Wielkość liter

Publicystyka

Oto słowo mocne
14 lutego 2016r. - I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
 • W życiu wiary stajemy u początku Wielkiego Postu. To czas, byśmy zobaczyli, co zaniedbaliśmy, co powinniśmy udoskonalić, a co zmienić w swoim życiu. Wielki Post jest czasem, abyśmy po raz kolejny wybrali Jezusa, postawili Go na pierwszym miejscu. Ten święty czas jest znakiem i zbawczym wydarzeniem, które może odmienić oblicze naszej szarej codzienności.

 • W związku z trwającym Wielkim Postem przypominamy, że obowiązującymi dniami postnymi są wszystkie piątki w ciągu roku. W tych dniach wierni katolicy powinni unikać spożywania pokarmów mięsnych i brania udziału w zabawach i dyskotekach. Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki w czasie Wielkiego Postu. Rodzice powinni zatroszczyć się o to, ażeby również i ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w ducha pokuty.

 • Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.30 katecheza dzieciom z klas II-gich Szkoły Podstawowej i ich rodzicom.

 • Spotkanie formacyjne klas III-ich Gimnazjum będzie za tydzień po Mszy Św. o godz. 9.30. Natomiast klasom III- cim Szkoły Podstawowej po Mszy Św. o godz. 12.30

 • Dzisiaj w Oratorium pod kościołem rozpoczynają się REKOLEKCJE IGNACJAŃSKIE. Będą trwały przez pięć kolejnych Niedziel w godzinach 15.00 do 17.30.    

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. Inteligencji katolickiej w intencji środowisk twórczych naszego miasta. W środę w Oratorium o godz. 19.00 Ks. Marek Kowalczuk przedstawi wykład biblijny na temat: „Dawid – król idealny”.

 • UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA KU CZCI BŁ. KS. MICHAŁA SOPOĆKI w dniu jego liturgicznego wspomnienia będzie sprawowana w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej jutro o godz. 18.00 pod przewodnictwem Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Tego samego dnia o godz. 10.00 Msza św. ku czci Błogosławionego będzie sprawowana również w Kaplicy Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Poleskiej. Tej Mszy św. przewodniczyć będzie Biskup Henryk Ciereszko.

 • Również jutro o godz. 12.00 w Pałacu Branickich odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Białystok poświęcona ustanowieniu bł. ks. Michała Sopoćki Patronem naszego miasta.

 • Kościół odpustem zupełnym obdarza wiernych, którzy w stanie łaski uświęcającej będą uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych, a także za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Na te nabożeństwa zapraszamy wszystkich naszych parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą ofiarować odpust zupełny za jednego ze swoich zmarłych.

 • A oto jak są odprawiane nabożeństwa wielkopostne:

 • Wtorek - Droga Krzyżowa dzieciom i młodzieży o godz. 17.15

 • Środa - Gorzkie Żale przed Mszą wieczorną o godz. 17.30

 • Piątek - Droga Krzyżowa wszystkim o godz. 17.15

 • Sobota - Gorzkie Żale o godz. 17.30

 • Niedziela - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.30

 • Rekolekcje wielkopostne Nauczycieli i Wychowawców, odbędą się w dniach 19 - 21 lutego o godz. 18.00 w parafii bł. Bolesławy Lament w Białymstoku. Rekolekcje pt. „DZIECKO WRÓĆ DO DOMU” poprowadzi ks. Mariusz BORYS. W programie Eucharystia z homilią oraz konferencja duchowa. Zapraszamy do uczestnictwa.

 • Tradycyjnie już II Niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami – Niedziela „AD GENTES”. Hasłem tego dnia będą słowa: „Miłosierni aż po krańce świata”. Na stoisku z prasą i przed kościołem będą zbierane ofiary do puszek na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą Słowo Boże w krajach, gdzie jest bardzo wielki głód Ewangelii. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa. Dzięki tym ofiarom w ub.roku wsparto 220 dzieł ewangelizacyjnych prowadzonych przez 2.065 misjonarzy. Prosimy o hojność serca.

 • W roku Miłosierdzia KSM Archidiecezji Białostockiej pragnie popularyzować uczynki miłosierdzia względem duszy, a szczególnie strapionych pocieszać. Z tej racji skierowane jest do wszystkich wiernych zaproszenie do napisania krótkiego listu do prześladowanych chrześcijan. Listy mogą być napisane w języku polskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Dzieci natomiast mogą namalować swoje podwórko, ojczyznę, obrazy, w których nie ma wojny ani lęku. Zostaną one dostarczone w okresie wielkanocnym do poszczególnych obozów dla uchodźców. Listy i prace można wrzucać do specjalnej skrzynki "Poczta Miłosierdzia", która będzie na bocznym ołtarzu z prawej strony. Finał akcji został zaplanowany na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy, by wraz ze skrzynkami przybyć w tym dniu do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej na Eucharystię o godz. 15:00 podczas której, w uroczystej procesji, będą niesione skrzynki "Poczty Miłosierdzia". Eucharystii przewodniczyć będzie Arcybiskup Metropolita.

 • Za tydzień taca będzie przeznaczona na XII-tą ratę naszych zobowiązań finansowych.

 • Od dzisiaj rozprowadzamy skarbonki CARITAS naszej Archidiecezji w ramach dorocznej akcji wielkopostnej JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA. Zachęcamy całe rodziny do wzięcia udziału w tej pięknej akcji, aby rezygnując w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności złożyli ofiarę do takiej skarbonki. Pamiętajmy, że skarbonka akcji CARITAS ma przede wszystkim zadanie wychowawcze: uczy wyrzeczenia się i dzielenia swoimi dobrami z bliźnimi, uczy też zachowania charakteru pokutnego Wielkiego Postu. Dzieci i całe rodziny przyniosą te skarbonki, a także koperty - w Niedzielę Palmową na każdą Mszę Św. jak to jest od lat w zwyczaju naszej parafii. Skarbonki dzisiaj można odebrać na stoisku z prasą. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tej akcji.

