Wielkość liter

V niedziela Wielkiego Postu
Idź i nie grzesz więcej!

    Można rzec, iż ta scena ewangeliczna jest kapitalna. Przyprowadzają do Jezusa kobietę, złapaną na cudzołóstwie. Czy była mężatką zdradliwą, czy zadała się z mężem innej kobiety - nie wiadomo. Ciekawe, że nie przyprowadzono wspólnika w grzechu cudzołóstwa, czyli mężczyzny. Może uciekł? A może uznano, że za grzech winna odpowiadać jedynie kobieta?

  Ta cała "afera" była pułapką na Jezusa Chrystusa. Czy zgodzi się na zabicie grzesznicy (przez ukamienowanie) zgodne z prawem - a tym samym okaże się, że wcale nie jest taki łagodny i miłosierny? Czy zaleci wypuszczenie winnej na wolność - a tym samym złamie prawo?

Czytaj całość
 
IV niedziela Wielkiego Postu

O dobrym ojcu i jego synach - odnajdującym się i zazdrosnym

  Wydaje się, że ten fragment Ewangelii wg św. Łukasza - zwany "przypowieścią o synu marnotrawnym" - znamy wręcz doskonale. Otóż przypowieść owa to parabola ludzkich losów, ukazująca także relacje ludzi do Boga.  Oto człowiek, który bardzo nieumiejętnie wykorzystał dar wolności, skutkiem czego sięgnął dna, postanawia się podnieść i wrócić do ojca. Spełnia swe postanowienie i ostatecznie staje przed ojcem, przyznając się z żalem  do błędu zmarnowania swojej wolności i błagając choćby o przygarnięcie w szeregi pachołków ojca, bo na przebaczenie raczej nie liczy.

Czytaj całość
 
III niedziela Wielkiego Postu

  BÓG - TEN KTÓRY JEST - ISTNIENIE

   Jakiego Boga my czcimy? Jak się nazywa? Wiemy, że ani Dagon, ani Ptah, ani Jupiter, ani Apollo, ani Perun, ani Thor. Nie jest to Brahma, Allah, Budda, Marduk, ani Zoroaster.

  Bóg prawdziwy i jedyny, ten który prymitywny ludek pastuchów z Bliskiego Wschodu uczynił narodem wybranym - ten Bóg jest ISTNIENIEM - JEST KTÓRY JEST. Tak się przedstawił Mojżeszowi, gdy ten zapytał Go o imię. Pytanie było jak najbardziej uzasadnione, bo wszyscy bogowie, w których wierzyły ludy pogańskie, mieli nadane imiona.

Czytaj całość
 
II niedziela Wielkiego Postu

Błysk Bóstwa w doczesnej codzienności

    Jaka była wiara uczniów Chrystusa? Chodzili z Nim, widzieli cuda w Jego wykonaniu, słuchali Jego nauki. Czy jednak nie traktowali tych cudów w kategorii nadzwyczajności, która przemija? Nieraz dawali dowody na to, że niezbyt rozumieją Jego naukę.  Jak mogli w tym wędrownym nauczycielu - nieraz zmęczonym, spoconym - ujrzeć Boga Wcielonego?  Co musieli czuć i myśleć, gdy słyszeli z Jego ust zapowiedzi, że będzie cierpiał i zostanie ukrzyżowany?

Czytaj całość
 
I niedziela Wielkiego Postu

Bóg we wszystkim ludzki

  Jeszcze niedawno rozważaliśmy ogrom miłości Boga, który stał się człowiekiem.  Urodził się w uwłaczających warunkach, aby pokazać, że nic, co ludzkie nie jest Mu obce.  Bóg solidaryzuje się z człowiekiem we wszystkim - oprócz grzechu, bo grzech nie jest naturalnym stanem człowieka. Grzech to anomalia, której człowiek winien się wystrzegać. Grzech jest raną - człowiekowi zadawaną przez szatana i powinniśmy grzechu unikać.  Nie należy dopuszczać do tego, aby zły duch nas kaleczył.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 55 - 63 z 108
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.