Wielkość liter

2 kwietnia 2023 r. - NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ
 • Dzisiaj na każdej Mszy Św. jest poświęcenie palm. Przed Mszą Św. o godz. 12.30 dzieci z palmami gromadzą się przed kościołem.

 • Wzorem lat ubiegłych skarbonki i koperty, składamy dzisiaj przed każdą Mszą Św.. Przed głównym ołtarzem (nie przy bocznym) jest ustawiony koszyk, do którego można złożyć te dary, które posłużą potrzebującym naszym parafianom.

 • Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 • Dzisiaj o godz. 12.30 Msza Św. klasom I-szym Szkoły Podstawowej. Po Mszy Św. Katecheza w kościele przygotowująca do I Komunii Św.

 • Dzisiaj Gorzkie Żale z nauką pasyjną będą odprawione o godz. 17.30. W Wielki Wtorek o godz. 17.15 Droga Krzyżowa dzieciom. W Wielki Piątek o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej ostatnia w tym okresie Wielkiego Postu – Droga Krzyżowa prowadzona przez Akcję Katolicką.

 • Dzisiaj o godz. 19.15 w naszym kościele rozpoczną się dwudniowe REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE Klubu Inteligencji Katolickiej. Jutro przed Mszą wieczorną o godz. 17.30 odbędzie się Koncert Pieśni Pasyjnych w wykonaniu Chóru Alumnów naszego Seminarium Duchownego pod kierunkiem Pana Jana Krutula.

 • W Wielką Środę na godz. 8.00 zapraszamy Bractwo Św. Wojciecha i innych mężczyzn, a także naszą młodzież i osoby dorosłe, do przygotowania Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Zapraszamy wszystkich którzy dysponują wolnym czasem. Po skończonej pracy będzie sprzątanie w kościele.

 • Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do dobrego przeżycia tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych: naszym kapłanom i kapłanom spoza naszej Parafii za posługę w konfesjonale, obu Panom Krzysztofom za pracę w zakrystii i przy ołtarzu, Organiście Panu Błażejowi za oprawę muzyczną, Dyrektorom Szkół z terenu naszej Parafii za umożliwienie dzieciom i młodzieży uczestnictwa w Rekolekcjach, Liturgicznej Służbie Ołtarza za posługę, Bractwu Św. Wojciecha, Paniom: Alicji, Janinie, Gertrudzie, Annie, Lucynie Teresie, Barbarze, Annie, Lucynie i Elżbiecie za troskę o rekolekcyjną kuchnię, wszystkim osobom zatrudnionym przy Parafii za wszelkie prace i naszym drogim Parafianom za piękny dział w tych Rekolekcjach. Bóg zapłać.

 • Zachęcamy rodziców małych dzieci do zapisywania swoich pociech do Białej Procesji. Zgłoszenia przyjmuje s. Dorota. Zapraszamy też młodzież i osoby dorosłe. Chcemy, by nasza procesja była piękna i duża. Po zimowej przerwie procesja wyruszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – Rezurekcje.

 • Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. W tych trzech dniach z rana nie będzie Mszy Św. Kancelaria będzie czynna tylko w bardzo ważnych sprawach.

 • W Wielki Czwartek w naszej katedrze Abp Metropolita wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 9.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych. Pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Guzdka kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie.

 • Coroczna wspólna modlitwa ministrantów całej Archidiecezji Białostockiej odbędzie się tradycyjnie w Wielki Czwartek podczas Mszy Św. Krzyżma w Bazylice Archikatedralnej Białostockiej,o godz. 9:00. Po Mszy św. wszyscy ministranci wraz z Opiekunami udają się do Seminarium Duchownego.

 • W tym tygodniu przypada I-szy czwartek i I-szy piątek miesiąca.

 • Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Podczas liturgii będzie miał miejsce obrzęd obmywania nóg. Zapraszamy 12 mężczyzn, w przypadku ich braku, obrzęd ten nie odbędzie się. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania. Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego zaprasza na godz. 17.00 na różaniec. Modlić się będziemy w intencji: o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz za powołanych do kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Św. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Pierwszą grupą, która poprowadzi adorację będzie Straż Honorowa NSJ.

 • Wielki Piątek – zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Gromadzimy się natomiast na Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii Słowa Bożego, uroczystej adoracji Krzyża i przyjęcia Komunii Św. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Za uczestnictwo w wieczornej adoracji krzyża można będzie uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane na tacę w tym dniu i podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Św.. O godz. 15.00 Koronką Do Miłosierdzia Bożego rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego, która potrwa do soboty 15 kwietnia. O godz. 15.15 będzie Droga Krzyżowa. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18.00. Po nabożeństwie Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22.00

 • Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię przynieśmy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni rozpocznie się Liturgia Słowa Bożego i uroczysta Eucharystia – uwielbienia Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. W Wielką Sobotę tradycyjne święcenie pokarmów. Będzie to też okazja do Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, która będzie trwała przez cały dzień. Do adoracji zachęcamy wszystkie grupy naszej parafii. Święcenie pokarmów rozpoczniemy o godz. 9.00 i trwać będzie do godz. 15.00. O godz. 15.00 zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Początek Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Po skończonym nabożeństwie, po dwuletniej przerwie, będzie czuwanie przez całą noc, które ma charakter radosnego czuwania przy Chrystusie Zmartwychwstałym. Po skończonym nabożeństwie można będzie wziąć do domu wodę święconą. Zbiornik z wodą będzie ustawiony przy chrzcielnicy. Prosimy wszystkie działające w parafii grupy o zorganizowanie adoracji i wpisanie się na listę pod chórem.

