Wielkość liter

Publicystyka

100 LAT KOŚCIOŁA św. WOJCIECHA (dawniej św. Jana)

Są rocznice, które trudno ominąć. Może niewielu osobom udaje się dożyć 100 lat, ale każdemu życzy się osiągnięcia tego wieku i świętowania okrągłego jubileuszu.

Rzecz ma się podobnie z „żywymi instytucjami”, jakimi są parafie, czy świątynie parafialne. Każda okrągła rocznica istnienia kościoła, czy parafii, staje się okazją do tego, by świętować. Rodzi się zapewne pytanie: Co świętować? Czy tylko sam fakt, że w tym miejscu od stu lat wznoszą się mury świątyni? To chyba zbyt mało, by utożsamiać się z danym KOŚCIOŁEM… nie tylko budowlą, nawet najpiękniejszą, czy mającą wielkie walory architektoniczne, czy artystyczne. Chcemy utożsamiać się z KOŚCIOŁEM, który trwa, nie starzeje się, wciąż żyje… z KOŚCIOŁEM JEZUSA CHRYSTUSA.

Przed 100 laty, w 1912 roku, wyznawcy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, poświęcili gmach wznoszonej od trzech lat nowej świątyni pw. św. Jana. Większość z nich byli to Niemcy, białostoccy fabrykanci i robotnicy, choć wśród ofiarodawców nie brakowało też osób z polskimi nazwiskami. Do zakończenia II wojny światowej była to kościół protestancki. Sytuacja uległa zmianie po zakończeniu wojny, gdy obiekt przeszedł w zarząd Kościoła rzymskokatolickiego, a w latach 70-tych XX w. został oficjalnie odkupiony od Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W sierpniu 1979 roku powstała parafia pw. św. Wojciecha. To taki króciutki zarys dziejów tej świątyni.

Chcemy jednak lepiej poznać historię tego Domu Modlitwy, a okazją do tego staje się jubileusz 100-lecia istnienia tej świątyni. Od kilku tygodni trwały prace powołanego z tej okazji Komitetu Obchodów 100-lecia Kościoła św. Wojciecha (dawniej św. Jana). Ich owocem jest plan obchodów jubileuszu. Mają one wymiar wielopłaszczyznowy, od troski o rozwój ducha i umocnienie w wierze, po formy bardziej rozrywkowe, jak festyn, rajdy piesze i rowerowe, a nawet zabawy taneczne.

Elementami spinającymi cały jubileusz 100-lecia Kościoła są rekolekcje. Ojcowie bernardyni od 25 marca prowadzili w parafii szczególne rekolekcje. Przez posługę słowa zadbali, by ożywić naszą wiarę i ją umocnić, by wydała jak najlepsze owoce. Publicznym wyrazem naszej wiary była Droga Krzyżowa ulicami parafii i znak Krzyża świętego, który stanął tuż obok kościoła. Obchody jubileuszu zakończymy czterdziestogodzinnym nabożeństwem we wrześniu, z udziałem ordynariusza diecezji. Obecna będzie też Telewizja Trwam i Radio Maryja. Coroczny odpust ku czci Patrona naszej Parafii - św. Wojciecha będzie czasem uszanowania relikwii świętego i oddania Mu należnej czci.

Nie zapominamy o protestanckiej przeszłości naszego kościoła. Jesteśmy wdzięczni wyznawcom protestantyzmu, za trud budowy kościoła, w którym obecnie się modlimy. Zaplanowana została wspólna modlitwa na cmentarzu protestanckim przy ul. Wasilkowskiej, jak i ekumeniczne modlitewne spotkanie w naszym kościele. Muzeum Historyczne przy ul. Warszawskiej organizuje z tej okazji wystawę poświęconą dziejom protestantów w Białymstoku.  

By lepiej poznać dzieje świątyni oraz historię życia i ewangelizacyjnej posługi św. Wojciecha organizujemy konkursy skierowane praktycznie do wszystkich chętnych. Każdy, bez względu na wiek, będzie mógł w nich wziąć udział. Dzieci zachęcamy do rozwijania swych zdolności plastycznych, młodzież do wykorzystania swych umiejętności multimedialnych i fotograficznych, zaś osoby dorosłe, z dużym już bagażem życiowych doświadczeń, do podzielenia się nimi, w formie prac literackich. Najciekawsze prace chcemy zamieścić nie tylko na stronach internetowych naszej parafii, ale także w publikacji szykowanej do druku z okazji jubileuszu. Upiększą one rozprawy i artykuły typowo naukowe, dotyczące dziejów protestantów w Białymstoku, historii budowy kościoła, osoby architekta. Nie pominiemy obecności w naszym kościele błogosławionych: Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II i ks. Michała Sopoćki. Przedstawimy kult św. Wojciecha, jak i walory architektoniczne kościoła, miejsca pamięci narodowej, dokonania duszpasterzy i wspólnot istniejących przy parafii.

Chcemy, by pozostał po nas ślad, ślad po obchodach jubileuszu. Stąd nasza troska o publikację naukową, informacje w lokalnej prasie. Mamy nadzieję, że lokalne media dostrzegą nasz jubileusz. Ale przede wszystkim chcemy zachęcić Parafian, by się zaangażowali, by chcieli go świętować. Wyrażając w ten sposób swą więź z Kościołem - wspólnotą Parafii św. Wojciecha w Białymstoku, czując się jej członkami.

