Wielkość liter

24 maja 2015 r. - NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚW.
 • „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi – tej ziemi”. Jakże szczególnego znaczenia nabierają te słowa Św. Jana Pawła II, dzisiaj w Uroczystość Zesłania Ducha Św. oraz w dniu wyborów prezydenckich.     Skorzystajmy dzisiaj z tego przywileju.

 • Dziś o godz. 9.30 i 12.30 I Komunia Św. dzieci z klas III Szkoły Podstawowej. Polecamy w naszych modlitwach te dzieci, rodziców i chrzestnych.

 • Dzisiaj przed kościołem są zbierane podpisy pod apelem mieszkańców naszego miasta do Rady Miejskiej, o ustanowienie Bł. Ks. Michała Sopoćki – Patronem Białegostoku – Miasta Miłosierdzia. Ks. Abp Metropolita popiera tę akcję.

 • Dzisiaj o godz. 19.00 w kościele Św. Kazimierza na osiedlu Dziesięciny odbędzie się Koncert Muzyki Organowej. Między innymi wystąpi nasz organista Pan Błażej Wierzbicki. Więcej informacji jest na plakacie pod chórem.

 • Z radością informujemy, że wczoraj na XXVII Festiwalu Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej, nasza Schola „Dobra Ziemia” zajęła I-sze miejsce ex aequo ze Scholą „Winnica” z parafii katedralnej. Serdecznie gratulujemy. Koncert Laureatów odbędzie się w Boże Ciało w amfiteatrze przy Operze Podlaskiej. Raz jeszcze najlepsze GRATULACJE.

 • Dzisiaj o godz. 19.15 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Św. Klubu Inteligencji Katolickiej w intencji Ojczyzny. W środę w Oratorium o godz. 19.00 dr Krzysztof Korotkich z Instytutu Filologii Polskiej naszego Uniwersytetu przedstawi wykład na temat: „Matka Boska w poezji polskiej”.

 •  Coroczny cykl koncertów kameralnych pt. „Muzyka w Starym Kościele” organizowany przez Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku oraz Duszpasterstwo Akademickie rozpoczyna się dzisiaj o godz. 20.30 w Starym Kościele Farnym. Kolejne koncerty odbędą się w następujące niedziele: 31 maja, 7 czerwca oraz 21 czerwca, zawsze o godz. 20.30. Dokładny program wszystkich koncertów znajduje się na plakatach oraz na stronie internetowej Duszpasterstwa Akademickiego w Białymstoku. Organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestnictwa, wstęp wolny.

 • Jutro Święto NMP Matki Kościoła. W czasie trwania II Soboru Watykańskiego biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie NMP Matką Kościoła i oddanie Jej macierzyńskiemu Sercu całej ludzkości. Papież Paweł VI dnia 21 listopada 1964r. Spełnił tę prośbę i ogłosił Maryję Matka Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościoła. Msze Św. będą odprawiane o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 16.30 i 18.00

 • Dzieci, które przystąpiły dzisiaj do I Komunii Św. od jutra do piątku włącznie będą uczestniczyły w tzw Białym Tygodniu. Dzieci gromadzą się codziennie przed kościołem i po nabożeństwie majowym wchodzą do kościoła na Mszę Św., która będzie odprawiana o godz. 18.00.

 • Konferencja naukowa na temat „REWOLUCJA MACIERZYŃSTWA” odbędzie się jutro w godz. 12:00 – 15:30 w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20. Wydarzenie organizowane jest przez Akademickie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Katedrę Historii Wychowania Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Katedrę Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Zapraszamy do uczestnictwa. Więcej informacji na stronie konferencji: http://www.rewolucjamacierzynstwa.pl/

 • We wtorek DZIEŃ MATKI. Pamiętajmy w tym dniu o naszych mamach, aby w ich intencjach zanosić prośby do Boga o ich zdrowie i wszelkie łaski, a zmarłym matkom prośmy o wieczne zbawienie. Tego dnia Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne serdecznie zaprasza do siebie na godz. 18.30. W programie przewidziane jest Nabożeństwo Majowe w ogrodzie seminaryjnym oraz wieczór słowno-muzyczny poświęcony “Matce kapłańskich matek”. Wspólnota Seminaryjna w sposób szczególny zaprasza Mamy Kapłanów oraz Grono Przyjaciół Seminarium.    

 • W środę po Mszy Św. wieczornej o godz. 18.45 w naszym Sanktuarium wystąpi Chór Dziecięcy naszej Opery i Filharmonii pod dyrekcją Ewy Barbary Rafałko. Serdecznie zapraszamy.

