Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
Triduum Paschalne - Wielka Sobota

    Wielka cisza. Przygnębienie i promienie nadziei, że jednak ten krzyż nie pozostanie na wieki jedynie symbolem hańby, upodlenia, beznadziejnego cierpienia i okrutnej śmierci.  Nieśmiałe przebłyski jutrzenki nadziei, że ten  grób to nie jest ostatnia stacja Chrystusa. Wszak zapowiedział, że zmartwychwstanie.

Czytaj całość
 
Triduum Paschalne - Wielki Piątek

     Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie składa Ofiary Eucharystycznej, nie odprawia Mszy świętej. Tego dnia Chrystus składa siebie w ofierze. Zwyciężywszy walkę ze sobą - jaką w swej ludzkiej naturze rozegrał w Getsemani - pozwala się aresztować. Znosi fałszywe oskarżenia, tendencyjnie prowadzony proces i słyszy niesprawiedliwy wyrok, wydany przez rzymskiego namiestnika, który uświadamiał sobie niesprawiedliwość, ale zasłonił ją gestem publicznego umycia rąk. Okrutne iczowanie, okaleczenie głowy cierniami ("ukoronowanie"), straszliwa w bolesnym okrucieństwie droga z krzyżem na Golgotę - wreszcie ukrzyżowanie. Potwornie dużo cierpienia przyjął na siebie Jezus Chrystus.

Czytaj całość
 
Triduum Paschalne - Wielki Czwartek

W Triduum Paschalne Kościół prowadzi nas na szczyty Liturgii. W Wielki Czwartek świętuje narodziny Eucharystii oraz kapłaństwa - dwóch sakramentów, związanych ze sobą - można rzec - organicznie. W sposób szczególny możemy towarzyszyć zdumieniu - jeśli nawet nie oszołomieniu - uczniów, którzy słyszą słowa: "bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje". Może w głębi dusz wzdrygają się na myśl o spożywaniu ludzkiego ciała?

Czytaj całość
 
29 marca 2015r. - NIEDZIELA PALMOWA

"HOSANNA SYNOWI DAWIDOWEMU!" I... "UKRZYŻUJ GO!"    

    Liturgia Niedzieli Palmowej wiedzie nas do Jerozolimy i czyni świadkami triumfalnego wjazdu Chrystusa do tego miasta. Tłumy wiwatują na Jego cześć. Okrzyk "hosanna" wyraża radość, poczucie szczęścia, podziw. Czyżby wszyscy - tak ochoczo witający Mistrza z Nazaretu - wierzyli, że jest On Mesjaszem (Chrystusem), czyli Synem Bożym, przysłanym na świat przez Ojca Wszechmocnego?

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 136 - 139 z 139
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.