Wielkość liter

Publicystyka

VI niedziela wielkanocna

Katolicki znaczy powszechny

  "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół..." - te słowa powtarzamy w każdą niedzielę, w ramach wyznania wiary (tzw. Credo nicejsko - konstantynopolitańskie - sformułowane na soborach w Nicei oraz w Konstantynopolu).  Kościół jest powszechny - czyli: katolicki ( po grecku: catholicos). Dlaczego? Dlatego, że "Bóg nie ma względu na osoby i w każdym narodzie miły mu jest ten, który się Go boi". Z tego faktu zdał sobie sprawę Piotr Apostoł, gdy widział ludzi przystępujących do

chrztu - wywodzących się z różnych ludów i narodów.

Czytaj całość
 
V NIEDZIELA WIELKANOCNA

Winny krzew i latorośle

      Pasterz i owce, krzew i latorośle - można zadać sobie pytanie o to, dlaczego Chrystus stosuje te "agrarne" porównania. Nie chodzi tu o żaden instruktaż dla hodowców owiec ani o poradnik dla uprawiających winną latorośl,  z której otrzymuje się wino.  Nasz Pan podkreśla konieczność jedności z Nim. Ci, którzy w Niego wierzą, nie mogą pozostawać jedynie teoretykami - tymi, którzy "wierzą, że jest".

Czytaj całość
 
IV Niedziela Wielkanocna

PASTERZ I OWCE

   Jezus Chrystus niejednokrotnie porównuje siebie do pasterza owiec, zaś tych, do których przychodzi - porównuje właśnie do owiec. Dlaczego? Ponieważ pasterz troszczy się o swoje owce. Kiedy zachodzi potrzeba, broni ich przed drapieżnikami.  Każda owca jest dla pasterza ważna, bo to dobry pasterza. Dlatego martwi się o zabłąkaną owieczkę, która (głupiutka) oddaliła się w nieznanym kierunku. Szuka jej, a gdy znajduje - cieszy się i szczęśliwy prowadzi - albo nawet niesie ją - do stada.

Czytaj całość
 
III niedziela wielkanocna

CZEMU WĄTPLIWOŚCI BUDZĄ SIĘ W SERCACH WASZYCH?

Takie pytanie stawia Jezus swoim uczniom w dzisiejszej Ewangelii. Aby uwierzyć w  Zmartwychwstanie, należy wznieść się ponad ograniczenia własnego umysłu, ponad myślenie według naturalnych zasad. Chrystusowi uczniowie nieraz musieli się o tym przekonać, stając wobec Zmartwychwstałego Mistrza.  Wszak "kto umarł, ten nie żyje" - a tymczasem On mówi że żyje i przekonuje ich o tym.

Czytaj całość
 
Druga niedziela wielkanocna

JAKA JEST NASZA WIARA?

   "Uwierzyłeś Tomaszu, bo mnie ujrzałeś - błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli" te słowa Chrystusa są mocne i krzepiące.  Pan "podsumowuje"  Tomasza, który w sposób bezczelny deklarował swoją niewiarę w Zmartwychwstanie.  Wprawdzie wszyscy uczniowie mieli z nią kłopoty, ale Tomasz ich "przebił" swoją zuchwałością.

  Jak wielu dzisiaj domaga się znaków, dowodów. Te znaki są dawane, wystarczy pomyśleć, przeanalizować różne zjawiska i wydarzenia, lecz niewierzący są na nie ślepi. Swoim  bezczelnym ateizmem oświadczają, że Bóg jest kłamcą, że Jego Objawienie jest kłamstwem.

   Czemu tak czynią?

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 136 - 144 z 145
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.