Wielkość liter

II niedziela Wielkiego Postu

Błysk Bóstwa w doczesnej codzienności

    Jaka była wiara uczniów Chrystusa? Chodzili z Nim, widzieli cuda w Jego wykonaniu, słuchali Jego nauki. Czy jednak nie traktowali tych cudów w kategorii nadzwyczajności, która przemija? Nieraz dawali dowody na to, że niezbyt rozumieją Jego naukę.  Jak mogli w tym wędrownym nauczycielu - nieraz zmęczonym, spoconym - ujrzeć Boga Wcielonego?  Co musieli czuć i myśleć, gdy słyszeli z Jego ust zapowiedzi, że będzie cierpiał i zostanie ukrzyżowany?

Czytaj całość
 
I niedziela Wielkiego Postu

Bóg we wszystkim ludzki

  Jeszcze niedawno rozważaliśmy ogrom miłości Boga, który stał się człowiekiem.  Urodził się w uwłaczających warunkach, aby pokazać, że nic, co ludzkie nie jest Mu obce.  Bóg solidaryzuje się z człowiekiem we wszystkim - oprócz grzechu, bo grzech nie jest naturalnym stanem człowieka. Grzech to anomalia, której człowiek winien się wystrzegać. Grzech jest raną - człowiekowi zadawaną przez szatana i powinniśmy grzechu unikać.  Nie należy dopuszczać do tego, aby zły duch nas kaleczył.

Czytaj całość
 
V niedziela zwykła

Pan powołuje, poświęca i posyła

     Pan dotyka duszy wybranego, wzywając go po imieniu - powołując go do głoszenia i świadczenia.

     Umacnia i uświęca powołanego, dotykając jego umysłu wiedzą objawioną, dotykając jego ust ogniem charyzmatu - aby głosił to, co mu ON - Pan Bóg w Jezusie Chrystusie - mówić nakazuje. Niczego innego powołany głosić nie może.    Nie wolno mu też milczeć. Musi przezwyciężać strach,  gdy wielu nawet boi się słuchać prawdy. Nie brakuje też głupców, którzy mówienie prawdy nazywają... głoszeniem nienawiści. Ich umysły zostały do tego stopnia zgangrenowane, że zdają się być wręcz uczuleni na prawdę.

Czytaj całość
 
IV niedziela zwykła

Miłość w prawdzie

   Hymn o miłości z Listu do Koryntian św. Pawła - któż go nie zna?  Ale, kto go rozumie??  O miłości tyle się mówi. Tysiące wierszy i piosenek (jeśli nie miliony i to w setkach języków) o niej napisano. Jakże często pisze się o niej i mówi kłamliwie?  Powszechnie redukuje się miłość do uczucia.  Rzesze ludzi mylą miłość z popędem seksualnym, z pożądliwością, z egoistycznym wykorzystywaniem swoich bliźnich (najczęściej niewiast). A przecież "miłość swego nie szuka.... miłość współweseli się z prawdą".

Czytaj całość
 
III niedziela zwykła

Mistyczne Ciało Chrystusa

Kościół  - Oblubienica Chrystusa, Lud Boży, Mistyczne Ciało Chrystusa. Ostatnimi laty podkreśla się prawdę o tym, że Kościół to Lud Boży. I to prawda. Dzisiejsze czytanie z Listu św. Pawła Apostoła wskazuje na inny aspekt prawdy o Kościele -p mówi o Mistycznym Ciele Chrystusa. Papież Pius XII poświęcił encyklikę temu zagadnieniu ("Mystici Corporis"). Kościół - postrzegany jako Ciało Mistyczne naszego Pana - wskazuje swoją złożoność i harmonię. Każdy ma we nim swoje zadanie, każdy może odnaleźć w nim swoje powołanie.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 73 - 81 z 123
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.