 • Od jutra przy Ołtarzu Matki Bożej z lewej strony będzie ustawiony kosz do którego można składać przez cały Wielki Post – żywność, środki czystości biednym z naszej parafii. Zwracajmy uwagę na termin ważności składanych darów.

 • Zakończyła się Wizyta Duszpasterska zwana Kolędą. Parafia nasza liczy 7.384 katolików. Rodzin jest 3.157. Mężczyzn jest 3.235, kobiet 4.149. W ub roku mieliśmy 96 chrztów, ślubów 29, pogrzebów 81. Bierzmowanie przyjęło 63 osoby. Z kolędą odwiedziliśmy 2.738 rodzin, kolędę odmówiło nam 6 rodzin, nieobecnych było 376 rodzin. Na terenie parafii mieszka 171 prawosławnych w małżeństwach mieszanych, 93 osoby przeszły z prawosławia na katolicyzm po wyznaniu wiary, 44 matki wychowuje samotnie swoje dzieci, 4 ojców wychowuje samotnie swoje dzieci, jest 987 samotnych osób. Pełnych rodzin jest 1.685, rodzin niepełnych 336. Mamy 94 związki bez ślubu kościelnego, 74 po ślubie w cerkwi, 270 z kontraktem cywilnym i 2.990 małżeństw po ślubie kościelnym. Z trójką dzieci mamy 101 rodzin, z czwórką 8 i z pięciorgiem dzieci 4 rodziny. W parafii mieszkają 4 osoby w wieku powyżej 100 lat. Natomiast do 10 lat mamy 757 osób, od 10 do 20 lat 651 osób, do 30 lat 837 osób, do 40 lat 1.101 osób, do 50 lat 945 osób, do 60 lat 727 osób, do 80 lat 914 osób, do 90 lat 383 osoby i od 90 do 100 lat 55 osób. Z parafii wyjechały 33 rodziny, po trzech kolejnych nieobecnościach podczas kolędy z ewidencji parafii skreśliliśmy 74 rodziny. Do parafii przybyło 88 nowych rodzin.

 • Dziękujemy za jakże miłe, ciepłe przyjęcie naszych kapłanów w swoich domach, za piękne przygotowanie do wizyty duszpasterskiej, za miłe rozmowy i za dary Waszych serc kapłanom kolędującym oraz na remonty prowadzone po pożarze wieży naszej świątyni. Sprawozdanie finansowe jak każdego roku Ks. Proboszcz przedstawi Radzie Parafialnej i Ekonomicznej. Najbliższe jej zebranie będzie 29 lutego o godz. 17.00 w sali obok Oratorium pod kościołem. Wtedy też nastąpi przekazanie XII raty naszych zobowiązań finansowych. Całość zadłużenia spłacimy 30 czerwca tego roku. Wszystkim raz jeszcze składamy serdeczne staropolskie BÓG ZAPŁAĆ.

 • Caritas Archidiecezji Białostockiej zwraca się z prośbą do wszystkich parafian o przekazanie 1% podatku na rzecz Caritas Potrzebującym. Numer KRS można znaleźć na stronie internetowej białostockiej Caritas, na plakacie na tablicy informacyjnej oraz ulotkach w przedsionku kościoła. Środki zebrane w tegorocznej kampanii 1% Caritas przeznaczy na remont ośrodka terapii dla uzależnionej młodzieży METANOIA w Czarnej Białostockiej.

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 10 przy ul. Św. Wojciecha oraz innym osobom za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku Nr 12 przy ul. Św. Wojciecha.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace remontowe w naszej świątyni wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 5 osób oraz od 151 rodzin w czasie kolędy. Dziękujemy także uczestnikom rekolekcji Odnowy w Duchu Św.. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Dziękujemy Pani Elżbiecie za renowację VI Stacji Drogi Krzyżowej. Dziękujemy Pani Dorocie i s.Agacie oraz innym osobom za wielkopostną dekorację.    

 • Polecamy lutowy numer "Drogi Miłosierdzia". Jego tematem jest "WIELKI POST", a także materiały poświęcone sposobowi przeżywania Wielkiego Postu i wielkopostnym postanowieniom w rodzinie.

 • Wystawa „Japońskie krajobrazy” składa się z prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych zainspirowanych pobytem w Japonii. „Japońskie krajobrazy” jest debiutem wystawienniczym Noemi Cieślińskiej, która od wielu lat zajmuje się amatorsko malarstwem i fotografią. Obecnie jest studentką fizyki Uniwersytetu w Białymstoku i absolwentką matematyki na UMK w Toruniu. Poza sztuką i naukami ścisłymi pasjonuje się też tradycyjnymi japońskimi grami oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych. Wystawa czynna luty - marzec 2016 w siedzibie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ul. Warszawska 48.

 • Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wernisaż wystawy ks. Mariana Zalesko „Bóg obdarował, ja działałem”. Ks. Marian Zalesko jest emerytowanym kapłanem Archidiecezji Białostockiej. Wystawa ukazuje jego pasje, swoiste hobby, jakim są przepiękne hafty. Możemy zobaczyć wykonane przez niego stroje liturgiczne, bieliznę kielichową – tkaniny używane w liturgii mszalnej. Poza tym obrusy, pościel, serwety, makatki… wszystko to, co powinno znaleźć się w zasobach domowych szaf. Wystawa uzupełniona jest zbiorami własnymi Muzeum. Zapraszamy przy ul. Warszawskiej 48. Wstęp wolny. Wystawa otwarta do końca lutego 2016r.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2016 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2016 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW. Przyjmujemy również intencje na Msze Św. gregoriańskie.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
7 lutego 2016r. - V NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Dziś I-sza Niedziela miesiąca. Za chwilę Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zostańmy jeszcze, by na zakończenie przyjąć błogosławieństwo Najświętszym sakramentem.

 • Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.30 katecheza dzieciom z klas I-szych Szkoły Podstawowej i ich rodzicom. Za tydzień klasom II-gim.

 • Dzisiaj rozpoczynamy 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, którego hasłem są słowa: “Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”. U początku Wielkiego Postu podejmujemy modlitwę przebłagalną za grzechy pijaństwa i inne grzechy uderzające w rodziny i Ojczyznę, a także upraszamy łaskę trzeźwości i abstynencji w rodzinach, zwłaszcza dla młodych

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. Inteligencji katolickiej w intencji prawników, parlamentarzystów i samorządowców.

 • W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. To pierwszy dzień trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Post jest jednym z elementów pokuty. Już w starożytności na znak pokuty posypywano sobie głowy popiołem. Obrzęd ten u chrześcijan stanowi początek wielkiego okresu. Zechciejmy jak najliczniej zgromadzić się w tym dniu na Mszy Św., aby w ten sposób rozpocząć w swoim życiu duchowym wzmożoną pracę nad sobą, zmierzającą do nawrócenia i zbliżania się do Boga Miłosiernego. Rozpoczniemy duchowe przygotowanie do najważniejszych świąt chrześcijańskich, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tzn jakościowy i ilościowy.

 • Przypominamy – w Polsce obowiązuje:

a/ post jakościowy czyli powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych w piątki, ten post obowiązuje od 14 roku życia oraz

b/ post ilościowy w Środę Popielcową, Wlk. Piątek, Wlk Sobotę oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Post ten obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku.

 • Msze Św. z poświęceniem i posypaniem głów popiołem będą odprawiane o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 16.30 i 18.00. Przed Mszą wieczorną o godz. 17.30 zostaną odśpiewane Gorzkie Żale. Tego dnia o godz. 19.00 rozpoczną się w naszym kościele Rekolekcje Wielkopostne członkom Ruchu Odnowy w Duchu Św. Ofiary złożone na tacę na wszystkich Mszach Św. będą przeznaczone na jałmużnę wielkopostną.

 • Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wlk Postu trwać będą Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa”.

 • Kościół odpustem zupełnym obdarza wiernych, którzy w stanie łaski uświęcającej będą uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. W tym roku odbędą się one w dniach od 13 do 16 marca włącznie. Rekolekcje poprowadzi O. Rafał Prusko, karmelita bosy z Krakowa. Odpust zupełny można też będzie zyskać za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

 • A oto jak będą odprawiane nabożeństwa wielkopostne:

 • wtorek - Droga Krzyżowa dzieciom i młodzieży o godz. 17.15

 • środa - Gorzkie Żale przed Mszą wieczorną o godz. 17.30

 • piątek - Droga Krzyżowa wszystkim o godz. 17.15

 • sobota - Gorzkie Żale o godz. 17.30

 • niedziela - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.

 • W duchu miłości i jedności z chrześcijanami prześladowanymi w różnych częściach świata, prosimy o ofiarowanie modlitw i postu ścisłego w Środę Popielcową w ich intencji także w ramach POCZTY MIŁOSIERDZIA, o której więcej jest informacji na tablicy przy kancelarii.

 • W czwartek przypada wspomnienie NMP z Lourdes, będzie to też 22 Światowy Dzień Chorego. Papież Jan Paweł II ustanawiając ten dzień w 1992 roku powiedział: „Coroczny obchód tego dnia ma uwrażliwić Lud Boży, w konsekwencji, liczne katolickie instytucje opiekujące się chorymi, a także samą społeczność cywilną, na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym. Ma on uwrażliwić na potrzebę niesienia pomocy choremu i na dowartościowanie cierpienia; w sposób szczególny ma wciągnąć w duszpasterstwo chorych Kościoły lokalne, wspólnoty chrześcijan, zakonne zgromadzenia; popierać angażowanie się wolontariuszy; przypominać o ważności duchowej i moralnej formacji pracowników Służby Zdrowia i w końcu ma służyć lepszemu zrozumieniu religijnej opieki nad chorymi ze strony kapłanów”. Zapraszamy wszystkich chorych tego dnia na Mszę Św. o godz. 7.30 lub wieczorem o godz. 18.00. Podczas tych dwóch Mszy Św. kapłani udzielą Sakramentu Namaszczenia Chorych.

 • Ośrodek Spotkań Małżeńskich w Białymstoku zaprasza na weekendowe rekolekcje dla małżeństw o charakterze warsztatowym w dniach 12 - 14 lutego 2016 roku. Są one poświęcone umocnieniu i pogłębieniu więzi małżonków, pomagają zwłaszcza tym parom, które mają problemy w komunikacji, bądź przeżywają kryzys w związku. Informacje na plakacie i www. spotkaniamalzenskie.blogspot.com. Zgłoszenia: Bożena i Przemysław Sułkowscy tel. 661 754 243 (po 17.00) e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 • Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacja Skautingu Europejskiego organizuje w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej szkolenie ABC SKAUTINGU dla rodziców harcerek i harcerzy oraz wszystkich innych zainteresowanych skautingiem i zaangażowaniem na rzecz dzieci i młodzieży. Nie trzeba mieć doświadczenia w harcerstwie. Szkolenie ma przybliżyć zasady funkcjonowania, pedagogikę i charakter Skautów Europy. Spotkanie ma charakter otwarty i odbędzie 13 lutego 2016 roku w godzinach 10,00-16,00 przy ul. Kościelnej 1a w Białymstoku. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Spotkanie poprowadzi Błażej Marzoch (Centrum Rozwoju Skautów Europy).

