Wielkość liter

13 sierpnia 2023 r. XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Trwa kolejna edycja corocznej akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin z Ukrainy, Białorusi i Polski u progu nowego roku szkolnego. Do końca sierpnia można zakupić tzw. „wyprawkę szkolną” czyli tornister /lub przybory szkolne (zeszyty, długopisy, artykuły plastyczne). To wszystko składamy do kosza z lewej strony przy ołtarzu Matki Bożej.

 • Jeszcze tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Nade wszystko powierzajmy je opatrzności Bożej przez ręce naszej Niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.

 • Jutro po każdej Mszy Św. uczcimy relikwie Św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 • We wtorek, przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną już w poniedziałek, o godz. 18.00. A we wtorek Msze Św. z uroczystości w porządku niedzielnym, oprócz 19.15. Tego dnia na każdej Mszy Św. święcone będą bukiety kwiatów ziół i warzyw. W ten sposób podziękujemy Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

 • Prosimy właścicieli ogródków działkowych o dostarczenie tegorocznych plonów, ziół, warzyw i owoców. Jutro po porannych Mszach Św. przed ołtarzem będzie wykonywany świąteczny stroik.

 • W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o opiece Bożej. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

 • Jednocześnie jest to dzień odpustu w Archikatedrze. Tego dnia będziemy obchodzić również Święto Wojska Polskiego i 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka będzie sprawowana o godz.11.00.

 • W uroczystość Wniebowzięcia NMP naszymi ofiarami do puszek wspieramy Archidiecezjalne „Radio i”. Rozgłośni można słuchać na fali 103,3 FM w promieniu ok. 40 km wokół Białegostoku i na fali 90,9 FM w promieniu ok. 30 km wokół Moniek. Radio w ostatnich miesiącach przechodzi zmiany, aby jeszcze lepiej docierać do słuchaczy z informacjami z życia archidiecezji i regionu, z ewangelizacją i edukacją. Zapraszamy już dziś do słuchania Archidiecezjalnego „Radia i”. Po każdej Mszy Św. można będzie złożyć ofiarę do puszki na utrzymanie naszego „Radia I”.

 • W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

 • Za tydzień odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 103. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej i pomordowanych 20 sierpnia 1920 roku mieszkańców naszego miasta.

 • Z tej okazji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku o godz.18 00 J.E. Bp Henryk Ciereszko odprawi Mszę Świętą w intencji poległych oraz za mieszkańców Białegostoku. Ok. godz. 19 00 z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i z Parafii pw. Św.

 • Kazimierza w Białymstoku wyruszą modlitewne procesje z flagami narodowymi i maryjnymi do Krzyża-Pomnika przy ul. Gen. S. Maczka. O godz. 20 00 odbędzie się MODLITWA i śpiew pieśni patriotycznych przy Krzyżu – Pomniku. Zapraszamy wiernych naszego miasta, a także poczty sztandarowe instytucji, szkół i stowarzyszeń.

 • Apostolstwo Trzeźwości naszej archidiecezji zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia daru dobrowolnej abstynencji w sierpniu – w intencji ocalenia i pomyślnego rozwoju naszej Ojczyzny. Jednocześnie zapraszamy do udziału w sierpniowych inicjatywach, jakimi są w tym roku:

 • Rekolekcje sierpniowe w Kozińcach, które odbędą się w tamtejszej parafii w dniach 25-27 sierpnia, a szczegółowy program będzie dostępny na plakatach

 • 31. Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna, pod hasłem ,,WIERZĘ W KOŚCIÓŁ”, odbędzie się w dniach 20–25 sierpnia. Z racji na trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej przemarsz pielgrzymki zostanie skrócony. W drugim dniu pątnicy przejadą autokarami na granicę białorusko-litewską, skąd nastąpi dalsze pielgrzymowanie. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane będą przez specjalny formularz internetowy, który będzie aktywny od 1 do 15 sierpnia na stronie internetowej www.wilenska.bialystok.pl oraz osobiście w dniach 14- 18 sierpnia w godz. od 17:00 do 19:00 w Domu Księży Emerytów przy ul. Cedrowej 16 w Białymstoku. Wymagany jest ważny dowód osobisty. Wszelkie informacje dotyczące pielgrzymki można znaleźć na stronie internetowej: wilenska.bialystok.pl lub na facebooku.

 • Instytut Teologiczny w Białymstoku rekrutuje na studia teologiczne, katechetyczne oraz nauk o rodzinie. Więcej szczegółów na plakacie oraz stronie internetowej Instytutu.

 • Zwracamy się z gorącym apelem, do rodziców małych dzieci, aby (dzieci) nie rozrzucały ozdobnych kamieni po placu przykościelnym. Nie po to były zakładane piękne zieleńce, by je teraz niszczyć. Prosimy też nie deptać trawników, pod którymi zamontowana jest automatyczna sieć oświetleniowa i zraszająca trawę. DZIĘKUJEMY za zrozumienie.

 • Bardzo prosimy uczestników ślubów w naszym kościele, o nieużywanie wyrzutni kwiatowych. Mamy poważne problemy ze sprzątaniem tych kwiatów na naszym placu przykościelnym. Dziękujemy za zrozumienie. WOLNO w przypadku naturalnych kwiatów.

