Wielkość liter

7 lutego 2016r. - V NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Dziś I-sza Niedziela miesiąca. Za chwilę Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zostańmy jeszcze, by na zakończenie przyjąć błogosławieństwo Najświętszym sakramentem.

 • Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.30 katecheza dzieciom z klas I-szych Szkoły Podstawowej i ich rodzicom. Za tydzień klasom II-gim.

 • Dzisiaj rozpoczynamy 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, którego hasłem są słowa: “Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”. U początku Wielkiego Postu podejmujemy modlitwę przebłagalną za grzechy pijaństwa i inne grzechy uderzające w rodziny i Ojczyznę, a także upraszamy łaskę trzeźwości i abstynencji w rodzinach, zwłaszcza dla młodych

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. Inteligencji katolickiej w intencji prawników, parlamentarzystów i samorządowców.

 • W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. To pierwszy dzień trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Post jest jednym z elementów pokuty. Już w starożytności na znak pokuty posypywano sobie głowy popiołem. Obrzęd ten u chrześcijan stanowi początek wielkiego okresu. Zechciejmy jak najliczniej zgromadzić się w tym dniu na Mszy Św., aby w ten sposób rozpocząć w swoim życiu duchowym wzmożoną pracę nad sobą, zmierzającą do nawrócenia i zbliżania się do Boga Miłosiernego. Rozpoczniemy duchowe przygotowanie do najważniejszych świąt chrześcijańskich, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły tzn jakościowy i ilościowy.

 • Przypominamy – w Polsce obowiązuje:

a/ post jakościowy czyli powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych w piątki, ten post obowiązuje od 14 roku życia oraz

b/ post ilościowy w Środę Popielcową, Wlk. Piątek, Wlk Sobotę oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Post ten obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli jeszcze 60 roku.

 • Msze Św. z poświęceniem i posypaniem głów popiołem będą odprawiane o godz.: 6.30; 8.00; 9.30; 16.30 i 18.00. Przed Mszą wieczorną o godz. 17.30 zostaną odśpiewane Gorzkie Żale. Tego dnia o godz. 19.00 rozpoczną się w naszym kościele Rekolekcje Wielkopostne członkom Ruchu Odnowy w Duchu Św. Ofiary złożone na tacę na wszystkich Mszach Św. będą przeznaczone na jałmużnę wielkopostną.

 • Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wlk Postu trwać będą Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa”.

 • Kościół odpustem zupełnym obdarza wiernych, którzy w stanie łaski uświęcającej będą uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. W tym roku odbędą się one w dniach od 13 do 16 marca włącznie. Rekolekcje poprowadzi O. Rafał Prusko, karmelita bosy z Krakowa. Odpust zupełny można też będzie zyskać za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.

 • A oto jak będą odprawiane nabożeństwa wielkopostne:

 • wtorek - Droga Krzyżowa dzieciom i młodzieży o godz. 17.15

 • środa - Gorzkie Żale przed Mszą wieczorną o godz. 17.30

 • piątek - Droga Krzyżowa wszystkim o godz. 17.15

 • sobota - Gorzkie Żale o godz. 17.30

 • niedziela - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.

 • W duchu miłości i jedności z chrześcijanami prześladowanymi w różnych częściach świata, prosimy o ofiarowanie modlitw i postu ścisłego w Środę Popielcową w ich intencji także w ramach POCZTY MIŁOSIERDZIA, o której więcej jest informacji na tablicy przy kancelarii.

 • W czwartek przypada wspomnienie NMP z Lourdes, będzie to też 22 Światowy Dzień Chorego. Papież Jan Paweł II ustanawiając ten dzień w 1992 roku powiedział: „Coroczny obchód tego dnia ma uwrażliwić Lud Boży, w konsekwencji, liczne katolickie instytucje opiekujące się chorymi, a także samą społeczność cywilną, na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym. Ma on uwrażliwić na potrzebę niesienia pomocy choremu i na dowartościowanie cierpienia; w sposób szczególny ma wciągnąć w duszpasterstwo chorych Kościoły lokalne, wspólnoty chrześcijan, zakonne zgromadzenia; popierać angażowanie się wolontariuszy; przypominać o ważności duchowej i moralnej formacji pracowników Służby Zdrowia i w końcu ma służyć lepszemu zrozumieniu religijnej opieki nad chorymi ze strony kapłanów”. Zapraszamy wszystkich chorych tego dnia na Mszę Św. o godz. 7.30 lub wieczorem o godz. 18.00. Podczas tych dwóch Mszy Św. kapłani udzielą Sakramentu Namaszczenia Chorych.

