Wielkość liter

Parafialna Rada Duszpasterska

Parafialna Rada Duszpasterska, która istnieje od 19 marca 1991 roku, jest ważną formacją pomocną proboszczowi w sprawach duszpasterskich. Jest to ciało doradcze i spotyka się kilka razy do roku rozważając aktualne sprawy związane z życiem parafii. Przewodniczącym Duszpasterskiej Rady Parafialnej jest ks. proboszcz Jan Wierzbicki, a w jej skład wchodzą: ks. Marek Lipiszko, Tadeusz Rufiński, Halina Grzech, Wacław Borowski, Marek Zdrodowski, Zygmunt Antonowicz, Jolanta Wrzosek, Antoni Filipkowski, Tomasz Filipowicz oraz Antoni Świderski.

Na dotychczasowych spotkaniach Rady zastanawiano się między innymi: dlaczego jest coraz mniej ministrantów przy ołtarzu i dziewcząt do białej procesji; podkreślano potrzebę utworzenia klubu — świetlicy przy parafii. Najwięcej uwagi poświęcano nabożeństwom. I tak: wnioskowano, by w czasie Mszy św. pogrzebowej zbierać tacę na Msze św. odprawiane w 30-ty dzień po śmierci, zaakceptowano odwołanie niedzielnej Mszy św. odprawianej o godz. 13.45. Zaproponowano Księdzu Proboszczowi, aby raz w miesiącu odprawiać nabożeństwo ku czci św. Judy Tadeusza, by w ten sposób rozwijać kult świętego, oraz aby odpust św. Wojciecha obchodzić w samym dniu świętego, a nie w niedzielę. Rada zasugerowała, aby zachęcić wiernych do przychodzenia ze świecami i uczestnictwa we Mszach św. Roratnich odprawianych z rana, propagować jubileuszowe Msze św. dziękczynne i częściej głosić kazania katechizmowe.  

Wspólnie zdecydowano o wprowadzeniu w Poradni Rodzinnej spotkań z prawnikiem. Rada postulowała też, aby koszyczki, z pokarmami święconymi w Wielką Sobotę, stawiać na specjalnie przygotowanych ławkach. W Roku Jubileuszu pomysłem Parafialnej Rady Duszpasterskiej było stawianie Krzyży na prywatnych posesjach. Najbardziej znamienną odpowiedzią na ten apel było ustawienie na osiedlu Piasta Krzyża Jubileuszowego Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.