Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
XX niedziela zwykła

Bóg sprawdzający

Próby, jakim Bóg poddaje ludzi - to częsty motyw, przewijający się na kartach Biblii. Najbardziej znana jest niewątpliwie próba wiary, jakiej poddany został Abraham, gdy Pan polecił mu złożyć syna Izaaka w ofierze. Oczywiście ta próba dokonała się dlatego, że Abraham miał się przekonać o swojej wierze - nie zaś dlatego, jakoby Bóg miał się czegoś dowiedzieć. Wszak Bóg wie wszystko.

Stąd też ta krótka - wyrażona w ostrych słowach Chrystusa - próba wiary kobiety pogańskiej; próba zakończona pomyślnie. Sam Pan Jezus podkreślił wielkość wiary owej poganki i uzdrowił jej córkę.

A jak głęboka jest nasza wiara?

ks. Marek Czech

 
XIX niedziela zwykła

Mała wiara

  W pełni okresu wakacyjnego staje przed nami fundamentalne pytanie o wiarę. Prorok Eliasz doświadcza Boga, który objawia mu się w sposób bardzo delikatny - poprzez szmer delikatnego wiatru.

Apostoł Paweł ubolewa nad niewiarą swoich rodaków - Izraelitów i wyraża gotowość na bycie odłączonym od Chrystusa - gdyby tyko oni uwierzyli w Syna Bożego.

Piotr  dobrowolnie poddaje się egzaminowi z wiary i - po początkowym sukcesie - nie zdaje go.  Zwątpił, okazał się  człowiekiem małej wiary?

A my? A ja?  Jaka jest nasza wiara?  Jak często i łatwo opuszczamy Mszę świętą?  Ile razy przystępujemy do sakramentu pokuty i łączymy się z Panem w Eucharystii?  

Czy komunikaty o licznych klęskach żywiołowych - dotykających również Polskę - niczego nam nie mówią?  A może Bóg chce nam wszystkim coś powiedzieć?  Jeśli jednak nie myślimy (posługujemy się schematami spreparowanymi przez nieuczciwe media) - jeśli jesteśmy ludźmi małej wiary?

ks. Marek Czech

 
Przemienienie Pańskie

Olśnieni blaskiem Bóstwa?

Słyszeli głos Ojca - dającego świadectwo o Synu? Uwierzyli? Tak

Widzieli splendor (blask) Bóstwa Syna? uwierzyli? Tak

Słyszeli ponownie głos Ojca - dającego świadectwo o Boskim Synu? Uwierzyli? Chyba tak.

(Nie rozumieli jednak, co znaczy "powstać z martwych")

Widzieli, słyszeli, uwierzyli - i co z tego?

Piotr się zaparł Mistrza. Jakub uciekł tchórzliwie.  Jan został pod krzyżem - jako niedobitek z całej Dwunastki. Przegrali, ale się nie załamali. W pełni uwierzyli dopiero Zmartwychwstałemu Panu.

ks. Marek Czech

 
XVII niedziela zwykła

Prawdziwy skarb, autentyczna perła, wielki dar

   Ktoś kiedyś złośliwie powiedział, że niewielu jest ludzi, zadowolonych ze swego majątku - ale bodaj wszyscy są zadowoleni ze swego rozumu. Zapewne, wielu jest gotowych uczynić bardzo wiele, aby swój majątek pomnożyć.

  Ilu jednak "sprzeda wszystko, co ma", aby nabyć prawdziwy skarb - autentyczną perłę - mądrość? Tak, jak uczynił Salomon, prosząc Boga o najlepszy dar - właśnie mądrość.

  Mądrość - czyli rozumne poznawanie i ocenianie rzeczywistości - odróżnianie dobra od zła; prawdy od kłamstwa; tego, co autentyczne od pozorów. Dzisiaj - w dobie rozszalałej gry pozorów, rozbuchanej socjotechniki, wyrafinowanej manipulacji - mądrość jest szczególnie narażona. Zbyt wielu się jej pozbywa i nawet nie zdaje z tego sprawy.

ks. Marek Czech

 
XVI niedziela zwykła

Zboże i chwasty

  Dobro i zło - to dwa podstawowe przeciwieństwa istniejące w rzeczywistości. Zło tak na nas działa, ze niejeden człowiek potrafi powiedzieć, iż jest go więcej, aniżeli dobra. To nieprawda. Zło robi na nas takie wrażenie dlatego, że jest bardzo odczuwalne - jako anomalia, brak dobra. Choroba to brak zdrowia. Jeśli boli nas ząb, nikt nie powie, że to drobiazg, że "to tylko ząb - czyli jakieś 0,5% organizmu".  Kiedy boli ząb - cały człowiek jest chory.

  Nieraz też zadajemy pytanie, dlaczego Bóg dopuszcza zło, dlaczego je toleruje. Odpowiedź przynosi dzisiejsza Ewangelia. Chwast (zło) rośnie w zbożu aż do żniw. Gdy czas nadejdzie - zboże trafi do spichrzów, a chwasty zostaną rzucone w ogień. Jak mówi stare polskie przysłowie, "Bóg choć nie rychliwy, ale sprawiedliwy". Każdemu daje szanse, aby wszedł na drogę zbawienia, bo "Bóg nie chce śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i żył wiecznie.

ks. Marek Czech

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 18 z 140
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.