 • Za tydzień w naszym Oratorium pod kościołem rozpoczną się REKOLEKCJE IGNACJAŃSKIE. Będą trwały przez pięć kolejnych Niedziel w godzinach 15.00 do 17.30.    

 • Za tydzień taca będzie przeznaczona na nasze Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne.

 • Trwa Wizyta duszpasterska zwana KOLĘDĄ. To spotkanie duszpasterza z wiernymi, których odwiedza, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne. To również spotkanie modlitewne całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby podczas kolędy byli obecni wszyscy domownicy. Plan kolędy jest dostępny na stronach internetowych, na plakatach pod chórem i przy kancelarii. Zapoznajmy się też ze wskazaniami kolędowymi. Woda święcona jest obok chrzcielnicy. Podczas kolędy tradycyjnie już rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Prowadzone są liczne prace przy kościele po pożarze i rozpoczętym przed pożarem remoncie organów. Już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby parafii. Bardzo dziękujemy za jakże miłe i ciepłe przyjęcie nas w swoich domach. Dziękujemy też za hojne dary Waszych serc składane księdzu kolędującemu i na potrzeby kościoła. Przypominamy, że jeśli rodzina przez trzy kolejne lata nie przyjmie kapłana do swojego domu, wówczas zostanie wykreślona z ewidencji Parafii. Czas kolędy jak zawsze od godz. 16.00 do 21.00. Bardzo prosimy, aby nowe rodziny zgłaszały się do kancelarii parafialnej lub telefonicznie. Zwracamy się też z gorącym apelem do rodzin, które na kilka lat wynajmują mieszkania na terenie naszej parafii, by przyjmowały kapłana po kolędzie. Niech kapłan pobłogosławi to mieszkanie i mieszkańców na każdy dzień ich życia i pracy.

 • A oto plan kolędy w przyszłym tygodniu:

 • w poniedziałek: ul. Warszawska 67; 69 i 72

 • we wtorek: ul. Warszawska 71; 72/II; 73 i 74

 • W tym dniu zakończymy Wizytę Duszpasterską. Szczegółowe sprawozdanie z kolędy Ks. Proboszcz przedstawi w przyszłą Niedzielę.

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 8 przy ul. Św. Wojciecha oraz innym osobom za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku Nr 10 przy ul. Św. Wojciecha.

 • Dziękujemy Bractwu Św. Wojciecha, młodzieży i wielu innym osobom za pomoc w rozebraniu żłóbka.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace remontowe w naszej świątyni wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 8 osób oraz od 295 rodzin w czasie kolędy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Już jest lutowy numer "Drogi Miłosierdzia". Jego tematem jest "WIELKI POST". Proponujemy artykuł zainspirowany obrazem Petera Bruegela "Walka postu z karnawałem", a także materiały poświęcone sposobowi przeżywania Wielkiego Postu i wielkopostnym postanowieniom w rodzinie. W kończącym się Roku Życia konsekrowanego polecamy artykuły, w których zawarte są świadectwa na temat powołania i życia osób zakonnych. Natomiast w gazetce seminaryjnej FENIKS polecamy wspomnienie o śp. Ks. Infułacie Stanisławie Strzeleckim. Gazetka jest rozprowadzana za dobrowolną ofiara.

 • Wystawa „Japońskie krajobrazy” składa się z prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych zainspirowanych pobytem w Japonii. „Japońskie krajobrazy” jest debiutem wystawienniczym Noemi Cieślińskiej,która od wielu lat zajmuje się amatorsko malarstwem i fotografią. Obecniejest studentką fizyki Uniwersytetu w Białymstoku i absolwentką matematyki na UMK w Toruniu. Poza sztuką i naukami ścisłymi pasjonuje się też tradycyjnymi japońskimi grami oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych. Wystawa czynna luty - marzec 2016 w siedzibie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ul. Warszawska 48.

 • Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wernisaż wystawy ks. Mariana Zalesko „Bóg obdarował, ja działałem”. Ks. Marian Zalesko jest emerytowanym kapłanem Archidiecezji Białostockiej. Wystawa ukazuje jego pasje, swoiste hobby, jakim są przepiękne hafty. Możemy zobaczyć wykonane przez niego stroje liturgiczne, bieliznę kielichową – tkaniny używane w liturgii mszalnej. Poza tym obrusy, pościel, serwety, makatki… wszystko to, co powinno znaleźć się w zasobach domowych szaf. Wystawa uzupełniona jest zbiorami własnymi Muzeum. Zapraszamy przy ul. Warszawskiej 48. Wstęp wolny. Wystawa otwarta do końca lutego 2016r.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2016 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2016 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW. Przyjmujemy również intencje na Msze Św. gregoriańskie.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
31 stycznia 2016r. - IV NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Trwają FERIE ZIMOWE. Nie zapominajmy o naszych obowiązkach religijnych. Pamiętajmy zwłaszcza o obowiązku uszanowania Dnia Pańskiego przez uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii.    

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. Inteligencji katolickiej w intencji naszej Ojczyzny. W środę w Oratorium o godz. 19.00 Ks. prof. Czesław Gładczuk poprowadzi czas skupienia.

 • Na stoisku z prasą można nabywać gromnice. Świece rozprowadzamy we własnym zakresie. Ks. Proboszcz nikomu nie udzielił pozwolenia na placu przykościelnym.