 • Bardzo prosimy, aby kartony przynoszone do nas jako makulatura – były składane na PŁASKO.

 • W sierpniu nie będzie Mszy Św. codziennych o 7.30 oraz w Niedziele o godz. 19.15.

 • W sierpniu Adoracja Najśw, Sakramentu w piątki o godz. 17.00.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace przy naszym kościele wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 9 rodzin oraz od 17 osób z kart płatniczych na ofiaromacie. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE MODLI SIĘ ZA OFIARODAWCÓW.

 • Dziękujemy za wczorajsze sprzątanie kościoła. W sobotę na godz. 7.30 zapraszamy mieszkańców ul. Św. Wojciecha 6

 • Dziękujemy wszystkim, którzy z naszej Parafii wzięli udział w pielgrzymce na Jasną Górę. Dziękujemy także pielgrzymom duchowym – Grupie Złotej, która gromadziła się na modlitwę do Matki Bożej w naszym Sanktuarium. Niech Maryja, najlepsza Matka wyprasza wszystkim Bożą pomoc w codziennych potrzebach.

 • W lipcu Chrzest Św. przyjęły następujące dzieci:

 • Kowalczuk Laura, ul. Chrobrego
 • Zhukowskaya Emilia, ul. Piastowska
 • Kondzior Krzysztof, ul. Chrobrego
 • Kondzior Mariusz, ul. Chrobrego
 • Brzozowska Felicja, ul. Św. Wojciecha
 • Chór Angeli działający przy Białostockiej Szkole Nowej Ewangelizacji zaprasza na II edycję Warsztatów muzyczno-liturgicznych, które odbędą się w dniach 6-8 października 2023 r w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Będzie to czas wspólnego śpiewu oraz modlitwy. W tym roku prowadzącymi warsztaty będą: Hubert Kowalski oraz Małgorzata Wołyniec. Koszt uczestnictwa: dla chórzystów: 140 zł; dla instrumentalistów: 50 zł Rejestracja uczestników rozpocznie się dn. 21 sierpnia 2023r. Zapisy na stronie: rekolekcje.bialystok.pl Informacje na plakacie oraz na stronie na facebooku: warsztatybsne

 • GROMNICE można u nas nabywać przez cały rok, na parterze plebanii u Pani Teresy.

 • Zapraszamy wszystkie chętne osoby do grup jakie są przy naszej parafii. W I Niedzielę miesiąca Koła Żywego Różańca Małżeństw mają Mszę Św. o godz. 11.00. Po niej spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.

 • Rycerstwo Niepokalanej w II Niedzielę miesiąca ma Mszę Św. o godz. 8.00. Po niej spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.

 • We wtorki Odnowa w Duchu Św. ma Mszę Św. wieczorną, po niej spotkanie formacyjne w Oratorium, albo Adoracja Najśw. Sakramentu w kościele.

 • W każdą środę Rodziny Nazaretańskie mają Mszę Św. wieczorną, po której jest spotkanie formacyjne w sali pod kościołem, obok Oratorium.

 • Akcja Katolicka ma Mszę Św. wieczorną w każdą I-szą środę miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w sali konferencyjnej na plebanii.

 • Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego i Radio Maryja ma Mszę Św. wieczorną w każdy I-szy czwartek miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w Biurze Radia Maryja pod kościołem.

 • III Zakon Św. Franciszka ma Mszę Św. o godz. 8.00 w III Niedzielę miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.

 • Straż Honorowa NSPJ ma Mszę Św. w I piątek miesiąca o godz. 18.00. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne pod kościołem w sali obok Oratorium.

 • Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprasza wszystkich parafian na Adorację wynagradzającą Sercu Jezusowemu, w każdy piątek miesiąca o godz. 17.00. Natomiast w ostatni piątek miesiąca na Mszę Św. wieczorną, po której jest spotkanie formacyjne w sali obok Oratorium pod kościołem.

 • Zapraszamy mężczyzn do Bractwa Św. Wojciecha. Bractwo to jest stróżem relikwii Św. Wojciecha. Członkowie Bractwa uczestniczą we Mszy Św. wieczornej w każdy poniedziałek. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Ks. Proboszcza.

 • Przypominamy, że Chrzty w naszej parafii są w każdą Niedzielę o godz. 11.00. Zwyczajowo w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka, należy je ochrzcić. Prosimy zgłaszać dzieci w kancelarii. Nie odkładajmy Chrztu na późniejszy termin.

 • Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza Waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 • NOWYM RODZINOM, które zamieszkały na terenie naszej Parafii, kartoteki parafialne założymy podczas dorocznej Wizyty Duszpasterskiej zwanej Kolędą.

 • W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 • Poniedziałek – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.
 • Czwartek – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), kapłan, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
 • Piątek – bł. Sancja Szymkowiak (1910-1942), wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci”.
 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2023 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2023 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. ZACHĘCAMY ZAKŁADY PRACY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W TEJ AKCJI. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. KARTONY SKŁADAJMY NA PŁASKO. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w sobotę wieczorem? Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy tam takie słowa: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". W soboty zapraszamy szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn NIE MOGĄ uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w Niedzielę. U nas wieczorna Msza Św. w każdą sobotę o godz. 18.00 jest odprawiana według formularza niedzielnego.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2023
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.