Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
XI niedziela zwykła

Bóg miłosierny dla tych, którzy miłosierdzia pragną

  Miłosierdzie jest w obecnych czasach - można rzec - "na topie". Mamy Rok Miłosierdzia. Kult Miłosierdzia głosił św. Jan Paweł II. Głosi go również obecny papież Franciszek. Interpretując jego adhortację "Amoris Laetitia" (Radość miłości") - niektórzy biskupi - oczywiście w ramach kultu  Bożego Miłosierdzia - głoszą, że osoby rozwiedzione i żyjące w ponownych związkach (czyli w grzechu, choć oni unikają mówienia o grzechu), mogą przystępować do Komunii świętej, bo "Bóg jest miłosierny".

Zapominają jednak o tym, o czym mówią dzisiejsze czytania - o tym, że w celu uzyskania miłosierdzia należy uświadomić sobie swoją grzeszność i żałować za grzechy. Tak uczynił król Dawid, który dopuścił się cudzołóstwa i zabójstwa. Tak uczyniła również jawnogrzesznica, która obmywała nogi Chrystusa i włosami je ocierała. Oni się nie usprawiedliwiali, nie mówili o "trudnych czasach", o "skomplikowanych okolicznościach życiowych", ani o "niejednoznacznościach moralnych".  Oni żałowali i o miłosierdzie błagali.

ks. Marek Czech

 
X niedziela zwykła

Bóg jest Bogiem żywych

    Dzisiejsza liturgia słowa ukazuje nam dwie sceny wskrzeszenia zmarłych. Dzieli je siebie kilkaset lat. Łączy je fakt, że mocodawcą wskrzeszenia zmarłych jest Bóg.  W opisie starotestamentalnym dział On przez proroka, który pokornie i usilnie modli się o przywrócenie życia małemu chłopcu. Bóg wysłuchuje Eliasza i przez niego dokonuje aktu przywrócenia życia.

   Jezus Chrystus - jako Bóg Wcielony - swoim słowem wskrzesza zmarłego młodzieńca. Działa w jedności z Ojcem w Duchu Świętym. Pokazuje w ten sposób, że jest Panem życia i śmierci. Udowadnia też, że śmierć nie jest totalnym końcem człowieka.. Bóg może przywrócić zmarłemu życie ziemskie, zapewnia również wszystkim życie wieczne - wszystkim, którzy Go kochają i kroczą drogą Jego Ewangelii.

 
IX niedziela zwykła

Wiara żywa, mocna i niezmienna

  Jeden ze starożytnych pisarzy kościelnych stwierdził, że "dusza jest naturalnie chrześcijańska". Czy miał na myśli również rzymskiego setnika, który - choć poganin - zwraca się do Chrystusa Pana z prośbą o uzdrowienie swojego sługi. Ta prośba wynika z jego silnej wiary w to, że Chrystus może to uczynić. Pan ocenia jego wiarę bardzo wysoko, mówiąc że w całym Izraelu nie nie znalazł nikogo tak mocno wierzącego. Rzymianin zapewne nie miał pojęcia o tym, że Jezus Chrystus jest Wcielonym Bogiem, a jednak wierzył w Jego moc.

Czytaj całość
 
Uroczystość Trójcy Świętej

Oto największa tajemnica naszej wiary

  Jest Jeden Bóg - Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Jak to pojąć? Nijak się nie da. Zresztą, gdybyśmy mogli zamknąć Boga w ramach naszej percepcji, to jakim byłby On Bogiem?  A jednak człowiek pragnie rozumieć jak najwięcej. Naturą Boga jest Jego Boskość (naturalny - znaczy urodzony, taki jaki jest bo taki właśnie jest "z natury").  Boskość to aczasowość (Bóg jest ponad czasem - bez początku i bez końca), samoistność istnienia (Bóg - "Ten Który Jest" - to Istnienie Samoistne, nikt Go nie stworzył); rozumność (racjonalność), wszechmoc, dobroć.  To wszystko - można tak rzec - składa się na naturę Boga. I w tej Naturze istnieje Ojciec, zrodzony z Niego Syn i pochodzący od Ojca i Syna Duch Święty. To oczywiście nie znaczy, że Ojciec jest najstarszy, zaś Duch Święty - najmłodszy.  Bóg nie podlega czasowi Wieczność Jego nie jest nieskończonym czasem.

  Trójca Święta to Trzy Osoby Boskie - zjednoczone w Jednaj Boskiej Naturze.

ks. Marek Czech

 
Zesłanie Ducha Świętego

I Duch Święty zstąpił....

  Oto pełne objawienie się Boga w Trójcy.. Przed wiekami Ojciec objawił się małemu ludowi na Bliskim Wschodzie. Uczynił ten lud swoim Narodem Wybranym. Nie po to jednak, aby podsycać w nim nacjonalistyczną pychę, lecz po to, aby poprzez Izraelitów objawić się całemu światu. Gdy nadeszła "pełnia czasu", Bóg objawił się wśród ludu izraelskiego - objawił się w swoim Synu Jednorodzonym, który urodził się jako człowiek. Bóg stał się człowiekiem. Swoim nauczaniem i swoim życiem objawił miłość ku ludziom - wszystkim ludziom. Wszystkich bowiem wzywa do przyjęcia Ewangelii - Dobrej Nowiny o zbawczej miłości Ojca przez Syna, skierowanej ku ludziom.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 73 - 81 z 139
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.