Wielkość liter

XXIII niedziela zwykła

Pan kocha biednych i ubogich

  Doprawdy trudno policzyć, ile razy w Piśmie świętym przewija się motyw troski o ubogich i biednych. Nie chodzi tylko o tych, co nie mają pieniędzy. Ubodzy - to pozbawieni wsparcia innych ludzi; zmarginalizowani, odrzuceni. Biedni - to dotknięci chorobami, ułomnościami fizycznymi i psychicznymi. Nawet dzisiaj mówimy "biedny człowiek" o kimś, kto jest przewlekle chory; jest kaleką. Słowem "biedni" określamy uchodźców, ofiary klęsk żywiołowych, wypadków.  

Czytaj całość
 
XXII niedziela zwykła

Chrystus wskazuje źródło zła

  Czytając dzisiejszy fragment Ewangelii, w pierwszej chwili możemy sobie zadać pytanie: czy Chrystus jest przeciwnikiem higieny osobistej?  Mycie rąk Mu się nie podoba? Owszem, w tamtych czasach ludzie nie mieli pojęcia o istnieniu chorobotwórczych bakterii ani wirusów, ale przecież Jezus z Nazaretu przyszedł z Nieba i jako Bóg z pewnością o nich wiedział. Więc o co chodzi.

Czytaj całość
 
XXI niedziela zwykła

Chrystus niepopularny

Słowo "popularny" należy do tych, których niemal wszyscy używają, ale zapytani o znaczenie - nie potrafią odpowiedzieć. Popularny, to znaczy "przyjmowany przez lud" (łac. populus). Osoby czy treści "popularne" to znaczy, chętnie słuchane i akceptowane. Dla popularności różni artyści urządzają skandale, prowokacje, byle tylko lud się nimi interesował. Dzisiaj nawet wytworzyła się kategoria osób, które są popularne, bo są ..... popularne. Inaczej mówiąc: są znane z tego, że są znane. Bywają często w telewizji, na słynnych przyjęciach, na różnych "czerwonych dywanach" itp. itd. Nie słychać o żądnych ich osiągnięciach muzycznych, pisarskich, aktorskich, czy naukowych. Dbają jedynie (bo chyba tylko to potrafią) o popularność.  Zabiegają też o nią politycy, którzy chcą oczarować swoich wyborców.


Czytaj całość
 
XX niedziela zwykła

  Tak się składa, że w bieżącym roku XX niedziela zwykła poprzedzona jest Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.   

Prawda o tym, że Maryja Dziewica - Matka Boga Wcielonego - została z ciałem i duszą wzięta do nieba obecna jest w wierze Kościoła od starożytności. Ojcowie Kościoła (szczególnie św. Jan Damasceński) mówili i dowodzili, że Maryja - z której swoje ludzkie ciało wziął wcielony Syn Boży - Jezus Chrystus - nie mogła ulec rozkładowi na skutek śmierci i pochowania wziemi. Bóg ją przed tym uchronił. Ta prawda, obecna w Kościele od wieków, została uznana jako dogmat (prawda pewna i niepodważalna) i oficjalnie ogłoszona w 1950-tym roku przez papieża Piusa XIII.   

Czytaj całość
 
XIX niedziela zwykła

Życie, wiara, Eucharystia

   Żyjemy, wierzymy i w tej wierze doświadczamy Bożej miłości, objawiającej się w Eucharystii. Rzeczywistość Uobecniania się Misterium Paschalnego - czyli Eucharystia - jest "źródłem i szczytem życia Kościoła", jak mówi Sobór Watykański II. To z Eucharystii czerpie siłę zarówno sam Kościół, jak też ci jego członkowie, którzy jednoczą się z Jezusem Chrystusem w Komunii świętej.  Chyba wszyscy znani święci podkreślali rolę Eucharystii - Komunii świętej i adoracji - na swojej drodze do świętości.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 82 - 90 z 108
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.