Wielkość liter

VI niedziela wielkanocna

Duch Święty Pocieszyciel przybędzie

  Zapowiada Go Jezus Chrystus, Modlą się o Niego Apostołowie.  To On - Duch Święty ma umocnić ich, ma wyjaśnić im i umożliwić definitywne zrozumienie wszystkiego, czego nauczał ich Mistrz. Jezus podkreśla swoją jedność z Ojcem w Duchu Świętym.  Zapewnia, ze będzie działał w Duchu i przez Niego.

  Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna, jest Osobą - Trzecią Osobą Trójcy Świętej. Jest Duszą Kościoła. To On nada odwagi Apostołom, którzy otwarcie będą głosić Ewangelię. To On poprowadzi ich w różne strony świata. Pod Jego natchnieniem ruszą "na cały świat, aby nauczać wszystkie narody i udzielać chrztu" - jak im to polecił przed swoim wstąpieniem do Nieba Jezus Chrystus. On pozostaje z nimi i z ich następcami do końca świata - pozostaje, działając w Duchu Świętym.

ks. Marek Czech

 

 
V niedziela wielkanocna

Kamień węgielny, Droga, Prawda i Życie

  To ON, Jezus Chrystus, Istniejący Odwiecznie Bóg - Syn Ojca, który wszedł w czas człowieka, Żył życiem ludzkim, cierpiał ludzkim cierpieniem, umarł ludzką śmiercią. Zmartwychwstał ludzką... nie! - Boską mocą, bo żaden człowiek sam zmartwychwstać by nie mógł. Bóg Człowiek, który w swojej ludzkiej naturze poniósł śmierć - zmartwychwstał mocą Bożą (płynącą z Bożej Osoby i Bożej natury, z którą złączył naturę ludzką).

  Dla tych, którzy w to wierzą, Chrystus jest niczym kamień węgielny, który podtrzymuje, wznosi i umacnia wiarę i życie.   Dla tych, którzy wierzą - jest On drogą, po której kroczą, uosabia Prawdę o zbawczej miłości Boga do ludzi. Jest Życiem, bo dzięki Niemu mamy nadzieję na życie wieczne.

  ks. Marek Czech

 
IV niedziela wielkanocna

Pasterz wyjątkowo dobry

   Nieraz być może zastanawiamy się, skąd w nauczaniu Chrystusa pojawia się tak wiele metafor - ze  tak powiem - ekonomicznych, bukolicznych, agrarnych? Oczywiście nie chodzi tu o to, że Pan uczy nas podstaw ekonomii,biznesu czy agrokultury. Chodzi o przekazanie nam prawd zbawczych.

   Gdy Chrystus mówi o sobie jako o pasterzu, to od razu słyszymy, że jest dobrym pasterzem, czyli takim, który... życie swoje gotów oddać za owce. Jaki pasterz oddałby życie za bydlątka, które pasie? Żaden! Nikt normalny nie poświęci życia w obronie zwierząt hodowlanych. Ale tez tu nie chodzi o pasterstwo owiec, krów czy wielbłądów.

    Chrystus - Dobry (nawet  Bardzo Dobry) Pasterz, to Wcielony Syn Boży, który tak kocha ludzi, ze oddaje za nich swoje życie. Codziennie te Ofiarę uobecnia w czasie każdej Mszy świętej.

ks. Marek Czech

 
III niedziela wielkanocna

Niepewni i... odważni głosiciela

   Czytanie biblijne, które słyszymy w pierwszych tygodniach po Wielkanocy pokazują nam jakby dwa przeciwlegle bieguny zachowań uczniów Jezusa po Zmartwychwstaniu. We fragmentach Ewangelii widzimy ich wystraszonych, niepewnych, niedowierzających, powoli odzyskujących wiarę. Idący do miasteczka Emaus rozmawiają z Chrystusem, słuchają Jego nauczania, a mimo tego nie rozpoznają Go. Dopiero przy łamaniu chleba otwierają oczy i serca.

   We fragmentach Dziejów Apostolskich słyszymy o odwadze Piotra i innych Apostołów, którzy otwarcie i zdecydowanie głoszą prawdę i Chrystusie Zmartwychwstałym. Tu już nie ma wahania, niedowierzania.  Apostołowie są odważni, pewni swojej wiary i prawd, które głoszą.

ks. Marek Czech

 
II niedziela wielkanocna

 Niedowiarstwo i miłosierdzie

     Dlaczego akurat ta niedziela została określona mianem "niedzieli miłosierdzia"?  Chyba dlatego, że ewangeliczny opis ukazuje, jak topnieje niewiara Tomasza w blasku Chrystusowej łaskawości.  Wobec bezczelnej deklaracji niewierzącego ucznia, Pan Jezus pozwala mu doświadczalnie przekonać się o Zmartwychwstaniu. Tomasz ujrzał, dotknął ran i uwierzył.

   My winniśmy wierzyć bez fizycznych dowodów. Bo dlaczego mielibyśmy nie wierzyć? Jak można zarzucać Bogu kłamstwo? Zmartwychwstanie Chrystusa to fundament naszej wiary.  Gdy patrzymy na historię, na wielkie dokonania ludzi Chrystusa w różnych dziedzinach sztuki; gdy patrzymy na świętych, na rzesze męczenników, którzy oddali życie za Jezusa Chrystusa - widzimy wyraźnie, że ich dokonania i postawy nie są efektem kultu szlachetnego Męczennika z Nazaretu. Oni wszyscy inspirowali się (inspirują się) Zmartwychwstaniem Bożego Syna w ludzkiej naturze.  

Jak można w to nie wierzyć!?

ks. Marek Czech

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 28 - 36 z 145
© 2019
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.