Wielkość liter

3 grudnia 2023 r. - I NIEDZIELA ADWENTU
 • W Watykanie zakończyła się pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Poprzedziły ją intensywne prace synodalne. Posłużyły one wypracowaniu wniosków, które wykorzystano do redakcji syntezy krajowej i syntezy kontynentalnej. Dziękuję wszystkim: duchownym i świeckim, którzy w parafiach na poziomie Archidiecezji Białostockiej zaangażowali się w prace synodalne. Nowy rok kościelny niech posłuży pogłębianiu drogi synodalnej. Drogowskazem są dwa dokumenty: List do ludu Bożego oraz Sprawozdanie Podsumowujące – „Kościół synodalny w misji”. Zapraszamdo zapoznania się z tymi dokumentami. Są one dostępne na stronie internetowej: synod.org.pl. ks. Abp Józef Guzdek.

 • Zapraszamy na spotkanie podsumowujące wydarzenia związane z synodem w naszej Archidiecezji. Jest ono skierowane do wszystkich, którzy w bezpośredni sposób zaangażowali się w prace na poziomie parafii. Spotkanie odbędzie się jutro w Centrum Wystawienniczo Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 19.00.

 • Dzisiaj rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i okres Adwentu – czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. W ciągu tygodnia będziemy spotykać się na Mszy Św. Roratnej każdego dnia, o godz. 6.30. W środy dodatkowe roraty o godz. 7.00 z udziałem młodzieży III i VIII LO. Serdecznie wszystkich zapraszamy; szczególnie dzieci, by przychodziły z lampionami.

 • Dzisiaj klasy I-sze szkoły podstawowej mają Mszę Św. o godz. 12.30, a po niej katecheza w kościele, przygotowująca do I Komunii Św. Za tydzień klasy II-gie.

 • W dzisiejszą, pierwszą Niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, nowy rok kościelny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczynamy również okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

 • Odczytywana dzisiaj Ewangelia wzywa nas do czujności i modlitwy. Weźmy ją zatem głęboko do serca i zaangażujmy się całkowicie w to adwentowe oczekiwanie. Niech pomocą w tym będą tradycyjne adwentowe nabożeństwa, czyli Msze roratne, na które serdecznie zapraszamy: w dni powszednie codziennie o godz. 6.30.

 • Postarajmy się, aby głęboko przeżyć okres Adwentu, aby nie była to tylko codzienna krzątanina i gonitwa w przedświątecznych przygotowaniach, lecz aby Adwent stał się czasem prawdziwego przygotowania na spotkanie z Tym, który stał się jednym z nas dla naszego zbawienia. Może warto przystroić odpowiednio nasze domy i mieszkania w adwentowy wieniec z czterema świecami, powrócić do wspólnej, rodzinnej modlitwy czy skorzystać z sakramentu pojednania. Okazja do spowiedzi każdego dnia przed [i podczas] Mszy Św.

 • Jutro z racji przypadającego liturgicznego wspomnienia Św. Barbary, modlimy się szczególnie w intencji ludzi ciężkiej pracy oraz tych, którzy pracy poszukują.

 • Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na spotkanie formacyjno-modlitewne dla małżeństw. Odbędzie się ono we wtorek o godz. 18:00 w kaplicy przy klasztorze Sióstr Misjonarek Św. Rodziny (ul. Stołeczna 5). W programie konferencja na temat;Rozbity dzbanek- jak poskładać to, co pękło w małżeństwie? oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

 • Adwentowe rekolekcje dla Związków Niesakramentalnych odbędą się w dniach 6-7 grudnia w starym kościele Farnym. O godz. 18:00 Msza Św. z kazaniem rekolekcyjnym a po niej spotkanie w sali za Katedrą. Rekolekcje na temat „Emmanuel-czekając na przyjście Pana” wygłosi ks. Karol Kondracikowski.

 • Codziennie do czwartku włącznie, o godz. 17.30 trwa NOWENNA przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Zapraszamy Rycerstwo Niepokalanej i wszystkich czcicieli Matki Bożej Niepokalanej.

 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. W ramach Nowenny także modlić się będziemy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

 • Za tydzień w II Niedzielę Adwentu na wszystkich Mszach Św. homilię będzie głosił nasz Ks. Leszek. Przybliży rolę Słowa Bożego w odkrywaniu i pogłębianiu naszej wiary. Po każdej Mszy Św. będzie można nabyć książkę „Odkrywać źródła wiary w Biblii”. Serdecznie polecamy.

