Wielkość liter

V niedziela zwykła

Pan powołuje, poświęca i posyła

     Pan dotyka duszy wybranego, wzywając go po imieniu - powołując go do głoszenia i świadczenia.

     Umacnia i uświęca powołanego, dotykając jego umysłu wiedzą objawioną, dotykając jego ust ogniem charyzmatu - aby głosił to, co mu ON - Pan Bóg w Jezusie Chrystusie - mówić nakazuje. Niczego innego powołany głosić nie może.    Nie wolno mu też milczeć. Musi przezwyciężać strach,  gdy wielu nawet boi się słuchać prawdy. Nie brakuje też głupców, którzy mówienie prawdy nazywają... głoszeniem nienawiści. Ich umysły zostały do tego stopnia zgangrenowane, że zdają się być wręcz uczuleni na prawdę.

Czytaj całość
 
IV niedziela zwykła

Miłość w prawdzie

   Hymn o miłości z Listu do Koryntian św. Pawła - któż go nie zna?  Ale, kto go rozumie??  O miłości tyle się mówi. Tysiące wierszy i piosenek (jeśli nie miliony i to w setkach języków) o niej napisano. Jakże często pisze się o niej i mówi kłamliwie?  Powszechnie redukuje się miłość do uczucia.  Rzesze ludzi mylą miłość z popędem seksualnym, z pożądliwością, z egoistycznym wykorzystywaniem swoich bliźnich (najczęściej niewiast). A przecież "miłość swego nie szuka.... miłość współweseli się z prawdą".

Czytaj całość
 
III niedziela zwykła

Mistyczne Ciało Chrystusa

Kościół  - Oblubienica Chrystusa, Lud Boży, Mistyczne Ciało Chrystusa. Ostatnimi laty podkreśla się prawdę o tym, że Kościół to Lud Boży. I to prawda. Dzisiejsze czytanie z Listu św. Pawła Apostoła wskazuje na inny aspekt prawdy o Kościele -p mówi o Mistycznym Ciele Chrystusa. Papież Pius XII poświęcił encyklikę temu zagadnieniu ("Mystici Corporis"). Kościół - postrzegany jako Ciało Mistyczne naszego Pana - wskazuje swoją złożoność i harmonię. Każdy ma we nim swoje zadanie, każdy może odnaleźć w nim swoje powołanie.

Czytaj całość
 
II niedziela zwykła

Bóg angażuje się w zwyczajne ludzkie sprawy

  Ile razy słuchaliśmy opowieści o cudzie w Kanie Galilejskiej? Ile razy zadawaliśmy sobie pytanie o znaczenie tej - banalnej w gruncie rzeczy - historii?  Pan Jezus zamienił wodę w wino. Czyż nie wydaje się to jedynie być jakąś tanią, populistyczną sztuczką, uczynioną ku uciesze gawiedzi???

Czytaj całość
 
Objawienie i Chrzest Pański

Bóg Wcielony - objawiony i ochrzczony

 
  Z okazji wizyty wschodnich mędrców (zwanych królami) u maleńkiego Jezusa, Kościół obchodzi jedno z najstarszych świat - Święto Objawienia Pańskiego. Żydzi, do których kierowane były proroctwa i którzy w ramach religii mojżeszowej przygotowywali się na przyjęcie Mesjasza (po grecku: Chrystusa), czyli Namaszczonego (wyznaczonego do wyjątkowego zadania) - nie rozpoznali Go. Jak mówi św. Jan w Prologu swojej Ewangelii: Słowo Wcielone "przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli".
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 82 - 90 z 130
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.