 • We wtorek Święto Ofiarowania Pańskiego zwane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Święto to obchodzone jest w Kościele katolickim prawdopodobnie od IV wieku na pamiątkę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Począwszy od IX wieku wierni przynoszą do Kościoła świece, które symbolizują Chrystusa - „jedyną światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi”. Świece nabywamy na stoisku z prasą. Msze Św. będą odprawiane o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 16.30 i 18.00. Na każdej Mszy Św. będzie poświęcenie gromnic.

 • Również we wtorek przypada Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu modlić się będziemy w intencji sióstr zakonnych i zakonników. Ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na zakony klauzurowe.

 • W środę przypada wspomnienie Św. Błażeja. Świece tzw „Błażejaki” tego dnia można będzie nabyć pod chórem. Poświęcenie świec i błogosławieństwo gardła będzie na każdej Mszy Św.. Imieniny obchodzić będzie nasz organista BŁAŻEJ. W tym też dniu o godz. 8.00 rozpoczniemy rozbieranie żłóbka. Serdecznie zapraszamy Bractwo Św. Wojciecha, młodzież i osoby dorosłe, komu czas pozwoli do pomocy dla nas. Będziemy bardzo wdzięczni.

 • W I-szy czwartek miesiąca o godz. 17.15 różaniec Grona Przyjaciół Seminarium Duchownego. Modlić się będziemy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjny.

 • W I-szy piątek miesiąca nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7.00 ; 16.30 i 18.00. Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. O godz. 17.15 Straż Honorowa NSPJ przewodniczyć będzie Adoracji Najświętszego Sakramentu. W piątek również przypada wspomnienie Św. Agaty. Poświęcenie chleba i wody będzie na każdej Mszy Św. Pośród licznych solenizantek będzie też nasza zakrystianka s. AGATA.

 • W I-szą sobotę miesiąca nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz. 7.00 i 18.00. Różaniec Fatimski o godz. 15.00.

 • Za tydzień taca będzie przeznaczona na opłacenie rachunku za ogrzewanie kościoła i sal przyległych.    

 • W dalszym ciągu, nie ma wystarczającej liczby wolontariuszy w naszej parafii, w związku ze ŚDM. Dlatego serdecznie zapraszamy i prosimy młodych parafian do uczestnictwa w wolontariacie. Na stoisku z prasą można wziąć karteczkę z adresem mailowym, na który prosimy wysyłać swoje zgłoszenia chęci udziału w wolontariacie, a także wszelkie pytania i wątpliwości.

 • Trwa Wizyta duszpasterska zwana KOLĘDĄ. To spotkanie duszpasterza z wiernymi, których odwiedza, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne. To również spotkanie modlitewne całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby podczas kolędy byli obecni wszyscy domownicy. Plan kolędy jest dostępny na stronach internetowych, na plakatach pod chórem i przy kancelarii. Zapoznajmy się też ze wskazaniami kolędowymi. Woda święcona jest obok chrzcielnicy. Podczas kolędy tradycyjnie już rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Prowadzone są liczne prace przy kościele po pożarze i rozpoczętym przed pożarem remoncie organów. Już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby parafii. Bardzo dziękujemy za jakże miłe i ciepłe przyjęcie nas w swoich domach. Dziękujemy też za hojne dary Waszych serc składane księdzu kolędującemu i na potrzeby kościoła. Przypominamy, że jeśli rodzina przez trzy kolejne lata nie przyjmie kapłana do swojego domu, wówczas zostanie wykreślona z ewidencji Parafii. Czas kolędy jak zawsze od godz. 16.00 do 21.00. W soboty od godz. 9.00. Bardzo prosimy, aby nowe rodziny zgłaszały się do kancelarii parafialnej lub telefonicznie. Zwracamy się też z gorącym apelem do rodzin, które na kilka lat wynajmują mieszkania na terenie naszej parafii, by przyjmowały kapłana po kolędzie. Niech kapłan pobłogosławi to mieszkanie i mieszkańców na każdy dzień ich życia i pracy.

 • A oto plan kolędy w przyszłym tygodniu:

 • w poniedziałek: ul. Piastowska 3c/61-100/, ul. Branickiego 25, ul. Warszawska 70 i 72/III    

 • w środę: ul. Branickiego 27 i 29

 • w czwartek:  ul. Warszawska 76 i 78

 • w sobotę: od godz. 9.00 ul. Warszawska 75 i 77

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 6 przy ul. Św. Wojciecha oraz innym osobom za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku Nr 8 przy ul. Św. Wojciecha.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace remontowe w naszej świątyni wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 7 osób oraz od 458 rodzin w czasie kolędy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Polecamy styczniowy numer "Drogi Miłosierdzia". W tym wydaniu, nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia, znajdziemy wyjaśnienie, jak praktykować miłosierdzie na co dzień. Artykuły przybliżają siedem uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Ukazało się też najnowsze wydanie watykańskiego pisma L'OSSERVATORE ROMANO, a w nim wiele ciekawych informacji o Inauguracji Roku Miłosierdzia. Zachęcamy do lektury prasy i książek o tematyce religijnej. To wszystko można nabyć pod chórem.

 • Wystawa „Japońskie krajobrazy” składa się z prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych zainspirowanych pobytem w Japonii. „Japońskie krajobrazy” jest debiutem wystawienniczym Noemi Cieślińskiej,która od wielu lat zajmuje się amatorsko malarstwem i fotografią. Obecniejest studentką fizyki Uniwersytetu w Białymstoku i absolwentką matematyki na UMK w Toruniu. Poza sztuką i naukami ścisłymi pasjonuje się też tradycyjnymi japońskimi grami oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych. Wystawa czynna luty - marzec 2016 w siedzibie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ul. Warszawska 48.

 • Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wernisaż wystawy ks. Mariana Zalesko „Bóg obdarował, ja działałem”. Ks. Marian Zalesko jest emerytowanym kapłanem Archidiecezji Białostockiej. Wystawa ukazuje jego pasje, swoiste hobby, jakim są przepiękne hafty. Możemy zobaczyć wykonane przez niego stroje liturgiczne, bieliznę kielichową – tkaniny używane w liturgii mszalnej. Poza tym obrusy, pościel, serwety,

 • makatki… wszystko to, co powinno znaleźć się w zasobach domowych szaf. Wystawa uzupełniona jest zbiorami własnymi Muzeum. Zapraszamy przy ul. Warszawskiej 48. Wstęp wolny. Wystawa otwarta do końca lutego 2016r.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2016 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2016 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW. Przyjmujemy również intencje na Msze Św. gregoriańskie.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
24 stycznia 2016r. - III NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Rozpoczęły się FERIE  ZIMOWE. Nie zapominajmy o naszych obowiązkach religijnych. Pamiętajmy zwłaszcza o obowiązku uszanowania Dnia Pańskiego przez uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii.

 • Dzisiaj  o godz. 15:00 w Katedrze odbędzie się konferencja o zagrożeniach duchowych pt. "MAGICZNE PODLASIE - czy jesteś już zaczarowany?",którą wygłosi Grzegorz Bacik, autor wielu książek m.in. o okultyzmie.

 • Od dzisiaj na stoisku z prasą można  nabywać gromnice. Świece rozprowadzamy we własnym zakresie. Ks. Proboszcz nikomu nie udzielił pozwolenia na placu przykościelnym.

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. Inteligencji katolickiej w intencji  nauczycieli i wychowawców. W środę w Oratorium o godz. 19.00 Ks. Marek Kowalczuk mówić będzie o początkach królestwa Izraela.

 • Jutro przypada 16 rocznica sprowadzenia Relikwii Św. Wojciecha do naszego miasta. Najpierw relikwie były w naszej Katedrze,a 5 kwietnia uroczyście zostały przeniesione do naszego kościoła, który zyskał rangę SANKTUARIUM. Wówczas powstało Bractwo Św. Wojciecha, które jest stróżem tychże Relikwii. Zapraszamy mężczyzn w szeregi Bractwa. W każdy poniedziałek o godz. 18.00 jest odprawiana Msza Św. ku czci Św. Wojciecha, naszego Patrona – z prośbami i podziękowaniami za otrzymane łaski przez jego wstawiennictwo.

 • W czwartek o godz. 18.45 w naszym kościele odbędzie się Koncert Kolędowy „PIERWSZA  KOLĘDA” John'a Peterson'a w wykonaniu Białostockiego Chóru Kameralnego „Concinamus omnes” pod dyrekcją Pawła Szypulskiego. Atrakcyjna oprawa muzyczna oraz skontrastowana narracja nadaje dziełu wyjątkowości, nawiązując jednocześnie do tradycji bożonarodzeniowego misterium.

 • Za tydzień jak w każdą ostatnią Niedzielę miesiąca, ofiary złożone na tacę będą przeznaczone biednym rodzinom naszej parafii.

 • Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza serdecznie młodzież męską na trzydniowe rekolekcje powołaniowe. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek o godz. 16.00  a zakończą się w niedzielę o godz. 14.00.

 • W dalszym ciągu, nie ma wystarczającej liczby wolontariuszy w naszej parafii, w związku ze ŚDM. Dlatego serdecznie zapraszamy i prosimy młodych parafian do uczestnictwa w wolontariacie. Na stoisku z prasą można wziąć karteczkę z adresem mailowym, na który prosimy wysyłać swoje zgłoszenia chęci udziału w wolontariacie, a także wszelkie pytania i wątpliwości.  

 • Trwa Wizyta duszpasterska zwana KOLĘDĄ. To spotkanie duszpasterza z wiernymi, których odwiedza, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne. To również spotkanie modlitewne całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby podczas kolędy byli obecni wszyscy domownicy. Plan kolędy jest dostępny na stronach internetowych, na plakatach pod chórem i przy kancelarii. Zapoznajmy się też ze wskazaniami kolędowymi. Woda święcona jest obok chrzcielnicy. Podczas kolędy tradycyjnie już rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Prowadzone są liczne prace przy kościele po pożarze i rozpoczętym przed pożarem remoncie organów. Już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej  w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby  parafii. Bardzo dziękujemy za jakże miłe i ciepłe przyjęcie nas w swoich domach. Dziękujemy też za hojne dary Waszych serc składane księdzu kolędującemu i na potrzeby kościoła. Przypominamy, że jeśli rodzina przez trzy kolejne lata nie przyjmie kapłana do swojego domu, wówczas zostanie wykreślona z ewidencji Parafii. Czas kolędy jak zawsze od godz. 16.00 do 21.00. W soboty od godz. 9.00. Bardzo prosimy, aby nowe rodziny zgłaszały się do kancelarii parafialnej lub telefonicznie. Zwracamy się też z gorącym apelem do rodzin, które na kilka lat wynajmują mieszkania na terenie naszej parafii, by przyjmowały kapłana po kolędzie. Niech kapłan pobłogosławi to mieszkanie i mieszkańców na każdy dzień ich życia i pracy.

 • A oto plan kolędy w przyszłym tygodniu:

 • w poniedziałek: ul. Chrobrego 12/36-70/; 12a; 14

 • we wtorek: ul. Chrobrego 16; 18; 20/1-45/

 • w środę: ul. Chrobrego 20/46-90/; ul. Piastowska 3 i 7

 • w czwartek: ul. Piastowska 3a i 9

 • w piątek: ul. Piastowska 3b; 5; 3c/1-60/

 • w sobotę: od godz. 9.00: ul. Warszawska 23; 39; 42a; 52; 55; 55a; 57, ul. Elektryczna 6 i 8

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 4 przy ul. Św. Wojciecha oraz innym osobom  za pomoc w sprzątaniu kościoła.  W sobotę  na godz. 10.00  zapraszamy mieszkańców bloku Nr 6  przy ul. Św. Wojciecha.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace remontowe w naszej świątyni wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 14 osób oraz od 354 rodzin w czasie kolędy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ  CODZIENNIE  ZA  NICH  MODLI  SIĘ.

