Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
III NIEDZIELA WIELKANOCNA

  Trzeba Boga słuchać bardziej, niż ludzi

    Takie słowa odważnie kieruje do żydowskich arcykapłanów Apostoł Piotr. Umocniony przez Zmartwychwstanie Chrystusa, pokonuje strach. Nie ma już w nim tego Piotra z  dnia męki Zbawiciela. Nie wykręca się, nie kłamie tchórzliwie. Z rycerską odwagę rzuca prawdę w oczy żydowskich prominentów. Czyni tak, bo przekonał się, że miłuje swojego Mistrza. Wielka słabość, której uległ - kłamiąc, że nie zna Jezusa - nie załamała Piotra. Nie popadł w rozpacz, tak jak Judasz.  Płakał z żalu, a po Zmartwychwstaniu Mistrz jeszcze raz mu uświadomił jego słabość i... podtrzymał swój wybór. Piotr ma być Skałą , na której Chrystus ma budować. Piotr ma być najwyższym pasterzem Kościoła.

Czytaj całość
 
II NIEDZIELA WIELKANOCNA

Zmartwychwstanie i miłosierdzie

  Scena, ukazująca apostoła Tomasza  - który najpierw deklaruje niewiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa - dotykającego ran Zmartwychwstałego Pana i wyznającego swoją wiarę - wdaje się być najdrastyczniejszym obrazem starcia wiary z niewiarą.  Bezczelna deklaracja niewiary rozlatuje się w proch i pył   w starciu z fizycznym dowodem na prawdę o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Czytaj całość
 
Wielkanoc

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

   W dniach Świętego Triduum Paschalnego rozważaliśmy Tajemnicę Eucharystii - ustanowioną w wieczerniku, podczas Ostatniej Wieczerzy - oraz nierozerwalnie z nią związaną tajemnicę sakramentalnego kapłaństwa. Bóg Wcielony ofiarował siebie za nas, przelewając krew, oddał życie, abyśmy my życie mieli na wieki. W tym też celu uobecnia tę Najświętszą Ofiarę w czasie każdej Mszy świętej. Czyni to poprzez kapłanów, którzy za pośrednictwem Apostołów - otrzymali misję sprawowania Eucharystii ("to czyńcie na moją pamiątkę"), odpuszczania grzechów ("którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane") a także głoszenia Ewangelii ("idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody").

Czytaj całość
 
NIEDZIELA PALMOWA

Niedziela Palmowa i... ludowa

  Widzimy wjazd triumfalny Jezusa do Jerozolimy. Słyszymy gromkie "Hosanna!". Widzimy las palm, którymi wymachuje na cześć Chrystusa rozentuzjazmowany tłum. Patrzymy na płaszcze, rozkładane pod kopyta osła, na którym wjeżdża Mistrz. Wydaje się, że lud tak bardzo Go kocha, ogromnie Go podziwia, otacza kultem. Rozpromienione twarze, pełne szacunku, uznania, wręcz miłości i uwielbienia - traktują Go niczym idola, bożyszcze. Wspaniałe wydarzenie wzbudzające nasz entuzjazm.

Czytaj całość
 
V niedziela Wielkiego Postu
Idź i nie grzesz więcej!

    Można rzec, iż ta scena ewangeliczna jest kapitalna. Przyprowadzają do Jezusa kobietę, złapaną na cudzołóstwie. Czy była mężatką zdradliwą, czy zadała się z mężem innej kobiety - nie wiadomo. Ciekawe, że nie przyprowadzono wspólnika w grzechu cudzołóstwa, czyli mężczyzny. Może uciekł? A może uznano, że za grzech winna odpowiadać jedynie kobieta?

  Ta cała "afera" była pułapką na Jezusa Chrystusa. Czy zgodzi się na zabicie grzesznicy (przez ukamienowanie) zgodne z prawem - a tym samym okaże się, że wcale nie jest taki łagodny i miłosierny? Czy zaleci wypuszczenie winnej na wolność - a tym samym złamie prawo?

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 82 - 90 z 139
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.