Wielkość liter

100 LAT KOŚCIOŁA św. WOJCIECHA (dawniej św. Jana)

Są rocznice, które trudno ominąć. Może niewielu osobom udaje się dożyć 100 lat, ale każdemu życzy się osiągnięcia tego wieku i świętowania okrągłego jubileuszu.

Rzecz ma się podobnie z „żywymi instytucjami”, jakimi są parafie, czy świątynie parafialne. Każda okrągła rocznica istnienia kościoła, czy parafii, staje się okazją do tego, by świętować. Rodzi się zapewne pytanie: Co świętować? Czy tylko sam fakt, że w tym miejscu od stu lat wznoszą się mury świątyni? To chyba zbyt mało, by utożsamiać się z danym KOŚCIOŁEM… nie tylko budowlą, nawet najpiękniejszą, czy mającą wielkie walory architektoniczne, czy artystyczne. Chcemy utożsamiać się z KOŚCIOŁEM, który trwa, nie starzeje się, wciąż żyje… z KOŚCIOŁEM JEZUSA CHRYSTUSA.

Przed 100 laty, w 1912 roku, wyznawcy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, poświęcili gmach wznoszonej od trzech lat nowej świątyni pw. św. Jana. Większość z nich byli to Niemcy, białostoccy fabrykanci i robotnicy, choć wśród ofiarodawców nie brakowało też osób z polskimi nazwiskami. Do zakończenia II wojny światowej była to kościół protestancki. Sytuacja uległa zmianie po zakończeniu wojny, gdy obiekt przeszedł w zarząd Kościoła rzymskokatolickiego, a w latach 70-tych XX w. został oficjalnie odkupiony od Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W sierpniu 1979 roku powstała parafia pw. św. Wojciecha. To taki króciutki zarys dziejów tej świątyni.

Chcemy jednak lepiej poznać historię tego Domu Modlitwy, a okazją do tego staje się jubileusz 100-lecia istnienia tej świątyni. Od kilku tygodni trwały prace powołanego z tej okazji Komitetu Obchodów 100-lecia Kościoła św. Wojciecha (dawniej św. Jana). Ich owocem jest plan obchodów jubileuszu. Mają one wymiar wielopłaszczyznowy, od troski o rozwój ducha i umocnienie w wierze, po formy bardziej rozrywkowe, jak festyn, rajdy piesze i rowerowe, a nawet zabawy taneczne.

Elementami spinającymi cały jubileusz 100-lecia Kościoła są rekolekcje. Ojcowie bernardyni od 25 marca prowadzili w parafii szczególne rekolekcje. Przez posługę słowa zadbali, by ożywić naszą wiarę i ją umocnić, by wydała jak najlepsze owoce. Publicznym wyrazem naszej wiary była Droga Krzyżowa ulicami parafii i znak Krzyża świętego, który stanął tuż obok kościoła. Obchody jubileuszu zakończymy czterdziestogodzinnym nabożeństwem we wrześniu, z udziałem ordynariusza diecezji. Obecna będzie też Telewizja Trwam i Radio Maryja. Coroczny odpust ku czci Patrona naszej Parafii - św. Wojciecha będzie czasem uszanowania relikwii świętego i oddania Mu należnej czci.

Nie zapominamy o protestanckiej przeszłości naszego kościoła. Jesteśmy wdzięczni wyznawcom protestantyzmu, za trud budowy kościoła, w którym obecnie się modlimy. Zaplanowana została wspólna modlitwa na cmentarzu protestanckim przy ul. Wasilkowskiej, jak i ekumeniczne modlitewne spotkanie w naszym kościele. Muzeum Historyczne przy ul. Warszawskiej organizuje z tej okazji wystawę poświęconą dziejom protestantów w Białymstoku.  

By lepiej poznać dzieje świątyni oraz historię życia i ewangelizacyjnej posługi św. Wojciecha organizujemy konkursy skierowane praktycznie do wszystkich chętnych. Każdy, bez względu na wiek, będzie mógł w nich wziąć udział. Dzieci zachęcamy do rozwijania swych zdolności plastycznych, młodzież do wykorzystania swych umiejętności multimedialnych i fotograficznych, zaś osoby dorosłe, z dużym już bagażem życiowych doświadczeń, do podzielenia się nimi, w formie prac literackich. Najciekawsze prace chcemy zamieścić nie tylko na stronach internetowych naszej parafii, ale także w publikacji szykowanej do druku z okazji jubileuszu. Upiększą one rozprawy i artykuły typowo naukowe, dotyczące dziejów protestantów w Białymstoku, historii budowy kościoła, osoby architekta. Nie pominiemy obecności w naszym kościele błogosławionych: Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II i ks. Michała Sopoćki. Przedstawimy kult św. Wojciecha, jak i walory architektoniczne kościoła, miejsca pamięci narodowej, dokonania duszpasterzy i wspólnot istniejących przy parafii.

Chcemy, by pozostał po nas ślad, ślad po obchodach jubileuszu. Stąd nasza troska o publikację naukową, informacje w lokalnej prasie. Mamy nadzieję, że lokalne media dostrzegą nasz jubileusz. Ale przede wszystkim chcemy zachęcić Parafian, by się zaangażowali, by chcieli go świętować. Wyrażając w ten sposób swą więź z Kościołem - wspólnotą Parafii św. Wojciecha w Białymstoku, czując się jej członkami.