 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Rezurekcja o godz. 6.00. W procesji rezurekcyjnej nasz kościół obejdziemy jeden raz. Następne Msze Św. o godz. 9.30; 11.00;12.30 i 18.00. Nie będzie Mszy Św. o godz. 8.00 i 19.15. Uroczystość Wielkanocną obchodzimy przez cały tydzień w tzw Oktawie Wielkanocnej. Od Wielkanocy do soboty po Mszy Św. wieczornej będzie odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 • W drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Msze Św. w porządku niedzielnym. Nie będzie Mszy Św. o godz. 19.15.

 • BALKONY będą czynne wieczorem w Triduum Paschalne oraz w I-szy dzień Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 9.30 i 11.00

 • Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w następnych dniach:

 • W Wielki Czwartek 15.00 – 17.50
 • W Wielki Piątek 7.00 -17.50
 • W Wielką Sobotę 7.00 – 18.00
 • W I-szy i II-gi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, Chrzty będą na Mszy Św. o godz. 11.00. W tych dwóch dniach księża nie będą spowiadać.

 • Ukazał się kwietniowy numer "Dróg Miłosierdzia". Na ostatniej stronie miesięcznika jest propozycja modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym. Warto przeczytać artykuł "Czy świętość wymaga obrony?", będący reakcją na medialne ataki na osobę Jana Pawła II.

 • Można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego - do skarbonek w kościele ze specjalnym na nich napisem, w zakrystii i w kancelarii.

 • Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku zaprasza na rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej (od 16 roku życia) organizowane w dniach 14 – 16 kwietnia 2023 r. Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 16.30, a zakończą w niedzielę po południu.

 • XI PIESZA PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO w Białymstoku odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia, 16 kwietnia. Grupy pielgrzymkowe będą przemieszczały się pięcioma trasami, a wyruszą sprzed następujących kościołów w Białymstoku:

 • 1. Kościół św. Maksymiliana, ul. Św. Maksymiliana (Jaroszówka) o godz. 13.00
 • 2. Kościół Niepokalanego Serca Maryi, ul. Ks. Suchowolca (Dojlidy) o godz. 13.00
 • 3. Kościół św. Stanisława B.M., ul. Wiadukt (Nowe Miasto) o godz. 13.00
 • 4. Kościół Przemienienia Pańskiego, ul. Klepacka (Starosielce) o godz. 12.45
 • 5. Kościół NMP Królowej Rodzin, ul. NMP Królowej Rodzin (Bacieczki) o godz. 13.00
 • Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka wieńcząca pielgrzymowanie będzie sprawowana w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Zapraszamy do uczestnictwa w pielgrzymce. Nasza Parafia idzie w grupie II. Gromadzimy się przy rondzie ul. Branickiego i przy ul. Słonimskiej 8. GRUPA II – wyjście sprzed kościoła Niepokalanego Serca Maryi o godz. 13.00. Przewodnik: ks. Antoni Wiszowaty, tel. 501 005 354. Trasa ulicami: Ks. S. Suchowolca, Dojlidy Fabryczne, J.K. Branickiego, Piastowska, Mieszka I, Słonimska, Starobojarska, Ogrodowa, Ciepła, Nowogródzka, Poleska, rondo św. siostry Faustyny Kowalskiej, Al. 1000-lecia Państwa Polskiego, Radzymińska, Plac bł. ks. Michała Sopoćki przy Sanktuarium. Parafie: Niepokalanego Serca Maryi, św. Jana Chrzciciela, Chrystusa Króla, Grabówka, św. Józefa Oblubieńca NMP, św. O. Pio, Ducha Świętego, Chrystusa Króla, św. Wojciecha, Caritas Archidiecezji Białostockiej, Wniebowzięcia NMP, Matki Bożej Fatimskiej, Świętej Rodziny.

 • NOWENNA przed Świętem Miłosierdzia Bożego odprawiana będzie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku od 7 do 15 kwietnia o godz.15 00 . Główna Msza Św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego z udziałem uczestników XI Pieszej Pielgrzymki, pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego odprawiona będzie w Sanktuarium 16 kwietnia o godz. 15 00 .

 • Przypominamy, że Chrzty w naszej parafii są w każdą Niedzielę o godz. 11.00. Zwyczajowo w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka, należy je ochrzcić. Prosimy zgłaszać dzieci w kancelarii. Nie odkładajmy Chrztu na późniejszy termin.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace przy naszym kościele wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 5 rodzin. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE MODLI SIĘ ZA OFIARODAWCÓW.

 • W marcu odeszli od nas do Pana:

 • Nieścierowicz Henryk, l.93, ul. Branickiego
 • Baranowski Edmund, l.71, ul. Staszica
 • Grybowicz Bogusława, l.66, ul. WarszawskaGuzowski Zenon, l.80, ul. Chrobrego
 • Brunejko Zinaida, l.81, ul. Warszawska
 • Jackowska Teresa, l.85, ul. Chrobrego
 • Purłan Cezary, l.85, ul. Piastowska
 • Dąbrowski Zdzisław, l.93, ul. Modlińska
 • Półtorak Ewa, l.84, ul. Branickiego
 • Świetlicki Antoni, l.86, ul. Chrobrego
 • Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza Waszą hojność swoim błogosławieństwem.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2023 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2023 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. ZACHĘCAMY ZAKŁADY PRACY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W TEJ AKCJI. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w sobotę wieczorem? Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy tam takie słowa: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". W soboty zapraszamy szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn NIE MOGĄ uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w Niedzielę. U nas wieczorna Msza Św. w każdą sobotę o godz. 18.00 jest odprawiana według formularza niedzielnego.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW..

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Podczas wnoszenia trumny do kościoła – biją dzwony!. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.