Wielkość liter

XXVII niedziela zwykła

Małżeństwo jest święte i nierozerwalne

   Małżeństwo to najstarsza, naturalna  i podstawowa instytucja społeczna ludzkości.  Najbardziej powszechna forma to związek mężczyzny i kobiety. Tę naturalną instytucję społeczną Wcielony Bóg - Jezus Chrystus, a za Nim Kościół katolicki, sakralizuje.  Małżeństwo staje się rzeczywistością religijną, świętą, czyli: sakramentem.   Nie jest to już więc jedynie umowa, kontrakt, ugoda, lecz święty związek.

Czytaj całość
 
XXVI niedziela zwykła

Aby radykalnie odciąć się od grzechu

   Nie tylko od grzechu należy się radykalnie odciąć, ale nawet od okazji do niego. Tego domaga się od nas Chrystus. Zadajemy jednak natychmiast pytanie, czy możliwe jest, by Jezus Miłosierny żądał od nas drastycznego samookaleczania się? Rękę odciąć? Nogę amputować? Oko wyłupić??? Wszak to barbarzyństwo, zgroza jakaś!

   Nie chodzi rzecz jasna o to, aby się dekompletować w naszej cielesności. Chrystus jednak uświadamia nam poprzez te drastyczne metafory, że dla odcięcia się od grzechu, a nawet od okazji do niego, trzeba bardzo wiele się wyrzec. Może to być bardzo bolesne.

Czytaj całość
 
XXV niedziela zwykła

Mądrość Boża

   Mądrość dar Ducha Świętego, dawany darmo. To zdolność rozróżniania dobra i zła; zdolność do życia w czystości i w zgodzie. Mądrość to unikanie tzw. względów ludzkich; to życie w prawdzie; świadczenie miłosierdzia; wolność od obłudy i zakłamania.  Mądrość to zdolność właściwego oceniania świata i siebie samego.

Czytaj całość
 
XXIV niedziela zwykła

 Wiara musi być radykalna

     Zadziwia być może nas Chrystus Pan, gdy kieruje do Piotra, zarzucając swojemu przyszłemu następcy, że nie myśli o tym, co Boże, lecz pozostaje w więzieniu przyziemnego myślenia ludzkiego.

Czy jednak nie zadziwia nas, gdy wobec odchodzących tłumów zachowuje milczenie, a do pozostałych zwraca się z twardymi słowami: "czy wy też chcecie odejść?".  Niejednemu pięknoduchowi może to nie pasować. |A co z szukaniem choćby jednej zabłąkanej owcy? - mógłby zapytać.

Czytaj całość
 
XXIII niedziela zwykła

Pan kocha biednych i ubogich

  Doprawdy trudno policzyć, ile razy w Piśmie świętym przewija się motyw troski o ubogich i biednych. Nie chodzi tylko o tych, co nie mają pieniędzy. Ubodzy - to pozbawieni wsparcia innych ludzi; zmarginalizowani, odrzuceni. Biedni - to dotknięci chorobami, ułomnościami fizycznymi i psychicznymi. Nawet dzisiaj mówimy "biedny człowiek" o kimś, kto jest przewlekle chory; jest kaleką. Słowem "biedni" określamy uchodźców, ofiary klęsk żywiołowych, wypadków.  

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 100 - 108 z 130
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.