 • Zapraszamy na Adwentowy Dzień Skupienia księży opiekunów, zelatorów i członków Żywego Różańca z wszystkich parafii Archidiecezji Białostockiej. Odbędzie się on w sobotę w parafii pw. M.B. Różańcowej. Rozpoczęcie o godz. 10.00 a, następnie Msza św. o godz. 12.00.

 • Rekolekcje adwentowe parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 10 - 11 - 12 grudnia, niedziela - poniedziałek - wtorek. Msza św. codziennie o godz. 19.30 w starym kościele farnym w Białymstoku. Rekolekcje prowadzi o. Adam Policha, dominikanin.

 • Archidiecezjalne rozgłośnia „Radio i” zaprasza w czasie adwentu dzieci do słuchania radiowych rorat. Na spotkania zapraszamy najmłodszych słuchaczy o godz. 6:45 i 18:45 od poniedziałku do piątku. W tym roku tematem przewodnim radiowych rorat będzie przygotowanie w sercach stajenki dla Dzieciątka Jezus. Pomoże w tym św. Franciszek, który 800 lat temu jako pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech.

 • Ukazał się grudniowy numer „Dróg Miłosierdzia”. Serdecznie polecamy.

 • Od dzisiaj pod chórem Parafialny Zespół CARITAS, rozprowadza świece WIGILIJNEGO POMOCY DZIECIOM. Niech na każdym wigilijnym stole stanie taka świeca.

 • Od dzisiaj przy ołtarzu Matki Bożej jest ustawiony KOSZ na: żywność, środki czystości i słodycze. Wolontariusze naszego Oddziału CARITAS proszą, by nie przynosić odzieży.

 • REKOLEKCJE ADWENTOWE rozpoczniemy tradycyjnie w III Niedzielę Adwentu 17 grudnia i potrwają do wtorku włącznie. W tym roku przewodniczy Ks. dr Aleksander Jacyniak, jezuita – proboszcz Parafii Św. Stanisława Kostki, prowadzonej przez księży jezuitów w Wasilkowie. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjnych. Skorzystajmy ze spowiedzi rekolekcyjnej i nie odkładajmy jej na ostatnie dni Adwentu. Plan rekolekcji jest dostępny na plakatach i stronie internetowej naszej parafii.

 • Zachęcamy naszych parafian do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (RTV i AGD: pralki, telewizory, komputery). Zbiórka odbędzie się w czwartek do godz. 13.00 na parkingu za kościołem. Sprzęt przynosimy tylko w dniu zbiórki. Prosimy nie spóźniać się.

 • W piątek, będziemy świętować Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Św. o godz. 6.30; 8.00, 9.30 podczas których będziemy prosić Maryję o pomoc w walce z pokusami i grzechem, o pomoc w walce o czystość serca oraz o pokorne poszukiwanie i pełnienie woli Bożej w życiu. O godz. 7.15 Godzinki ku czci NMP. Od godz. 12.00 do 13.00 GODZINA ŁASKI. Następne Msze Św. o godz. 16.30 i wieczorna o godz. 18.00. W ów piątek, z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia, nie obowiązuje nas piątkowy post.

 • Dzisiaj na każdej Mszy Św. są święcone WIGILIJNE OPŁATKI. Przypominamy, by na naszym wigilijnym stole był poświęcony opłatek, a nie kupiony w galerii handlowej. W wigilijny wieczór chrześcijańska rodzina łamie się poświęconym białym chlebem. Zapakowany komplet jest przygotowany na 20 osobową rodzinę. Opłatki do szkół i zakładów pracy są do nabycia osobiście u Ks. Proboszcza W każdą Niedzielę OPŁATKI będą rozprowadzane w kancelarii, zaś w dni powszednie na parterze plebanii. Złożone dobrowolne ofiary będą przeznaczone na nowe nagłośnienie naszego kościoła. Ks. Proboszcz nikogo nie upoważnił do noszenia opłatków po domach. Bądźmy czujni.

