Wielkość liter

XX niedziela zwykła

  Tak się składa, że w bieżącym roku XX niedziela zwykła poprzedzona jest Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.   

Prawda o tym, że Maryja Dziewica - Matka Boga Wcielonego - została z ciałem i duszą wzięta do nieba obecna jest w wierze Kościoła od starożytności. Ojcowie Kościoła (szczególnie św. Jan Damasceński) mówili i dowodzili, że Maryja - z której swoje ludzkie ciało wziął wcielony Syn Boży - Jezus Chrystus - nie mogła ulec rozkładowi na skutek śmierci i pochowania wziemi. Bóg ją przed tym uchronił. Ta prawda, obecna w Kościele od wieków, została uznana jako dogmat (prawda pewna i niepodważalna) i oficjalnie ogłoszona w 1950-tym roku przez papieża Piusa XIII.   

Czytaj całość
 
XIX niedziela zwykła

Życie, wiara, Eucharystia

   Żyjemy, wierzymy i w tej wierze doświadczamy Bożej miłości, objawiającej się w Eucharystii. Rzeczywistość Uobecniania się Misterium Paschalnego - czyli Eucharystia - jest "źródłem i szczytem życia Kościoła", jak mówi Sobór Watykański II. To z Eucharystii czerpie siłę zarówno sam Kościół, jak też ci jego członkowie, którzy jednoczą się z Jezusem Chrystusem w Komunii świętej.  Chyba wszyscy znani święci podkreślali rolę Eucharystii - Komunii świętej i adoracji - na swojej drodze do świętości.

Czytaj całość
 
XVIII niedziela zwykła

Pokarm z nieba

  Motywy żywienia, karmienia ludzi przez Boga; motywy zastawionego stołu i uczty wielokrotnie pojawiają się na kartach Biblii. Bóg żywi ludzi czasami poprzez cudowne rozmnożenia pokarmów, ale - przede wszystkim - przez wyposażenie natury w możliwości wytwarzania tego, co pokarm stanowi. Rośliny wegetują, dając obfite plony; krowy, kozy i owce wytwarzają mleko, z którego powstają liczne przetwory; pszczoły produkują miód, z winogron powstaje wino.  Ludzie korzystają również ze zwierząt jako

dostarczycieli mięsa.

Czytaj całość
 
XVII niedziela zwykła

Pan żywi swój lud

   Czytając opisy cudownego rozmnożenia chleba i nakarmienia tysięcy ludzi - możemy sobie pomyśleć, że to bajki; że może tak było bardzo dawno temu. A dzisiaj? Cudów nie ma. Tak wielu ludzi głoduje. Z drugiej strony zalewa nas niezdrowa żywność. Dobrze sobie poczytać cudowne historyjki - ale co z tego?

Czytaj całość
 
XV niedziela zwykła

Chrystus Uniwersalny 

Nieraz słyszymy w mediach twierdzenia o tzw. wartościach uniwersalnych. Lewicowi ateiści używają tego sformułowania w opozycji do chrześcijaństwa, które - jakoby - ma być zacofane, ciasne i zupełnie nie uniwersalne.

Tymczasem to słowo "uniwersalny" (łac. universalis) znaczy to samo, co "powszechny" - po grecku "catholicos".

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 100 - 108 z 123
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.