Wielkość liter

XXIX niedziela zwykła

Chrystocentryzm i służba

   Chrystus stoi w centrum naszej wiary. Jest najwazniejszy. Chrześcijaństwo to nie idea, nie ideologia. Chrześcijaństwo to Chrystus - Bóg istniejący odwiecznie, który stał się człowiekiem i wkroczył tym samym w historię ludzkości. Istniejąc odwiecznie (jako Istnienie Osobowe - IAHWEH - JESTEM), zaczął istnieć w czasie jako człowiek (Syn Człowieczy - jak sam o sobie mówił).

Czytaj całość
 
XXVIII niedziela zwykła

Mądrość ze Słowa Bożego płynąca

    Poznać mądrość, nauczyć się jej, zrozumieć - żyć według mądrości - to pragnienie ludzkie tak stare, jak ludzkość. Bo mądrość może przynieść wszelkie umiejętności - szczególnie zaś może dać rozumienie, czyli umiejętność czytania rzeczywistości.  Może przynosić i pomnażać bogactwo, a jednocześnie uchronić bogatego przed popadnięciem w niewolę bogactwa.

Czytaj całość
 
XXVII niedziela zwykła

Małżeństwo jest święte i nierozerwalne

   Małżeństwo to najstarsza, naturalna  i podstawowa instytucja społeczna ludzkości.  Najbardziej powszechna forma to związek mężczyzny i kobiety. Tę naturalną instytucję społeczną Wcielony Bóg - Jezus Chrystus, a za Nim Kościół katolicki, sakralizuje.  Małżeństwo staje się rzeczywistością religijną, świętą, czyli: sakramentem.   Nie jest to już więc jedynie umowa, kontrakt, ugoda, lecz święty związek.

Czytaj całość
 
XXVI niedziela zwykła

Aby radykalnie odciąć się od grzechu

   Nie tylko od grzechu należy się radykalnie odciąć, ale nawet od okazji do niego. Tego domaga się od nas Chrystus. Zadajemy jednak natychmiast pytanie, czy możliwe jest, by Jezus Miłosierny żądał od nas drastycznego samookaleczania się? Rękę odciąć? Nogę amputować? Oko wyłupić??? Wszak to barbarzyństwo, zgroza jakaś!

   Nie chodzi rzecz jasna o to, aby się dekompletować w naszej cielesności. Chrystus jednak uświadamia nam poprzez te drastyczne metafory, że dla odcięcia się od grzechu, a nawet od okazji do niego, trzeba bardzo wiele się wyrzec. Może to być bardzo bolesne.

Czytaj całość
 
XXV niedziela zwykła

Mądrość Boża

   Mądrość dar Ducha Świętego, dawany darmo. To zdolność rozróżniania dobra i zła; zdolność do życia w czystości i w zgodzie. Mądrość to unikanie tzw. względów ludzkich; to życie w prawdzie; świadczenie miłosierdzia; wolność od obłudy i zakłamania.  Mądrość to zdolność właściwego oceniania świata i siebie samego.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 82 - 90 z 114
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.