 • Ośrodek Spotkań Małżeńskich w Białymstoku zaprasza na weekendowe rekolekcje dla małżeństw o charakterze warsztatowym w dniach 12 - 14 lutego 2016 roku. Są one poświęcone umocnieniu i pogłębieniu więzi małżonków, pomagają zwłaszcza tym parom, które mają problemy w komunikacji, bądź przeżywają kryzys w związku. Informacje na plakacie i www. spotkaniamalzenskie.blogspot.com. Zgłoszenia: Bożena i Przemysław Sułkowscy tel. 661 754 243 (po 17.00) e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 • Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacja Skautingu Europejskiego organizuje w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej szkolenie ABC SKAUTINGU dla rodziców harcerek i harcerzy oraz wszystkich innych zainteresowanych skautingiem i zaangażowaniem na rzecz dzieci i młodzieży. Nie trzeba mieć doświadczenia w harcerstwie. Szkolenie ma przybliżyć zasady funkcjonowania, pedagogikę i charakter Skautów Europy. Spotkanie ma charakter otwarty i odbędzie 13 lutego 2016 roku w godzinach 10,00-16,00 przy ul. Kościelnej 1a w Białymstoku. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Spotkanie poprowadzi Błażej Marzoch (Centrum Rozwoju Skautów Europy).

 • Za tydzień w naszym Oratorium pod kościołem rozpoczną się REKOLEKCJE IGNACJAŃSKIE. Będą trwały przez pięć kolejnych Niedziel w godzinach 15.00 do 17.30.    

 • Za tydzień taca będzie przeznaczona na nasze Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne.

 • Trwa Wizyta duszpasterska zwana KOLĘDĄ. To spotkanie duszpasterza z wiernymi, których odwiedza, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne. To również spotkanie modlitewne całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby podczas kolędy byli obecni wszyscy domownicy. Plan kolędy jest dostępny na stronach internetowych, na plakatach pod chórem i przy kancelarii. Zapoznajmy się też ze wskazaniami kolędowymi. Woda święcona jest obok chrzcielnicy. Podczas kolędy tradycyjnie już rodziny naszej parafii składają dwie ofiary – jeśli oczywiście kogoś na to stać – jedną księdzu na kolędą, drugą na kościół. Prowadzone są liczne prace przy kościele po pożarze i rozpoczętym przed pożarem remoncie organów. Już dzisiaj wszystkim bardzo dziękujemy. Potwierdzeniem złożonej ofiary na kościół, będzie przysłanie przez Ks. Proboszcza – pisemnego podziękowania. Obowiązkiem kapłana jest wpisanie do kartoteki parafialnej w obecności ofiarodawcy złożonej ofiary na potrzeby parafii. Bardzo dziękujemy za jakże miłe i ciepłe przyjęcie nas w swoich domach. Dziękujemy też za hojne dary Waszych serc składane księdzu kolędującemu i na potrzeby kościoła. Przypominamy, że jeśli rodzina przez trzy kolejne lata nie przyjmie kapłana do swojego domu, wówczas zostanie wykreślona z ewidencji Parafii. Czas kolędy jak zawsze od godz. 16.00 do 21.00. Bardzo prosimy, aby nowe rodziny zgłaszały się do kancelarii parafialnej lub telefonicznie. Zwracamy się też z gorącym apelem do rodzin, które na kilka lat wynajmują mieszkania na terenie naszej parafii, by przyjmowały kapłana po kolędzie. Niech kapłan pobłogosławi to mieszkanie i mieszkańców na każdy dzień ich życia i pracy.

 • A oto plan kolędy w przyszłym tygodniu:

 • w poniedziałek: ul. Warszawska 67; 69 i 72

 • we wtorek: ul. Warszawska 71; 72/II; 73 i 74

 • W tym dniu zakończymy Wizytę Duszpasterską. Szczegółowe sprawozdanie z kolędy Ks. Proboszcz przedstawi w przyszłą Niedzielę.

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 8 przy ul. Św. Wojciecha oraz innym osobom za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku Nr 10 przy ul. Św. Wojciecha.

 • Dziękujemy Bractwu Św. Wojciecha, młodzieży i wielu innym osobom za pomoc w rozebraniu żłóbka.