 • Trwają przygotowania do zmiany nagłośnienia naszego kościoła. W styczniu będą prowadzone specjalne pomiary wnętrza kościoła, zaś w lutym montaż nagłośnienia. Tegoroczne ofiary złożone przy opłatkach i w czasie kolędy - na Kościół, będą przeznaczone na ten cel. Prosimy o cierpliwość i zrozumienie.

 • Dziękujemy za wczorajsze sprzątanie kościoła. W sobotę na godz. 8.00, zapraszamy mieszkańców przy ul. Skorupska 50.

 • Dziękujemy Panom: Krzysztofowi i Wojciechowi za odśnieżanie naszego placu przy kościele.

 • Dziękujemy Paniom: Dorocie, Wacławie, Helenie i Barbarze za dekorację adwentową.

 • Dziękujemy Panom: Krzysztofowi, Tadeuszowi, Janowi, Krzysztofowi, Władysławowi i Janowi za montaż iluminacji choinkowej, która zostanie uruchomiona przed Pasterką.

 • W przyszłą Niedzielę – w drugą niedzielę adwentową będziemy szczególnie się modlić w intencji naszych braci i sióstr katolików na Wschodzie, a także będziemy mogli wspomóc ich naszą ofiarą materialną.

 • Zapisujemy dzieci do procesji. Chętne osoby mogą zgłaszać się do kancelarii parafialnej. Zadbajmy o naszą procesję. Czekamy także na dzieci w wieku przedszkolnym. Opiekunką Białej Procesji jest Pani Anna Bańkowska.

 • Zapraszamy dzieci i młodzież na spotkania oazy/duszpasterstwa młodych. Jeżeli poszukujesz miejsca, gdzie będziesz mógł poznać bliżej Pana Boga, nowe osoby, dobrze spędzić czas to jest to zaproszenie dla Ciebie. Zapraszamy do IV klasy szkoły podstawowej.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace przy naszym kościele wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 7 rodzin oraz od 11 osób z kart płatniczych na ofiaromacie. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE MODLI SIĘ ZA OFIARODAWCÓW.

 • Serdeczne podziękowania, kierujemy w stronę odważnego przechodnia, który stanął w obronie naszego kapłana w miniony czwartek i pomógł mu dotrzeć z Najświętszym Sakramentem do mieszkania osoby chorej. W obliczu pojawiającej się agresji wobec księży i Kościoła, taka postawa i wsparcie są dla nas bezcenne.

 • Nasi księża udadzą się do chorych z posługą sakramentalną 23 grudnia od godz. 9.00. Chorych zgłaszamy w kancelarii.

 • W listopadzie odeszli od nas do Pana:

 • Bieciuk Aleksander, l.93, ul. Chrobrego
 • Czech Lucjan, l.9,1 ul. Chrobrego
 • Bartnicka Danuta, l.78, ul. Chrobrego
 • Ruśkowska Jolanta, l.72, ul. Branickiego
 • Szymanowska Łucja, l.77, ul. Warszawska
 • Karczewska Maria, l.87, ul. Chrobrego
 • Cieśluk Leokadia, l.87, ul. Warszawska
 • Ostrowski Henryk, l.87, ul. Piastowska
 • Szmidt Zofia, l.78, ul. Mieszka I
 • W dniach 3-10 czerwca 2024 roku będzie organizowana samolotowa pielgrzymka do Włoch. Program, szczegóły, zapisy i więcej informacji u ks. Piotra.

 • BIERZMOWANIE młodzieży klas I-szych szkół średnich, w przyszłym roku będzie w dniu naszego dorocznego Odpustu ku czci Św. Wojciecha – 23 kwietnia o godz. 18.00. Katechezy przed Bierzmowaniem, odbywają się w każdą IV Niedzielę miesiąca. O godz. 12.30 Msza Św., po niej katecheza w kościele.