 • W czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Msze Św. będą odprawiane w porządku zwykłego dnia.

 • Trwa miesiąc MAJ poświęcony czci Matki Najświętszej. Nabożeństwo majowe w naszym kościele jest odprawiane codziennie po Mszy Św. o godz.7.00 i przed Mszą Św. wieczorną o godz. 17.30 oraz przy Krzyżu Jubileuszowym o godz. 20.30. Weźmy udział w tych nabożeństwach, a jeśli nie możemy, odmawiajmy Litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.

 • Za tydzień Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Fakt obchodzenia tej uroczystości zaraz po Niedzieli Zesłania Ducha Św. nawiązuje do starożytnej teologii Ojców Kościoła, którzy podkreślali, że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Św. Zakończy się czas spowiedzi i Komunii Św. wielkanocnej. Nie zmarnujmy tej szansy pojednania się z Bogiem.

 • Za tydzień ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na ŚDM (Światowe Dni Młodzieży) jakie odbędą się w przyszłym roku w Krakowie.

 • Polecamy prasę i książki o tematyce religijnej. To wszystko można nabyć pod chórem.

 • Witamy s. Agnieszkę Pyszorską, która do 15 czerwca będzie u nas w zastępstwie s. Agaty. Nasza siostra przygotowuje się do przyjęcia Ślubów Wieczystych 11 lipca w Rokitnie w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a potem rozpocznie urlop, który potrwa do 14 lipca. Wszystkie Siostry polecamy w naszych modlitwach.

 • Fundacja Spe Salvi zaprasza na Wokalne Warsztaty Uwielbienia „BOGU DŹWIĘKI”, które odbędą się w dniach 11-14 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A. Warsztaty zakończą się wspólnym występem podczas Koncertu Uwielbienia Bogu Dźwięki przed Katedrą Białostocką, w niedzielę 14 czerwca o godz. 20.30. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie www.BoguDzwieki.ArchiBial.pl.

 • Zwracamy się z gorącym apelem do rodziców małych dzieci, które uczestniczą w słoneczną pogodę we Mszy Św. na zewnątrz naszej świątyni, by dopilnowali swoje pociechy i nie pozwalali na przesadne zabawy na przykościelnych zieleńcach. Nie róbmy w tym miejscu placu zabaw. Po zakończeniu prac na wieży i remoncie całego kościoła, kontynuować będziemy dalsze zakładanie nowych zieleńców. Są one bardzo kosztowne, ale chcemy, by wokół było bardzo pięknie. Tymczasem rozrzucane są po placu ozdobne kamienie, podeptane małe drzewka i krzewy. Uczmy szacunku do przyrody. Rowerzystów prosimy,by korzystali ze specjalnego stojaka, który jest przy kościele. Szanujmy dobro wspólne, a będzie jeszcze piękniej przy naszym kościele w centrum miasta. Ks. Proboszcz dziękuje wszystkim za zrozumienie i okazywany szacunek.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW.

 • Dziękujemy rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców domów jednorodzinnych o numerach parzystych przy ul. Warszawskiej.

 • W minionym tygodniu ofiary na odbudowę wieży i całkowity remont naszego kościoła wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 4 osób oraz od Okręgowej Rady Adwokackiej naszego miasta. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • W środę 3 czerwca o godz. 16.00 w sali konferencyjnej odbędzie się zebranie katechetyczne podsumowujące rok katechetyczny w przedszkolach i szkołach na terenie naszej parafii. Zapraszamy wszystkich katechetów i katechetki.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2015 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2015 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2014

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2013.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
Przynieś makulaturę - pomóż Parafii

Od 30 kwietnia 2012r. w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku trwa zbiórka makulatury.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zobowiązania finansowe parafii.

Makulaturę(prasa, książki, ulotki,kartony) można przynosić do kruchty pod chórem lub zakrystii przy ul Warszawskiej 46A.

Wszystkim parafianom oraz osobom spoza parafii za POMOC składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 
Informacje dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów

Chrzest


Sakramentu chrztu w naszym Kościele udziela się w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie przygotowujące odbywa się w sobotę przed planowanym chrztem, po Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia, wraz z wymaganymi dokumentami, należy dokonać w tygodniu przed planowanym chrztem.