Dlatego najwięcej form świętowania jubileuszu będzie skierowanych do Was, kochani Parafianie. Mamy nadzieję, że dzieci, młodzież i dorośli, jak i osoby wrażliwe artystycznie, czy bardziej aktywne, ale i szukające chwili czasu na modlitwę, czy skupienie, znajdą coś dla siebie. Stąd zaplanowaliśmy koncerty muzyki poważnej (występy chórów, jak i koncerty organowe), festyn parafialny, który może stać się okazją do większej integracji Parafian, rajdy piesze i rowerowe (np. do Supraśla), pielgrzymki organizowane przez Biuro Radia Maryja (np. Kół Żywego Różańca do Juchnowca, Tryczówki, Suraża), jak i zabawy taneczne (dla dzieci – bal przebierańców, dla dorosłych – bal na 100 par).

O wszystkich propozycjach świętowania będziemy informowali na bieżąco – w gazetce parafialnej, na stronie internetowej, jak i w ramach ogłoszeń parafialnych. Propozycje są zróżnicowane i jest ich sporo, więc będziemy je podawać w miesięcznych turach.

W kwietniu zaplanowaliśmy:

  • 1.04. – Niedziela Palmowa – dzieci ze scholi i ministranci sprzedawać będą własnoręcznie wykonane palmy; dochód z ich sprzedaży ma posłużyć na organizację balu przebierańców dla dzieci
  • 7.04. – Wielka Sobota, w godz. 10.00-13.00 – kiermasz ciast w Oratorium św. Jerzego – dajemy okazję wszystkim Parafianom, by podzielili się swoimi zdolnościami kulinarnymi – świątecznymi smakołykami; dochód ze sprzedaży ciast będzie przeznaczony na organizację festynu parafialnego
  • 21.04. – sobota, godz. 13.00 – „Bal św. Wojciecha” - bal przebierańców z okazji odpustu św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkie dzieci, te małe z rodzicami i nieco większe (np. przygotowujące się do I Komunii św.)
  • 23.04. – odpust parafialny ku czci św. Wojciecha – z uroczystą procesją z relikwiami Biskupa i Męczennika, Patrona naszej parafii
  • 28.04. – sobota, godz. 19.00-3.00 – „Bal na 100 par” z okazji 100-lecia kościoła – w restauracji „Dąbrówka” (koszt od dorosłej osoby 80 zł, zapisy w kancelarii parafialnej po Wielkanocy)

Majowe świętowanie

Miesiąc maj to czas przeżywania radości we wspólnocie parafialnej z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej i dojrzałości chrześcijańskiej. Cieszymy się, że w roku jubileuszu 100-lecia naszego kościoła kolejne roczniki dzieci i młodzieży dostąpią tej radości spotkania z Bogiem. I chociaż sakramenty: spowiedzi, Pierwszej Komunii św. i bierzmowania udzielane są każdego roku, to w tym nabierają one szczególnego znaczenia. Są znakiem trwałości i rozwoju Kościoła, który tworzymy; są wyrazem żywej wiary przeżywanej w rodzinach naszych Parafian.

I dlatego w maju najważniejszymi wydarzeniami będą sakramenty święte udzielone dzieciom i młodzieży:

  • 6.05. niedziela – o godz. 12.30 – abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, udzieli sakramentu bierzmowania uczniom III klas gimnazjum

  • 27.05. niedziela – godz. 9.30 i 12.30 – I Komunia święta dzieci klas II Szkoły Podstawowej

  • W sobotę 5.05. i 26.05. dzieci i młodzież przystąpią do sakramentu pokuty i pojednania.

    Przeżyliśmy już czas odpustu parafialnego. Wspominając naszego Patrona św. Wojciecha uczestniczyliśmy w nabożeństwach ku Jego czci. Do odpustu przygotowywaliśmy się przez 9 dni uczestnicząc w Nowennie ku czci św. Wojciecha. Przygotowaliśmy i wydrukowaliśmy 1000 egz. modlitw ku czci naszego Patrona. W dniu odpustu odbyła się uroczysta procesja z relikwiami św. Męczennika. Dzieci przeżywając radość uczestniczyły w „Balu św. Wojciecha”. Niestety, propozycja „Balu na 100 par” dla dorosłych nie spotkała się z zainteresowaniem Parafian… może następnym razem się uda?

    W roku jubileuszu zmienia się także wystrój naszej świątyni. Staje się nie tylko piękniejsza, ale jest przede wszystkim miejscem modlitwy i kultu. Stąd nowe obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i błogosławionego Jana Pawła II. Przez trzy kolejne majowe wieczory, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, stawaliśmy wspólnie na modlitwie, by powiedzieć: „jestem, pamiętam, czuwam”.

    Przez cały maj uczestnicząc w nabożeństwie majowym, czy to w kościele o godz. 17.30, czy to pod Krzyżem Jubileuszowym przy ul. Chrobrego o godz. 20.30, oddajemy cześć Bogu i Matce Najświętszej. Zachęcamy do licznego udziału - najlepiej całych rodzin - w tych nabożeństwach.

W maju zapraszamy wszystkich naszych Parafian do uczestnictwa w Pielgrzymce Kół Żywego Różańca. Od kilku lat panie z kół różańcowych pielgrzymują po białostockiej ziemi poznając małe wiejskie parafie i urok podlaskich stron. I choć Koła Żywego Różańca są organizatorami pielgrzymki to do udziału w niej zapraszamy wszystkich chętnych.

12.05. sobota – godz. 8.00-16.00 – Pielgrzymka do Juchnowca, Tryczówki, Zawyk i Suraża.

Zapraszamy i oczekujemy z nadzieją na spotkanie!

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.