 • Polecamy styczniowy  numer "Drogi Miłosierdzia". W tym wydaniu, nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia, znajdziemy wyjaśnienie, jak praktykować miłosierdzie na co dzień. Artykuły przybliżają siedem uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Ukazało się też najnowsze wydanie watykańskiego pisma  L'OSSERVATORE  ROMANO, a w nim wiele ciekawych informacji o Inauguracji Roku Miłosierdzia. Zachęcamy do lektury prasy i książek o tematyce religijnej. To wszystko można nabyć pod chórem.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2016 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2016 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • W  KAŻDĄ  NIEDZIELĘ  PO  MSZY ŚW., MOŻNA  ZAPISAĆ  W  ZAKRYSTII  INTENCJĘ  MSZY ŚW. Przyjmujemy również intencje na Msze Św. gregoriańskie.

 • DZIĘKUJEMY  ZA  DOSTARCZANĄ  MAKULATURĘ. PROSIMY  SKŁADAĆ JĄ  DO  KONTENERA  ZA  PLEBANIĄ, A NIE  W  KRUCHCIE  KOŚCIOŁA. BÓG  ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
17 stycznia 2016r. - II NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Dzisiaj jak w każdą III Niedzielę miesiąca, ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na XII-tą ratę naszych zobowiązań finansowych. Całość zadłużenia jest rozłożona na XIII rat. Ostatnią ratę wpłacimy 30 czerwca 2016r. Wpłaty wszystkich rat są dokonywane w obecności Rady Parafialnej i Ekonomicznej.

 • Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.30 odbędzie się Koncert kolęd polskich i zagranicznych w wykonaniu Zespołu studentów Uniwersytetu Muzycznego w naszym mieście.  Katecheza uczniów klas III-ich Szkoły Podstawowej odbędzie się w Oratorium.

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. Inteligencji katolickiej w intencji  pracowników Służby Zdrowia. W środę w Oratorium o godz. 19.00 Pan Marek Chojnowski, radny naszego miasta mówić będzie o – naprotechnologii – w aspekcie prawnym, medycznym i psychologicznym leczeniu bezpłodności.

 • Jutro rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W naszych modlitwach prośmy Boga o łaskę jak najszybszego zjednoczenia chrześcijan, aby wspólnie jednym głosem chwalili Boga i byli Mu wierni.

 • Msza św. w intencji Ks. Bpa Henryka Ciereszki, z okazji jego imienin, będzie sprawowana we wtorek  o godz. 18.00 w Katedrze. Zapraszamy do uczestnictwa. Najdostojniejszego Solenizanta polecajmy Bogu także w naszych osobistych modlitwach

 • W czwartek Dzień Babci, a w piątek Dzień Dziadka. Pamiętajmy w indywidualnych modlitwach o naszych babciach i dziadkach, którym tak wiele zawdzięczamy.

 • W sobotę w naszym kościele odbędzie się SPOTKANIE  OPŁATKOWE kół i przyjaciół Radia Maryja z całej naszej Archidiecezji. Zapraszamy do licznego udziału. Początek spotkania o godz. 17.00.

 • Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan i o pokój na świecie będzie sprawowana  w sobotę  o godz. 18.00 w Katedrze Mszy św. przewodniczyć będzie Ks. Abp Edward  Ozorowski, a kazanie wygłosi o. Ziad Hilal, syryjski jezuita, dyrektor centrum posługi uchodźcom i pomocy humanitarnej dla Kościołów katolickiego i prawosławnego w Syrii. Po Mszy św., w kinie Ton, w duchu jedności z prześladowanymi chrześcijanami, odbędzie się spotkanie grup modlitewnych naszej  Archidiecezji, podczas którego gość z Syrii podzieli się swoim świadectwem. Serdecznie zapraszamy do tej wspólnej modlitwy w ramach Tygodnia Ekumenicznego.

 • Za tydzień  o godz. 15:00 w Katedrze odbędzie się konferencja o zagrożeniach duchowych pt. "MAGICZNE PODLASIE - czy jesteś już zaczarowany?", którą wygłosi Grzegorz Bacik, autor wielu książek m.in. o okultyzmie.

 • Za tydzień ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na bieżące prace przy naszym Sanktuarium.

 • Również za tydzień na stoisku z prasą można będzie nabywać gromnice. Świece rozprowadzamy we własnym zakresie. Ks. Proboszcz nikomu nie udzielił pozwolenia na placu przykościelnym.

 • Przekazujemy prośbę naszych parafian z kolędy: nie rozsiadajmy się w ławkach szeroko i zwracajmy uwagę na to czy ktoś nie stoi koło naszej ławki. Starajmy się takim osobom zrobić miejsce siedzące.

 • 17 stycznia 2016 r. na stronie internetowej naszej parafii został zarejestrowany milionowy odbiorca naszych wiadomości. Już teraz serdecznie mu dziękujemy i gratulujemy. Zapraszamy wszystkich parafian do korzystania z naszej strony internetowej.

