Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
X NIEDZIELA ZWYKŁA

Grzech pierworodny , grzech przeciw Duchowi Świętemu i odkupienie

  Pierwsze czytanie - z Księgi Rodzaju - przynosi nam plastyczny opis grzechu pierworodnego. Oczywiście nie chodzi w tym obrazie o konwersację Ewy z grzechotnikiem, kobrą, czarną mambą, czy innym wężem. Głupi ateiści internetowi wyśmiewają nas - chrześcijan, że wierzymy w gadające węże. A przecież opis grzechu pierworodnego nie ma nic wspólnego z relacją przyrodniczą, ani z bajką.  W sposób bardzo obrazowy oddaje bowiem prawdę o tym, że człowiek zburzył swoją relację z Bogiem, ponieważ zgardził Jego przykazaniem, okazał nieposłuszeństwo i... znalazł się w stanie, który możemy potocznie określić, jako opłakany.

Czytaj całość
 
Niedziela Trójcy Świętej

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Tymi słowami rozpoczynamy każdą Mszę świętą, nasze modlitwy;żegnamy się przed posiłkiem, przed podróżą. Wielu czyni to wstając z łóżka, rozpoczynając  zajęcia, czy błogosławiąc swoje dzieci. Wymawiając słowa "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" - czynimy znak krzyża na ciele, zaś błogosławiąc, czynimy ten znak w powietrzu.

     Tak czynimy, ponieważ w Bogu w Trójcy Jedynym "żyjemy, poruszamy się i jesteśmy" - jak mówi św. Paweł. Prawdziwy bowiem Bóg jest jeden i - objawiając siebie -  przedstawia się jako Istnienie. Istotą Boga jest Istnienie. Wszystko inne partycypuje (uczestniczy, współuczestniczy) w Istnieniu Boga.  Bóg jest bezczasowy, to czas jest w Nim. Jak więc zrozumieć istnienie Trzech Osób, skoro Bóg jest Jeden?

Czytaj całość
 
Zesłanie Ducha Świętego

Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła

   Powiadają, że generał Napoleon Bonaparte po zajęciu Italii przez wojska rewolucyjnej Francji, odbył interesującą rozmowę z jednym z kardynałów Kościoła świętego. W czasie tego dyskursu, francuski geniusz w pewnym momencie  bardzo się rozgniewał. Chwycił piękną wazę (ponoć wielkiej wartości), rzucił ją o ziemię, rozbił i oświadczył podniesionym głosem: w ten sposób rozbiję Kościół katolicki. Patrzący na to spokojnie purpurat miał odpowiedzieć: ekscelencjo, nic z tego.  My, grzesznicy od osiemnastu wieków staramy się to uczynić i nic nie wychodzi. Panu też się nie uda. Kościół trwa.

Czytaj całość
 
VII NIEDZIELA WIELKANOCNA

Wniebowstąpienie

  Następuje  definitywny koniec misji ziemskiej Syna Bożego, sprawowanej przez Niego jako  człowieka - Jezusa Chrystusa. Tym samym też pokazuje Chrystus swoim wyznawcom, że nasza ojczyzna jest w niebie. Naszym celem ostatecznym jest niebo, czyli życie wieczne z Bogiem.  Stwórca uczynił człowieka na swój obraz i podobieństwo, aby ten - poprzez życie na ziemi, którą ma czynić sobie poddaną - doszedł do zbawienia.

Czytaj całość
 
VI niedziela wielkanocna

Katolicki znaczy powszechny

  "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół..." - te słowa powtarzamy w każdą niedzielę, w ramach wyznania wiary (tzw. Credo nicejsko - konstantynopolitańskie - sformułowane na soborach w Nicei oraz w Konstantynopolu).  Kościół jest powszechny - czyli: katolicki ( po grecku: catholicos). Dlaczego? Dlatego, że "Bóg nie ma względu na osoby i w każdym narodzie miły mu jest ten, który się Go boi". Z tego faktu zdał sobie sprawę Piotr Apostoł, gdy widział ludzi przystępujących do

chrztu - wywodzących się z różnych ludów i narodów.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 11 12 13 14 15 16 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 127 - 135 z 140
© 2017
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.