 • W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace remontowe w naszej świątyni wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 8 osób oraz od 295 rodzin w czasie kolędy. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Już jest lutowy numer "Drogi Miłosierdzia". Jego tematem jest "WIELKI POST". Proponujemy artykuł zainspirowany obrazem Petera Bruegela "Walka postu z karnawałem", a także materiały poświęcone sposobowi przeżywania Wielkiego Postu i wielkopostnym postanowieniom w rodzinie. W kończącym się Roku Życia konsekrowanego polecamy artykuły, w których zawarte są świadectwa na temat powołania i życia osób zakonnych. Natomiast w gazetce seminaryjnej FENIKS polecamy wspomnienie o śp. Ks. Infułacie Stanisławie Strzeleckim. Gazetka jest rozprowadzana za dobrowolną ofiara.

 • Wystawa „Japońskie krajobrazy” składa się z prac malarskich, rysunkowych i fotograficznych zainspirowanych pobytem w Japonii. „Japońskie krajobrazy” jest debiutem wystawienniczym Noemi Cieślińskiej,która od wielu lat zajmuje się amatorsko malarstwem i fotografią. Obecniejest studentką fizyki Uniwersytetu w Białymstoku i absolwentką matematyki na UMK w Toruniu. Poza sztuką i naukami ścisłymi pasjonuje się też tradycyjnymi japońskimi grami oraz zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych. Wystawa czynna luty - marzec 2016 w siedzibie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego ul. Warszawska 48.

 • Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wernisaż wystawy ks. Mariana Zalesko „Bóg obdarował, ja działałem”. Ks. Marian Zalesko jest emerytowanym kapłanem Archidiecezji Białostockiej. Wystawa ukazuje jego pasje, swoiste hobby, jakim są przepiękne hafty. Możemy zobaczyć wykonane przez niego stroje liturgiczne, bieliznę kielichową – tkaniny używane w liturgii mszalnej. Poza tym obrusy, pościel, serwety, makatki… wszystko to, co powinno znaleźć się w zasobach domowych szaf. Wystawa uzupełniona jest zbiorami własnymi Muzeum. Zapraszamy przy ul. Warszawskiej 48. Wstęp wolny. Wystawa otwarta do końca lutego 2016r.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2016 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2016 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚW., MOŻNA ZAPISAĆ W ZAKRYSTII INTENCJĘ MSZY ŚW. Przyjmujemy również intencje na Msze Św. gregoriańskie.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w naszym kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego (kan.102, par.2-3) „...nabożeństwo pogrzebowe winno być odprawiane w jego własnym kościele parafialnym, tj kościele stałego miejsca zamieszkania /to drugie nabywa się poprzez zamiar mieszkania na danym terenie przynajmniej trzy miesiące/, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy. Racją za wyborem kościoła parafialnego, jest przede wszystkim to, że zmarły w tym miejscu tworzył ze wspólnotą szczególne więzi wiary, liturgii i miłości.”

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza za rok 2015

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2015.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku


Czytaj całość
 
Przynieś makulaturę - pomóż Parafii

Od 30 kwietnia 2012r. w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku trwa zbiórka makulatury.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zobowiązania finansowe parafii.

Makulaturę(prasa, książki, ulotki,kartony) można przynosić do kontenera ustawionego na parkingu za Kościołem.

Wszystkim parafianom oraz osobom spoza parafii za POMOC składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 
Informacje dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów

Chrzest


Sakramentu chrztu w naszym Kościele udziela się w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00. Zgłoszenia, wraz z wymaganymi dokumentami, należy dokonać w tygodniu przed planowanym chrztem.

Więcej w zakładce: Chrzest

Pierwsza Komunia święta


W przyszłym roku 2016 I Komunia Św. będzie 15 maja w dwóch grupach o godz.: 9.30 i 12.30.

Więcej w zakładce: Pierwsza Komunia święta

Bierzmowanie


Bierzmowanie młodzieży gimnazjalnej w roku 2016 odbędzie się w dniu odpustu Św. Wojciecha 23 kwietnia o godz. 18.00.

Więcej w zakładce: Bierzmowanie

 
Postawa podczas Mszy Św.

To, w jaki sposób siedzimy w Kościele nie jest obojętne. Postawa ciała zawsze jest znakiem naszego stosunku do innych. Nawet, jeżeli przyjmujemy taką a nie inną postawę nieświadomie inni odczytują ją jako postawę sygnalizującą nasz stosunek do nich.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 332
© 2016 Parafia św. Wojciecha w Białymstoku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.