Więcej w zakładce: Chrzest

Pierwsza Komunia święta


Z racji na zmianę podstawy programowej z religii w klasach I SP, uległy zmianie katechezy parafialne przygotowujące do I Komunii świętej. Od roku szkolnego 2012/2013 przygotowanie do I Komunii świętej odbywać się będzie przez 3 lata. Dzieci rozpoczynające w tym roku szkolnym edukację w I kl. SP przystąpią do komunii św. w klasie III.

W tym roku zapraszam wszystkie dzieci klas pierwszych i rodziców do uczestnictwa we Mszy św. w każdą niedzielę o 12.30. Natomiast spotkanie formacyjne będą odbywać się w następujących terminach.

Porządek przygotowań dzieci do Pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej:

- spotkania co drugi miesiąc, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30 (wrzesień, listopad, styczeń, marzec i czerwiec)

Dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej:

- spotkania co drugi miesiąc, w drugą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30 (wrzesień, listopad, styczeń, marzec i czerwiec)

Dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej:

- spotkania raz w miesiącu, w trzecią niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30

Dzieci z klas czwartych Szkoły Podstawowej:

- obchodzą wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem pierwsze piątki miesiąca (od września) Msze św. w I piątki miesiąca o godz. 7.00, 16.30 i 18.00

W wypadku zmian terminów spotkań zainteresowani będą informowani na spotkaniach, w ogłoszeniach parafialnych, bądź też na stronie www. parafii.

Przypominamy, że dzieci do sakramentów świętych: pierwszej spowiedzi i Komunii św. przystępują w parafii, na terenie której mieszkają, w swym parafialnym kościele.

Formacja parafialna trwa od pierwszej klasy Szkoły Podstawowej i nie kończy się z chwilą uroczystości I Komunii św.

Rodzice proszeni są o zainteresowanie się katechezą dziecka i jego przygotowaniem do I Komunii św. na lekcjach religii w Szkole Podstawowej, do której ich dziecko uczęszcza.

Po I Komunii św. zachęcamy i zapraszamy, by chłopcy zgłaszali się na ministrantów, a dziewczynki do scholi parafialnej.

Księżmi odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do I spowiedzi i Komunii św. są:

 • w 2015 r. - ks. Marek Lipiszko (dyżuruje w kancelarii parafialnej w piątki)

 • w 2016 r. - ks. Adam Szot (dyżuruje w kancelarii parafialnej w czwartki)

 • w 2017 r. – ks. Marek Lipiszko

Więcej w zakładce: Pierwsza Komunia święta

Bierzmowanie


W 2015 roku bierzmowanie odbędzie się w dniu Odpustu Św. Wojciecha, 23 kwietnia o godz. 18.00 

Na rodzicach i duszpasterzach spoczywa obowiązek troski o to, aby kandydaci zostali właściwie przygotowani do przyjęcia sakramentu bierzmowania i w odpowiednim czasie do niego przystąpili. Odpowiedzialnym za przygotowanie w naszej parafii jest ks. Karol, do którego należy zgłaszać się z ewentualnymi pytaniami (dyżur w kancelarii parafialnej ks. Karol pełni w środy w godz.9.00-10.00 i od 16.00-17.45).

FORMACJA BIERZMOWANYCH  ROKU SZKOLNYM I KATECHETYCZNYM 2014/2015

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania trwa przez trzy lata edukacji w gimnazjum. Całość przygotowania obejmuje dwa etapy:

I. Etap - katechetyczny.
Odpowiedzialnym jest katecheta gimnazjalny, który współpracuje z duszpasterzami katechizowanej młodzieży. Kandydaci w tym czasie mają osiągnąć konieczną znajomość prawd wiary i moralności na podstawie katechizmu bierzmowanych („Katechizm dla dzieci i młodzieży” – ks. St. Piotrowski). Przygotowanie i jego realizacja trwają w klasie I i II gimnazjum. Na zakończenie klasy II ma miejsce w szkole egzamin z wiedzy religijnej - przeprowadzony przez dekanalnego wizytatora nauki religii w obecności katechety.

II Etap – formacyjny.
Odpowiedzialna za przygotowanie jest parafia kandydata do bierzmowania (wg miejsca zamieszkania). Formacja parafialna obejmuje wszystkie trzy klasy kształcenia gimnazjalnego.

KLASA I:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. I gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA II:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. II gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami odnowią deklarację kandydata.

KLASA III:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 21 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. III gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

Więcej w zakładce: Bierzmowanie

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2013

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2013.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 291
© 2015 Parafia św. Wojciecha w Białymstoku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.