Wielkość liter

Uroczystość Trójcy Świętej

Oto największa tajemnica naszej wiary

  Jest Jeden Bóg - Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Jak to pojąć? Nijak się nie da. Zresztą, gdybyśmy mogli zamknąć Boga w ramach naszej percepcji, to jakim byłby On Bogiem?  A jednak człowiek pragnie rozumieć jak najwięcej. Naturą Boga jest Jego Boskość (naturalny - znaczy urodzony, taki jaki jest bo taki właśnie jest "z natury").  Boskość to aczasowość (Bóg jest ponad czasem - bez początku i bez końca), samoistność istnienia (Bóg - "Ten Który Jest" - to Istnienie Samoistne, nikt Go nie stworzył); rozumność (racjonalność), wszechmoc, dobroć.  To wszystko - można tak rzec - składa się na naturę Boga. I w tej Naturze istnieje Ojciec, zrodzony z Niego Syn i pochodzący od Ojca i Syna Duch Święty. To oczywiście nie znaczy, że Ojciec jest najstarszy, zaś Duch Święty - najmłodszy.  Bóg nie podlega czasowi Wieczność Jego nie jest nieskończonym czasem.

  Trójca Święta to Trzy Osoby Boskie - zjednoczone w Jednaj Boskiej Naturze.

ks. Marek Czech

 
Zesłanie Ducha Świętego

I Duch Święty zstąpił....

  Oto pełne objawienie się Boga w Trójcy.. Przed wiekami Ojciec objawił się małemu ludowi na Bliskim Wschodzie. Uczynił ten lud swoim Narodem Wybranym. Nie po to jednak, aby podsycać w nim nacjonalistyczną pychę, lecz po to, aby poprzez Izraelitów objawić się całemu światu. Gdy nadeszła "pełnia czasu", Bóg objawił się wśród ludu izraelskiego - objawił się w swoim Synu Jednorodzonym, który urodził się jako człowiek. Bóg stał się człowiekiem. Swoim nauczaniem i swoim życiem objawił miłość ku ludziom - wszystkim ludziom. Wszystkich bowiem wzywa do przyjęcia Ewangelii - Dobrej Nowiny o zbawczej miłości Ojca przez Syna, skierowanej ku ludziom.

Czytaj całość
 
VII NIEDZIELA WIELKANOCNA, UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

Naszą ojczyzną jest Niebo

  To absolutnie wyjątkowy dzień w liturgii Kościoła. Tego dnia nie rozważamy bowiem nauczania Chrystusa - które jest dla nas drogą i prawdą. Nie patrzymy na Chrystusa działającego i pociągającego nas przykładem.  W dzień Wielkanocy widzieliśmy Go triumfującego - zwycięzcę śmierci, piekła i szatana.

Czytaj całość
 
VI niedziela wielkanocna

Kościół - Nowy Naród Wybrany - Nowy Izrael

    Bóg, który stał się człowiekiem, zapoczątkował nową erę - erę Nowego Narodu Wybranego. To  Naród Nowego Przymierza.  Przynależność do niego nie wynika z kryterium etnicznego.  Kościół to nowy Lud Boży - lud, który uwierzył w Chrystusa. Ci natomiast, którzy Chrystusa odrzucili - uznając Go za uzurpatora i bluźniercę - poszli drogą judaizmu.

Czytaj całość
 
V niedziela wielkanocna

Przykazanie miłości

  Chrześcijaństwo to religia miłości. Bóg stworzył świat z miłości i kocha wszystkie swoje stworzenia. Koroną stworzeń jest człowiek - wykreowany na obraz i podobieństwo Boże.  Jako istota wolna, człowiek często okazuje się być kreaturą niewdzięczną wobec swego Kreatora. Bóg jednak jest dobry, nie tylko nie odwołuje swej miłości, ale sam przybiera postać człowieka i w ludzkim ciele dokonuje zbawienia całej ludzkości. Jednocześnie pokazuje ludziom, jak należy żyć po ludzku - jak kroczyć drogą zbawienia.

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 82 - 90 z 145
© 2019
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.