Wielkość liter

Caritas

Caritas jest organizacją ustanowioną przez Konferencję Episkopatu, w celu dawania konkretnych dowodów miłości przez wspólnotę kościelną, w formach dostosowanych do czasów i potrzeb. W Polsce do powołania ogólnokrajowego organu pod nazwą Instytut Caritas doszło w 1929 roku. Przy parafii św. Wojciecha, niemal od początku jej istnienia, działała grupa charytatywna „Diakonia Miłosierdzia Chrześcijańskiego", której przewodziła na początku Helena Ziembińska, potem zaś Jadwiga Sawicka, a obecnie Katarzyna Skorulska. Opiekunem duchowym jest Ks. Proboszcz. Grupa ta z czasem przerodziła się w Caritas Parafii św. Wojciecha.

Panie objęły opieką około 50 rodzin patologicznych i przynajmniej jeden raz w miesiącu odwiedzają swoich podopiecznych. Zbierają pieniądze przed kościołem do puszek na obiady w szkołach dla dzieci najbiedniejszych. Co roku przygotowują paczki spożywcze rodzinom z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W okresie bożonarodzeniowym Caritas parafialna przygotowuje tradycyjnie spotkanie dzieci z ubogich rodzin ze św. Mikołajem. Organizuje też wakacje dla dzieci będących w najtrudniejszej sytuacji materialnej i rodzinnej, po części opłacając ich wyjazd z funduszy zebranych przed kościołem, zdobytych od sponsorów lub na loterii fantowej aranżowanej w tym celu.

Caritas parafii św. Wojciecha włącza się aktywnie do wszystkich przedsięwzięć Caritas ogólnopolskiej. W ramach akcji „Jałmużna Wielkopostna" członkowie Caritasu rozprowadzają świece (Paschały Rodzinne) oraz rozdają papierowe skarbonki na jałmużnę, zaś w czasie adwentu sprzedają świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom". Członkowie Caritasu w każdą drugą środę miesiąca po Mszy św wieczornej uczestniczą w sprawozdawczo-formacyjnym spotkaniu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.