Dlatego najwięcej form świętowania jubileuszu będzie skierowanych do Was, kochani Parafianie. Mamy nadzieję, że dzieci, młodzież i dorośli, jak i osoby wrażliwe artystycznie, czy bardziej aktywne, ale i szukające chwili czasu na modlitwę, czy skupienie, znajdą coś dla siebie. Stąd zaplanowaliśmy koncerty muzyki poważnej (występy chórów, jak i koncerty organowe), festyn parafialny, który może stać się okazją do większej integracji Parafian, rajdy piesze i rowerowe (np. do Supraśla), pielgrzymki organizowane przez Biuro Radia Maryja (np. Kół Żywego Różańca do Juchnowca, Tryczówki, Suraża), jak i zabawy taneczne (dla dzieci – bal przebierańców, dla dorosłych – bal na 100 par).

O wszystkich propozycjach świętowania będziemy informowali na bieżąco – w gazetce parafialnej, na stronie internetowej, jak i w ramach ogłoszeń parafialnych. Propozycje są zróżnicowane i jest ich sporo, więc będziemy je podawać w miesięcznych turach.

W kwietniu zaplanowaliśmy:

  • 1.04. – Niedziela Palmowa – dzieci ze scholi i ministranci sprzedawać będą własnoręcznie wykonane palmy; dochód z ich sprzedaży ma posłużyć na organizację balu przebierańców dla dzieci
  • 7.04. – Wielka Sobota, w godz. 10.00-13.00 – kiermasz ciast w Oratorium św. Jerzego – dajemy okazję wszystkim Parafianom, by podzielili się swoimi zdolnościami kulinarnymi – świątecznymi smakołykami; dochód ze sprzedaży ciast będzie przeznaczony na organizację festynu parafialnego
  • 21.04. – sobota, godz. 13.00 – „Bal św. Wojciecha” - bal przebierańców z okazji odpustu św. Wojciecha. Zapraszamy wszystkie dzieci, te małe z rodzicami i nieco większe (np. przygotowujące się do I Komunii św.)
  • 23.04. – odpust parafialny ku czci św. Wojciecha – z uroczystą procesją z relikwiami Biskupa i Męczennika, Patrona naszej parafii
  • 28.04. – sobota, godz. 19.00-3.00 – „Bal na 100 par” z okazji 100-lecia kościoła – w restauracji „Dąbrówka” (koszt od dorosłej osoby 80 zł, zapisy w kancelarii parafialnej po Wielkanocy)

Majowe świętowanie

Miesiąc maj to czas przeżywania radości we wspólnocie parafialnej z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej i dojrzałości chrześcijańskiej. Cieszymy się, że w roku jubileuszu 100-lecia naszego kościoła kolejne roczniki dzieci i młodzieży dostąpią tej radości spotkania z Bogiem. I chociaż sakramenty: spowiedzi, Pierwszej Komunii św. i bierzmowania udzielane są każdego roku, to w tym nabierają one szczególnego znaczenia. Są znakiem trwałości i rozwoju Kościoła, który tworzymy; są wyrazem żywej wiary przeżywanej w rodzinach naszych Parafian.

I dlatego w maju najważniejszymi wydarzeniami będą sakramenty święte udzielone dzieciom i młodzieży:

  • 6.05. niedziela – o godz. 12.30 – abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, udzieli sakramentu bierzmowania uczniom III klas gimnazjum

  • 27.05. niedziela – godz. 9.30 i 12.30 – I Komunia święta dzieci klas II Szkoły Podstawowej

  • W sobotę 5.05. i 26.05. dzieci i młodzież przystąpią do sakramentu pokuty i pojednania.

    Przeżyliśmy już czas odpustu parafialnego. Wspominając naszego Patrona św. Wojciecha uczestniczyliśmy w nabożeństwach ku Jego czci. Do odpustu przygotowywaliśmy się przez 9 dni uczestnicząc w Nowennie ku czci św. Wojciecha. Przygotowaliśmy i wydrukowaliśmy 1000 egz. modlitw ku czci naszego Patrona. W dniu odpustu odbyła się uroczysta procesja z relikwiami św. Męczennika. Dzieci przeżywając radość uczestniczyły w „Balu św. Wojciecha”. Niestety, propozycja „Balu na 100 par” dla dorosłych nie spotkała się z zainteresowaniem Parafian… może następnym razem się uda?

    W roku jubileuszu zmienia się także wystrój naszej świątyni. Staje się nie tylko piękniejsza, ale jest przede wszystkim miejscem modlitwy i kultu. Stąd nowe obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i błogosławionego Jana Pawła II. Przez trzy kolejne majowe wieczory, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, stawaliśmy wspólnie na modlitwie, by powiedzieć: „jestem, pamiętam, czuwam”.

    Przez cały maj uczestnicząc w nabożeństwie majowym, czy to w kościele o godz. 17.30, czy to pod Krzyżem Jubileuszowym przy ul. Chrobrego o godz. 20.30, oddajemy cześć Bogu i Matce Najświętszej. Zachęcamy do licznego udziału - najlepiej całych rodzin - w tych nabożeństwach.

W maju zapraszamy wszystkich naszych Parafian do uczestnictwa w Pielgrzymce Kół Żywego Różańca. Od kilku lat panie z kół różańcowych pielgrzymują po białostockiej ziemi poznając małe wiejskie parafie i urok podlaskich stron. I choć Koła Żywego Różańca są organizatorami pielgrzymki to do udziału w niej zapraszamy wszystkich chętnych.

12.05. sobota – godz. 8.00-16.00 – Pielgrzymka do Juchnowca, Tryczówki, Zawyk i Suraża.

Zapraszamy i oczekujemy z nadzieją na spotkanie!

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.