Wielkość liter

V niedziela wielkanocna

Przykazanie miłości

  Chrześcijaństwo to religia miłości. Bóg stworzył świat z miłości i kocha wszystkie swoje stworzenia. Koroną stworzeń jest człowiek - wykreowany na obraz i podobieństwo Boże.  Jako istota wolna, człowiek często okazuje się być kreaturą niewdzięczną wobec swego Kreatora. Bóg jednak jest dobry, nie tylko nie odwołuje swej miłości, ale sam przybiera postać człowieka i w ludzkim ciele dokonuje zbawienia całej ludzkości. Jednocześnie pokazuje ludziom, jak należy żyć po ludzku - jak kroczyć drogą zbawienia.

 

Czytaj całość
 
IV niedziela wielkanocna

My ludem Pana i Jego owcami

   Słuchając słów Chrystusa - Dobrego Pasterza, który kocha swe owce i prowadzi je po drogach zbawienia - dziękujemy Bogu za to, że nasza ojczyzna 1050 lat temu została wprowadzona do Owczarni Pańskiej. Ochrzcił się książę Mieszko, jego dworzanie a potem cała Polska. Przyjęliśmy Dobrą Nowinę o zbawieniu. Państwo zaczęło być budowane na zasadach chrześcijańskich.

Czytaj całość
 
III NIEDZIELA WIELKANOCNA

  Trzeba Boga słuchać bardziej, niż ludzi

    Takie słowa odważnie kieruje do żydowskich arcykapłanów Apostoł Piotr. Umocniony przez Zmartwychwstanie Chrystusa, pokonuje strach. Nie ma już w nim tego Piotra z  dnia męki Zbawiciela. Nie wykręca się, nie kłamie tchórzliwie. Z rycerską odwagę rzuca prawdę w oczy żydowskich prominentów. Czyni tak, bo przekonał się, że miłuje swojego Mistrza. Wielka słabość, której uległ - kłamiąc, że nie zna Jezusa - nie załamała Piotra. Nie popadł w rozpacz, tak jak Judasz.  Płakał z żalu, a po Zmartwychwstaniu Mistrz jeszcze raz mu uświadomił jego słabość i... podtrzymał swój wybór. Piotr ma być Skałą , na której Chrystus ma budować. Piotr ma być najwyższym pasterzem Kościoła.

Czytaj całość
 
II NIEDZIELA WIELKANOCNA

Zmartwychwstanie i miłosierdzie

  Scena, ukazująca apostoła Tomasza  - który najpierw deklaruje niewiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa - dotykającego ran Zmartwychwstałego Pana i wyznającego swoją wiarę - wdaje się być najdrastyczniejszym obrazem starcia wiary z niewiarą.  Bezczelna deklaracja niewiary rozlatuje się w proch i pył   w starciu z fizycznym dowodem na prawdę o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Czytaj całość
 
Wielkanoc

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

   W dniach Świętego Triduum Paschalnego rozważaliśmy Tajemnicę Eucharystii - ustanowioną w wieczerniku, podczas Ostatniej Wieczerzy - oraz nierozerwalnie z nią związaną tajemnicę sakramentalnego kapłaństwa. Bóg Wcielony ofiarował siebie za nas, przelewając krew, oddał życie, abyśmy my życie mieli na wieki. W tym też celu uobecnia tę Najświętszą Ofiarę w czasie każdej Mszy świętej. Czyni to poprzez kapłanów, którzy za pośrednictwem Apostołów - otrzymali misję sprawowania Eucharystii ("to czyńcie na moją pamiątkę"), odpuszczania grzechów ("którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane") a także głoszenia Ewangelii ("idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody").

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 64 - 72 z 123
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.