcji są słowa: „WIARA  DZIAŁAJ?CA  W  MIŁOśCI”. Skarbonki są pod chórem i można je dzisiaj wziąć do domu. Niech one staną się skarbonkami rodzinnymi, a nie tylko jednego dziecka. Rezygnując w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności złóżmy ofiarę do  skarbonki ucząc się w ten sposób wyrzeczenia i dzielenia się z bliźnimi oraz zachowywania charakteru pokutnego Wlk Postu. Skarbonki lub koperty jak to jest od lat w naszej parafii złożymy do kosza przed ołtarzem w Niedzielę Palmową przed każdą Mszą św.

 • Od dzisiaj też przy ołtarzu Matki Bożej jest ustawiony kosz do którego przez cały Wlk Post można będzie składać żywność i środki czystości biednym rodzinom naszej parafii. Zwracajmy uwagę na termin ważności tych rzeczy.

 • Spotkania Kręgu Biblijnego odbywać się będą w każdy trzeci poniedziałek miesiąca w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku przy ul. Przygodnej 14 lok. U4. Rozważania poprowadzi Ks. dr Wojciech Michniewicz. Więcej informacji jest na plakacie lub: WWW.PODLASKI.CIVITASCHRISTIANA.PL

 • „Trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się” - to hasło tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych nauczycieli i wychowawców. Rozpoczną się w środę o godz. 19.15 w naszym kościele. Poprowadzi je Ks. Prof. Waldemar Chrostowski z Warszawy wybitny biblista, autor wielu książek oraz znany rekolekcjonista.

 • Tego samego dnia nieco wcześniej bo  o godz. 17.00 w parafii Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Kraszewskiego rozpoczną się Rekolekcje małżeństw i rodzin naszej Archidiecezji. Poprowadzi je również Ks. Prof. Waldemar Chrostowski.

 • W tym roku przypada wizytacja kanoniczna naszej parafii, której dokona Ks. Arcybiskup Metropolita. Odbędzie się ona 27 maja i będzie połączona z bierzmowanie młodzieży klas III-ich gimnazjum. W związku z tym w czwartek po Mszy św. Wieczornej w Oratorium odbędzie się zebranie kierowników 20 grup działających w naszej parafii. Serdecznie zapraszamy.

 • W piątek w święto Katedry św. Piotra w ramach trwającego Roku Wiary można będzie zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 • W sobotę o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Białostockiej przy ul. Podleśnej odbędzie się inauguracja Białostockiej Akademii Rodziny. Jest to inicjatywa miasta adresowana do małżeństw, rodzin w ramach priorytetu B.5 – Wspieranie Rodziny Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011-2020 plus.

 • Przypominamy – w Polsce obowiązuje:

a/ post jakościowy czyli powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych w piątki, ten post obowiązuje od 14 roku życia oraz

b/ post ilościowy: w środę Popielcową, Wlk. Piątek, Wlk Sobotę oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Post ten obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku.

 • Kościół odpustem zupełnym obdarza wiernych, którzy w stanie łaski uświęcającej będą uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych, w tym roku u nas będą one połączone z Renowacją Misji Parafialnych i odbędą się w dniach od 17 do 20 marca włącznie. Ponownie przybędzie do nas O. Egidiusz, bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej. Odpust zupełny można też będzie zyskać za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

 • A oto jak będą odprawiane nabożeństwa wielkopostne:

 • wtorek - Droga Krzyżowa dzieciom o godz. 17.15

 • środa - Gorzkie Żale przed Mszą wieczorną o godz. 17.30

 • piątek - Droga Krzyżowa wszystkim o godz. 17.15, dla młodzieży o godz. 19.00

 • sobota - Gorzkie Żale o godz. 17.30

 • niedziela - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.30

 • W minionym tygodniu ofiary na potrzeby naszego Sanktuarium i przebudowę organów wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od: 6 osób oraz od 75 rodzin podczas kolędy. Bóg zapłać za każdy dar serca.

 • Ukazał się nowy numer watykańskiego pisma „L'OSSERVATORE  ROMANO” i naszej młodzieży „Bóg wśród nas”. Serdecznie polecamy i zachęcamy do lektury prasy i wydawnictw katolickich.

 • Na prośbę misjonarzy z Afryki nasze Biuro Radia Maryja prowadzi zbiórkę zużytych telefonów komórkowych wraz z bateriami, które można przynosić do biura.

 • Za tydzień Niedziela  AD  GENTES. Będzie to dzień modlitwy postu i solidarności z misjonarzami. Do puszki pod chórem będzie  można złożyć ofiarę na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą Słowo Boże w krajach, gdzie bardzo jest wielki głód Ewangelii. Nasze modlitwy i ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.

 • Straż Honorowa NSJ organizuje pielgrzymkę do Krakowa - Łagiewnik na 150-lecie Straży Honorowej. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 9-10 marca. Można zapisywać się w Biurze Radia Maryja.

 • We wtorek zakończyła się wizyta duszpasterska zwaną kolędą. Oto jej  sprawozdanie:

 • Parafia liczy 7.581 wiernych

 • mieszka 3.215 rodzin

 • mężczyzn jest 3.344

 • kobiet 4.237

 • w ub. roku mieliśmy: 89 chrztów, 44 śluby, 87 pogrzebów

 • Bierzmowanie przyjęło 78 osób

 • kapłanów po kolędzie przyjęło 2.860 rodzin

 • kolędę odmówiło 11 rodzin

 • nieobecnych podczas kolędy było 327 rodzin

 • w parafii mamy: 3 ateistów, 1 agnostyka, 1 baptystę, 3 ewangelików, 1 Hari Kriszna, 1 mahometanina, 1 Ormianina, 185 prawosławnych

 • po złożeniu wyznania wiary jest 86 osób

 • dzieci bez Chrztu św. 10-cioro

 • matek samotnie wychowujących dzieci 63

 • ojców samotnie wychowujących dzieci  5

 • osób samotnych 943

 • pełnych rodzin jest 1.776

 • rodzin niepełnych 323

 • w konkubinacie żyje 70 osób

 • ślub cerkiewny zawarły 84 osoby

 • kontrakt cywilny mają 273 osoby

 • ślub kościelny 3.208 osób

 • rodzin z trojgiem dzieci jest 103

 • z czworgiem dzieci 14

 • z pięciorgiem dzieci 2

 • w wieku powyżej 100 lat mieszkają 2 osoby

 • z ewidencji parafii zostało skreślonych 56 rodzin

Dziękujmy za miłe, ciepłe przyjęcie nas kapłanów w swoich domach, za piękne przygotowanie do wizyty duszpasterskiej, za miłe rozmowy oraz za hojne dary serca kapłanowi i na potrzeby naszego kościoła.

 • W tym tygodniu rozpoczynamy remont kancelarii i toalety pod plebanią. Tymczasowa kancelaria będzie mieścić się piętro niżej obok Biura Radia Maryja. Przepraszamy za utrudnienia, które potrwają jakiś czas.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2023
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.