Wielkość liter

Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2022

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2022

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

* w styczniu na dachu kościoła zostały zamontowane kolejne drabinki ochronne przed osunięciem się śniegu od strony Seminarium Duchownego. Rozpoczęły się przygotowania do wykonania nowych ławek w kruchcie kościoła. Został zakupiony nowy kociołek do wody święconej oraz trzy klosze na kandelabry.

* w lutym w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Ks. Proboszcz osobiście odebrał relikwie Bł. Ks. Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Podczas jednej z wichur została uszkodzona klapa na dachu kościoła od strony Seminarium Duchownego. Potrzebna była interwencja Państwowej Straży Pożarnej.

* w marcu dokonaliśmy Intronizacji relikwii Bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Rozpoczęły się prace wykończeniowe wnętrz w budynku za kościołem. W stolarni trwały prace przy wykonaniu nowych ławek do kruchty kościoła.

* w kwietniu zostały zamontowane nowe ławki pod chórem. Do kancelarii został zakupiony nowy fotel. Stolarze wykonali dwa tabernakula do ciemnicy i grobu. Na zapleczu, naszej służbie został zamontowany nowy wieszak. Zakupiliśmy 5 czerwonych ornatów i 2 stuły fioletowe.

* w maju w budynku za kościołem trwały prace na poddaszu: wymiana legarów, montaż nowych drzwi, naprawa tynków. Poprawiane były kostki na parkingu.

* w czerwcu prace w budynku za kościołem są już bardzo zaawansowane.

* w lipcu sprowadziliśmy do parafii relikwie Bł. Honorata Koźmińskiego. Po wyjeździe Ks. Wojciecha, zostało odnowione mieszkanie Ks. Leszkowi.

* w sierpniu została wykonana nowa łazienka Ks. Piotrowi, (nie przybył do parafii) Cały czas trwają prace w budynku za kościołem. Nasi ogrodnicy dokonali sezonowej kosmetyki zieleni wokół kościoła.
    
* we wrześniu cały czas trwały prace w budynku za kościołem. Rozpoczęły się przygotowania do realizacji modernizacji ogrzewania i rekuperacji, kościoła według projektu, który powstał jeszcze przed pożarem wieży naszego kościoła.

* w październiku nadal trwały prace w budynku. Elektrycy zakładali instalację. Do Konserwatora zabytków złożyliśmy pismo z prośbą o instalację sieci wentylacyjnej na strychu naszego kościoła.

* w listopadzie  Enea Ciepło kupiło u nas węzeł grzewczy pod plebanią. W dalszym ciągu trwały prace w budynku za kościołem.
    
* w grudniu  po kilkuletnich staraniach udało się nam przekazać węzeł ciepła pod opiekę ENEA. W dalszym ciągu trwały prace wykończeniowe pomieszczeń w budynku za kościołem. W kościele elektryce zmienili oświetlenia w presbiterium  starej generacji na ledowe.


    To wszystko wykonaliśmy dzięki ofiarności naszych parafian na tacę, ofiarom indywidualnym składanym w tygodniu w kancelarii i wpłatom na konto naszej parafii.  Bóg zapłać za każdy dar serca. Do wydatków jakie ponosi parafia każdego roku należy też dodać koszty energii elektrycznej, wody i ogrzewania trzech budynków: kościół, plebania i budynek za kościołem. Sprawy finansowe są przedstawiane przeze mnie na posiedzeniu Rady Parafialnej i Ekonomicznej.

Podczas kolędy jak każdego roku, rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jedną księdzu na kolędę, drugą na kościół. Przed nami wiele roboty. O innych pracach będziemy informować na bieżąco w internecie, a za rok w kolejnym sprawozdaniu. Za złożone ofiary w czasie kolędy już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej  w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby  parafii.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.