Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
II niedziela zwykła

Bóg angażuje się w zwyczajne ludzkie sprawy

  Ile razy słuchaliśmy opowieści o cudzie w Kanie Galilejskiej? Ile razy zadawaliśmy sobie pytanie o znaczenie tej - banalnej w gruncie rzeczy - historii?  Pan Jezus zamienił wodę w wino. Czyż nie wydaje się to jedynie być jakąś tanią, populistyczną sztuczką, uczynioną ku uciesze gawiedzi???

Czytaj całość
 
Objawienie i Chrzest Pański

Bóg Wcielony - objawiony i ochrzczony

 
  Z okazji wizyty wschodnich mędrców (zwanych królami) u maleńkiego Jezusa, Kościół obchodzi jedno z najstarszych świat - Święto Objawienia Pańskiego. Żydzi, do których kierowane były proroctwa i którzy w ramach religii mojżeszowej przygotowywali się na przyjęcie Mesjasza (po grecku: Chrystusa), czyli Namaszczonego (wyznaczonego do wyjątkowego zadania) - nie rozpoznali Go. Jak mówi św. Jan w Prologu swojej Ewangelii: Słowo Wcielone "przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli".
Czytaj całość
 
II niedziela po Narodzeniu Pańskim

Słowo stało się Ciałem

   Słowo to najdoskonalszy instrument komunikacji pomiędzy istotami rozumnymi. Ludzie porozumiewają się za pomocą słów.  Za ich pomocą są w stanie przekazać wszystko, wyrazić siebie samych. Pamiętamy postulat jednego z geniuszy słowa - naszego wielkiego poety - Juliusza Słowackiego.: "Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa". Mowy, kazania, orędzia, rozkazy, eseje, opowiadania, powieści, wiersze, poematy, libretta oper (dzieł muzycznych) - to, często bardzo kunsztowne i wykwintne, zbiory słów.

Czytaj całość
 
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - Nowy Rok

  "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko. Naszymi prośbami racz nie gardzić..."  Tymi słowami możemy zwrócić się do Matki Boga Wcielonego. Zakończyliśmy rok 2015 - ty. Był to rok wielkiego przełomu - można rzec - nowego początku. W sposób dynamiczny zapoczątkowano w nim wielkie zmiany, które dają nadzieję na to, że wreszcie Polska będzie Polską (a nie jakimś PO(laczko)landem). "Te Deum laudamus - Ciebie Boga wysławiamy" - możemy zaśpiewać. I możemy dodać: "Dopomóż Boże i wytrwać daj, tu nasze miejsce, tu nasz kraj"

    W rozpoczynającym się nowym roku polecamy Pani naszej i Orędowniczce naszej sprawy Polski i sprawy Kościoła. Modlimy się o szczęśliwy rok dla samych siebie i dla naszych rodzin. Uświadamiamy jednocześnie, że czas płynie, dorastamy, dojrzewamy, starzejemy się. Czas ściera nas, zbliżając coraz bardziej do Królestwa Niebieskiego.

Dopomóż Boże i wytrwać daj. A Ty - Matko Boża Rodzicielko - Synowi swojemu nas polecaj.

ks. Marek Czech

 

 
Boże Narodzenie i niedziela Świętej Rodziny

Bóg się rodzi jako człowiek. "Pan niebiosów - obnażony". Przychodzi do nas jako bezbronne dziecko, które rodzi się w uwłaczających ludzkiej godności warunkach - albowiem w stajni rodzą się bydlęta. To jakaś anomalia, że Bóg - rodzący się jako człowiek - przychodzi na świat w gracie zaadoptowanej na stajnię. Dlaczego tak czyni?

   Swoimi narodzinami dowodzi, że nic co ludzkie nie jest mu obce - żadna ludzka bieda, żadna nędza. Boże Dziecię rodzące się w betlejemskiej stajni, leżące w żłobie solidaryzuje się z każdym człowiekiem, z tym najmniejszym, najsłabszym, zmarginalizowanym. Poprzez swoje Narodziny, Bóg wręcz przyklęka przy człowieku, pochyla się nad nim. Rzeczywiście, Boża miłość - do stworzonego na Boży obraz i podobieństwo człowieka - jest ogromna. A przecież Boże Narodzenie to dopiero (bardzo mocny) początek jej wyrażania - szczytem tejże miłości będzie śmierć krzyżowa.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 100 - 108 z 145
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.