Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
XV niedziela zwykła

 Aby nikt nie mówił, że nie słyszał...

  "Uciekaj Widzący i tu nie prorokuj" - słyszymy w pierwszym czytaniu słowa, skierowane do proroka Amosa. Wiemy, że nie tylko on spotkał się z kontrą ze strony Żydów, którzy często woleli słuchać różnych kłamców i hochsztaplerów. Ile problemów ze swymi rodakami miał Eliasz? Jak bardzo cierpiał lekceważony i odrzucany Jeremiasz?  Sam Chrystus niejednokrotnie wyrzucał Żydom, że ich przodkowie podnosili ręce na proroków, których nie chcieli słuchać.

Czytaj całość
 
5 lipca 2015 - XIV niedziela zwykła

Prorok "jakby z naszej wioski" i wiara "oczywista"

  Kiedy zastanawiamy się nad wiarą Polaków - nad jej "oczywistością" i płytkością  - z pomocą przychodzi nam dzisiejsza perykopa ewangeliczna. Jezus? - pytamy. Aaaa, to ten syn cieśli, jego bracia i siostry żyją w naszej wiosce i on też z "naszych" pochodzi.   Jasne - proboszcz ciągle tę ewangelię czyta i piękne rzeczy mówi, ale życie - życiem. Czyż nie tak mówimy? Czyż nie potrafimy "doskonale" odróżniać życia naszego od religii?

Czytaj całość
 
28 czerwca - XIII niedziela zwykła

 Wiara bardzo wiele mogąca

  W dzisiejszej perykopie ewangelicznej słyszymy o wielkiej afirmacji wiary.   Głęboko wierząca kobieta dotyka płaszcza Jezusa i zostaje uzdrowiona. Nie jest to efekt magii, lecz skutek wielkiej wiary owej schorowanej niewiasty.  Wierzyła, że od Jezusa może przyjść moc, która przywróci jej zdrowie.

Czytaj całość
 
Niedziela, 21.06.2015 r.

Czy jesteśmy ludźmi małej wiary?

 Widzimy gigantyczny kryzys, który toczy cywilizację europejską. Jest to kryzys wieloraki - demograficzny, bo rodzi się niewiele dzieci, zaś w krajach zachodnich większość z nich przychodzi na świat w rodzinach muzułmańskich. Mamy głęboki kryzys małżeństwa i rodziny - zastraszająco rośnie liczba rozwodów oraz, jak też lawinowo wzrasta ilość dzieci, okaleczonych przez rozpad rodzin. Szerokie - a jeszcze 20 lat temu prawie nieznane - i gwałtownie rozszerzające się zjawisko życia bez ślubu - na tzw. kocią łapę. Masowe stosowanie szkodliwej antykoncepcji, ogromna ilość zabiegów zabijania nienarodzonych (tzw. aborcja), agresywna popularyzacja zboczeń homoseksualnych; z drugiej zaś strony mamy upowszechnianą, antyludzką metodę "robienia dzieci w szklance" ("in vitro" - dosłownie "w szkle").

Czytaj całość
 
14 czerwca 2015 r.

Słabiutkie, malutkie - jak ziarnko gorczycy

  Być może nieraz zastanawiamy się, dlaczego Kościół jest tak słabo reprezentowany w mediach. Dlaczego tak często jest atakowany? Chamskie szyderstwa z tego, co święte (np. z sakramentu pokuty) w prostackich kabaretach; audycje i filmy, przyzwyczajające nas do anomalii (gdzie normalna rodzina to wyjątek, zaś "normy" to zboczone związki sodomitów, rozwodników i rozpustników) to codzienność w mediach. Jeśli do tego dodać trwającą od 20-stu lat nagonkę na Radio Maryja, medialne oburzenie na akcje, przypominające o rzeczach i sprawach oczywistych (że cudzołóstwo to grzech, albo: że odkładanie macierzyństwa "ad calendas Graecas" jest nieodpowiednie), czy wrzaski po wystąpieniach biskupów podczas uroczystości Bożego Ciała - to widać wyraźnie, jak Kościół jest zakrzykiwany i zmuszany do milczenia.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 17 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 127 - 135 z 145
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.