 • A oto spotkania poszczególnych klas, przygotowujące do I Komunii Św.:

 • Dzieci klas I-szych Szkoły Podstawowej mają Mszę Św. w I-szą Niedzielę miesiąca X; XII; II; IV i VI o godz. 12.30. Po Mszy Św. katecheza w kościele przygotowująca do I Komunii Św.. Opiekunem jest Ks. Piotr Szmigielski
 • Dzieci Klas II-gich Szkoły Podstawowej mają Mszę Św. w II-gą Niedzielę miesiąca X; XII; II; IV i VI o godz. 12.30. Po Mszy Św. katecheza w kościele przygotowująca do I Komunii Św.. Opiekunem jest Ks. Piotr Szmigielski
 • Dzieci klas III-cich Szkoły Podstawowej mają Mszę Św. w III-cią Niedzielę miesiąca X; XI; XII; I; II; III i IV o godz. 12.30. Po Mszy Św. katecheza w kościele przygotowująca do I Komunii Św. Opiekunem jest Ks. Piotr Szmigielski
 • I KOMUNIA ŚW. dzieci klas III- cich będzie 19 maja o godz. 9.30 grupa I i o godz. 12.30 grupa II.

 • Bardzo prosimy, aby kartony przynoszone do nas jako makulatura – były składane na PŁASKO.

 • GROMNICE można u nas nabywać przez cały rok, na parterze plebanii u Pani Teresy.

 • Zapraszamy wszystkie chętne osoby do grup jakie są przy naszej parafii. W I Niedzielę miesiąca Koła Żywego Różańca Małżeństw mają Mszę Św. o godz. 11.00. Po niej spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.

 • Rycerstwo Niepokalanej w II Niedzielę miesiąca ma Mszę Św. o godz. 8.00. Po niej spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.

 • We wtorki Odnowa w Duchu Św. ma Mszę Św. wieczorną, po niej spotkanie formacyjne w Oratorium, albo Adoracja Najśw. Sakramentu w kościele.

 • W każdą środę Rodziny Nazaretańskie mają Mszę Św. wieczorną, po której jest spotkanie formacyjne w sali pod kościołem, obok Oratorium.

 • Akcja Katolicka ma Mszę Św. wieczorną w każdą I-szą środę miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w sali konferencyjnej na plebanii.

 • Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego i Radio Maryja ma Mszę Św. wieczorną w każdy I-szy czwartek miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w Biurze Radia Maryja pod kościołem.

 • III Zakon Św. Franciszka ma Mszę Św. o godz. 8.00 w III Niedzielę miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.

 • Straż Honorowa NSPJ ma Mszę Św. w I piątek miesiąca o godz. 18.00. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne pod kościołem w sali obok Oratorium.

 • Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprasza wszystkich parafian na Adorację wynagradzającą Sercu Jezusowemu, w każdy piątek miesiąca o godz. 17.00. Natomiast w ostatni piątek miesiąca na Mszę Św. wieczorną, po której jest spotkanie formacyjne w sali obok Oratorium pod kościołem

 • Zapraszamy mężczyzn do Bractwa Św. Wojciecha. Bractwo to jest stróżem relikwii Św. Wojciecha. Członkowie Bractwa uczestniczą we Mszy Św. wieczornej w każdy poniedziałek. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Ks. Proboszcza.

 • Przypominamy, że Chrzty w naszej parafii są w każdą Niedzielę o godz. 11.00. Zwyczajowo w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka, należy je ochrzcić. Prosimy zgłaszać dzieci w kancelarii. Nie odkładajmy Chrztu na późniejszy termin.

 • Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza Waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 • Obchodzącym urodziny i imieniny w tym tygodniu składamy najlepsze życzenia.

 • W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • W poniedziałek, – św. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym i narażonym na utratę życia.
 • Również w poniedziałek, – św. Jan Damasceński, kapłan i doktor Kościoła, wybitny herold prawdy o wniebowzięciu Maryi.
 • W środę, – św. Mikołaj, biskup Miry, znany z wielkiej hojności i szczodrobliwości.
 • W czwartek, – św. Ambroży, biskup Mediolanu i doktor Kościoła, kaznodzieja i autor wielu hymnów liturgicznych; pszczelarze upatrują w nim swojego wielkiego orędownika.
 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2023 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2023 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. ZACHĘCAMY ZAKŁADY PRACY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W TEJ AKCJI. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. KARTONY SKŁADAJMY NA PŁASKO. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w sobotę wieczorem? Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy tam takie słowa: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". W soboty zapraszamy szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn NIE MOGĄ uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w Niedzielę. U nas wieczorna Msza Św. w każdą sobotę o godz. 18.00 jest odprawiana według formularza niedzielnego.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Podczas wnoszenia trumny do kościoła – biją dzwony!. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.