Wielkość liter

Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego

Wspólnota Grona Przyjaciół Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego przy parafii św. Wojciecha powstała z inicjatywy ks. wicerektora Henryka Żukowskiego podczas trwania Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa, we wrześniu 1995 roku. Podczas uroczystości na listę wpisały się 84 osoby. Na inauguracyjne spotkanie, które odbyło się w pierwszy poniedziałek października 1995 roku, zaproszone zostały władze Seminarium, które zapoznały grupę z problemami uczelni oraz przedstawiły, przez jakie etapy przechodzi młody człowiek, który zdecydował się pójść za Chrystusem.

Pierwszym opiekunem grupy został ks. Grzegorz Boraczewski. Na kolejne spotkania przychodzili inni profesorowie, zainteresowanie było ogromne. Od października 1996 roku grupa zaczęła spotykać się w pierwsze czwartki miesiąca, gdyż jest to w całym Kościele powszechnym dzień modlitwy o powołania kapłańskie. Nowym opiekunem został ks. Cezary Czeladko. Ze strony Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego jest nim ks. prof. Henryk Żukowski. Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego jest dobrowolną wspólnotą ludzi, którzy w różny sposób pragną spieszyć z pomocą Seminarium, szczególnie poprzez modlitwę i ofiary duchowe oraz (w miarę możliwości) wsparcie materialne. Członkowie Grona proszą Boga o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, szczególnie z naszej parafii. Modlą się również za powołanych do kapłaństwa alumnów i kapłanów pracujących w parafii, profesorów oraz wykładowców AWSD. Swoimi modlitwami otaczają również największego kapłana Kościoła — Ojca świętego Jana Pawła II.

W porozumieniu z opiekunem ks. Cezarym Czeladko(obecnym opiekunem jest ks. Marek Czech), w październiku 1996 roku, zarząd Grona wystąpił z prośbą do ks. proboszcza Stanisława Szczepury, aby na Mszach św. w pierwsze czwartki miesiąca ofiary z tacy były zbierane i przekazywane do Seminarium Duchownego. Oczywiście Ks. Proboszcz ustosunkował się do prośby bardzo przychylnie. Grono zbiera również ofiary na potrzeby KUL-u. Wspólnota Grona Przyjaciół jest w bardzo bliskiej zażyłości z Seminarium. Prawie zawsze alumni i klerycy uczestniczą we wspólnej z Gronem Mszy św. — przygotowują czytania i śpiewają psalm oraz prowadzą adorację przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, przychodzą również na spotkania grupy. Grono Przyjaciół uczestniczy w ważnych wydarzeniach Seminarium Archidiecezjalnego np. rozpoczęcie roku akademickiego, posługa lektoratu, obłóczyny, święcenia diakonatu oraz w święceniach kapłańskich.  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.