 

 

 • Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom przyjmującym pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży. Nasi parafianie wykazali się ogromną gościnnością i dlatego zapisy rodzin są już zakończone. Natomiast nie ma przy naszej parafii wystarczającej liczby wolontariuszy na 70 pielgrzymów, których przyjmiemy. W związku z tym serdecznie zapraszamy i prosimy młodych parafian o posługę w parafialnym wolontariacie. Jest to okazja do poznania innych kultur i przede wszystkim przybliżenia się do Pana Boga. Wolontariusze mają także dofinansowanie do wyjazdu do Krakowa.  Na stoisku z prasą  można wziąć karteczkę z modlitwą oraz adresem mailowym, na który prosimy wysyłać swoje zgłoszenia chęci uczestnictwa w wolontariacie, a także wszelkie pytania i wątpliwości. Bardzo prosimy o zaangażowanie oraz wsparcie całego dzieła modlitwą. Informujemy, że zmienia się sposób zapisywania się  na Światowe Dni Młodzieży. Jeśli ktoś jest chętny, aby wziąć udział w tych wydarzeniach w  Krakowie, to prosimy wysyłać na adres mailowy umieszczony na karteczkach na stoisku pod chórem lub osobiście w piątki między godziną 17:30 a 20:00 w salce młodzieżowej na dole plebanii.

 • Zachęcamy do uczestnictwa w modlitwie w ramach Różańcowego Jerycha. Więcej informacji na ten temat  zamieściliśmy na tablicy przy kancelarii.

 • Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza serdecznie młodzież męską na trzydniowe rekolekcje powołaniowe. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 stycznia  o godz. 16.00  a zakończą się w niedzielę 31 stycznia o godz. 14.00.

 • Przedszkole Sióstr Misjonarek Św. Rodziny przy ul. Dobrej 1a zaprasza  rodziców, którzy pragną wychowywać i edukować swoje dzieci w oparciu o zasady wiary chrześcijańskiej. Więcej informacji znajdziemy na plakacie przy kancelarii.

 • Seminarium Duchowne w Białymstoku zaprasza serdecznie młodzież męską ma trzydniowe rekolekcje powołaniowe. Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 stycznia 2016 r. o godz. 16, a kończą w niedzielę 31 stycznia o godz. 14. Zapisy na rekolekcje przyjmujemy pod nr tel: 697 982 430 oraz 85 748 20 29 lub przesyłając dane na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 • Trwa Wizyta duszpasterska zwana KOLĘDĄ. To spotkanie duszpasterza z wiernymi, których odwiedza, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne. To również spotkanie modlitewne całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby podczas kolędy byli obecni wszyscy domownicy. Plan kolędy jest dostępny na stronach internetowych, na plakatach pod chórem i przy kancelarii. Zapoznajmy się też ze wskazaniami kolędowymi. Woda święcona jest obok chrzcielnicy. Podczas kolędy tradycyjnie już rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Prowadzone są liczne prace przy kościele po pożarze i rozpoczętym przed pożarem remoncie organów. Już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej  w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby  parafii. Bardzo dziękujemy za jakże miłe i ciepłe przyjęcie nas w swoich domach. Dziękujemy też za hojne dary Waszych serc składane księdzu kolędującemu i na potrzeby kościoła. Przypominamy, że jeśli rodzina przez trzy kolejne lata nie przyjmie kapłana do swojego domu, wówczas zostanie wykreślona z ewidencji Parafii. Czas kolędy jak zawsze od godz. 16.00 do 21.00. W soboty od godz. 9.00. Bardzo prosimy, aby nowe rodziny zgłaszały się do kancelarii parafialnej lub telefonicznie. Zwracamy się też z gorącym apelem do rodzin, które na kilka lat wynajmują mieszkania na terenie naszej parafii, by przyjmowały kapłana po kolędzie. Niech kapłan pobłogosławi to mieszkanie i mieszkańców na każdy dzień ich życia i pracy.

 • A oto plan kolędy w przyszłym tygodniu:

 • w poniedziałek: ul. Chrobrego 5b; 5g

 • we wtorek: ul. Chrobrego 5c; 5h

 • w środę: ul. Chrobrego 4; 5d

 • w czwartek: ul. Chrobrego 5f; 6; 6a

 • w piątek: ul. Chrobrego 8; 10; 12/1-35/

 • w sobotę: od godz. 9.00    ul. Piasta, Piasta 10; Branickiego 1; 7; 25a; 27a; 29a; ul. Elektryczna 4

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 2 przy ul. Św. Wojciecha oraz innym osobom  za pomoc w sprzątaniu kościoła.  W sobotę  na godz. 10.00  zapraszamy mieszkańców bloku Nr 4  przy ul. Św. Wojciecha.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace remontowe w naszej świątyni wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 9 osób oraz od 403 rodzin w czasie kolędy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ  CODZIENNIE  ZA  NICH  MODLI  SIĘ.

 • Polecamy styczniowy  numer "Drogi Miłosierdzia". W tym wydaniu, nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia, znajdziemy wyjaśnienie, jak praktykować miłosierdzie na co dzień. Artykuły przybliżają siedem uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Ukazało się też najnowsze wydanie watykańskiego pisma  L'OSSERVATORE  ROMANO, a w nim wiele ciekawych informacji o Inauguracji Roku Miłosierdzia. Zachęcamy do lektury prasy i książek o tematyce religijnej. To wszystko można nabyć pod chórem.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2016 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2016 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • W  KAŻDĄ  NIEDZIELĘ  PO  MSZY ŚW., MOŻNA  ZAPISAĆ  W  ZAKRYSTII  INTENCJĘ  MSZY ŚW. Przyjmujemy również intencje na Msze Św. gregoriańskie.

 • DZIĘKUJEMY  ZA  DOSTARCZANĄ  MAKULATURĘ. PROSIMY  SKŁADAĆ JĄ  DO  KONTENERA  ZA  PLEBANIĄ, A NIE  W  KRUCHCIE  KOŚCIOŁA. BÓG  ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 118 - 130 z 442
© 2018
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.