Wielkość liter

21 grudnia 2014r. - IV NIEDZIELA ADWENTU
 • Dzisiaj jak w każdą III Niedzielę miesiąca, ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na IX-tą ratę naszych zobowiązań finansowych. Całość zadłużenia jest rozłożona na XIII rat. Ostatnią ratę wpłacimy 30 czerwca 2016r. Wpłaty wszystkich rat są dokonywane w obecności Rady Parafialnej i Ekonomicznej.

 • Już niebawem będziemy przeżywać Uroczystość Bożego Narodzenia, dlatego dzisiejsza już ostatnia Niedziela Adwentu, staje się doskonałą okazją do podsumowania tego czasu, podziękowania Bogu za otrzymane łaski i przeproszenie Go za niezrealizowane postanowienia.

 • W tych dniach czeka nas dużo pracy: trzeba dokończyć świąteczne porządki w domu, mieszkania przyozdobić bożonarodzeniowymi dekoracjami. Czekają nas jeszcze ostatnie zakupy i przygotowania świątecznych prezentów. Obyśmy w wirze świątecznej aktywności nie zapomnieli o najważniejszym, o Jezusie, który ma narodzić się w każdym ludzkim sercu. On nie chce przyjść na siłę, ale czeka na zaproszenie i na naszą zgodę. Powiedzmy Jezusowi już dzisiaj: przyjdź i zamieszkaj w naszych sercach.

 • WIGILIA PARAFIALNA – wszystkich grup naszej parafii połączona z Jasełkami w wykonaniu dzieci i młodzieży odbędzie się dzisiaj w Oratorium o godz. 16.00. Przynosimy ze sobą napoje, słodycze i ciasto.

 • Dzisiaj o godz. 19.15 zostanie odprawiona Msza Św. rekolekcyjna Klubu Inteligencji Katolickiej. W środę w Oratorium o godz. 19.00

 • Każdego dnia aż do Świąt Bożego Narodzenia można przynosić do kosza żywność, środki czystości i higieniczne. Jak zawsze kosz jest ustawiony przy ołtarzu Matki Bożej z lewej strony.

 • W środę Wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według duchowości i tradycji katolickiej, dlatego przypominamy, że potrawy wigilijne są potrawami postnymi, nie może mieć miejsca spożywanie alkoholu. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, co oznacza czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny, zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem pamięci o naszych zmarłych i podróżnych. Na stole kładziemy Pismo Św., poświęcony opłatek. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku Krzyża Św. i zapalenia świecy CARITAS. Najstarsza osoba z rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2,1-7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze nasz oraz za naszych zmarłych odmawiając Wieczny odpoczynek. Łamiąc się poświęconym opłatkiem składamy sobie życzenia i Śpiewamy piękne staropolskie kolędy.

 • Tego dnia nasz Ks. Prałat Adam Szot obchodzi Dzień Swoich Imienin. Dostojnego Solenizanta polecamy w naszych modlitwach.

 • W wigilijny dzień spowiedź będzie od godz. 6.30-12.00. Nie będzie Mszy Św. o godz. 18.00. W I-szy i II-gi dzień Świąt Bożego Narodzenia księża nie będą spowiadać. Skorzystajmy wcześniej z Sakramentu Pokuty.

 • CARITAS naszej Archidiecezji zaprasza wszystkie osoby samotne, potrzebujące, ubogie oraz rodziny wielodzietne na Wigilię w środę w budynku Szkoły Katolickiej przy ul. Kościelnej 3 o godz. 14.00.

 • O północy P A S T E R K A koncelebrowana przez naszych Księży. Przypominamy, że Pasterka transmitowana w mediach nie zadość czyni uczestnictwa we Mszy Św. na Boże Narodzenie. Tradycyjnie podczas Pasterki śpiewać będzie Chór Uniwersytetu w Białymstoku pod dyr. Pana Prof. Edwarda Kulikowskiego. Przed Pasterką będzie krótki koncert kolęd. Z powodu trwających remontów wszystkie balkony w dalszym ciągu będą zamknięte. Na chór wejdą tylko członkowie Chóru Akademickiego. Jak co roku ofiary złożone na tacę podczas Pasterki będą przeznaczone na FUNDUSZ OBRONY ŻYCIA.

 • Na Boże Narodzenie w I-szym dniu Świąt nie będzie Mszy Św. o godz. 6.30 i 19.15 – poza tym porządek niedzielny. W II-gim dniu Świąt porządek Mszy Św. niedzielny z wyjątkiem godz. 19.15. Taca będzie przeznaczona na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Tego dnia Odnowa w Duchu Św. i Stowarzyszenie ODNOWA RODZIN zaprasza na wspólne śpiewanie kolęd o godz. 15.00 przy żłóbku na Rynku Kościuszki.

 • Biskupi diecezjalni obecni na Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie jednomyślnie podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dniu 26 grudnia w Święto Św. Szczepana, Męczennika.

 • Penitencjaria Apostolska wydała Dekret o ustanowieniu warunków potrzebnych do zyskania daru Odpustów w ciągu Roku Życia Konsekrowanego, który zakończy się 2 lutego 2016r. Odpust można ofiarować za siebie lub za zmarłych. Wyznaczone miejsca nawiedzenia w których można zyskać odpust są podane na tablicy przy kancelarii.

 • Za tydzień ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na pomoc biednym rodzinom naszej parafii.

 • Dziękujemy mieszkańcom bloku Nr 5H przy ul. Chrobrego oraz innym osobom za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę 3 stycznia na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku Nr 4 przy ul. Chrobrego.

 • W minionym tygodniu ofiary na odbudowę wieży i całkowity remont naszego kościoła wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 11 osób. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a także pracownikom SANEPID-u oraz VIII LO. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Parafialny Zespół CARITAS dziękuje wszystkim ofiarodawcom za dary złożone do kosza przy ołtarzu Matki Bożej.

 •  W grudniowym numerze „Drogi Miłosierdzia” polecamy artykuł "Nadzieja i czułość Bożego Narodzenia", o której często mówi papież Franciszek, oraz tekst poświęcony kolędom Bożonarodzeniowym, w tym kolędzie "Bóg się rodzi", która po raz pierwszy zabrzmiała w Białymstoku.

 • W najnowszym wydaniu watykańskiego pisma „L'OSSERVATORE ROMANO” znajdziemy relację z nadzwyczajnego Synodu o rodzinie. Czytajmy prasę i książki o tematyce religijnej. Przez dwie kolejne niedziele prasa jest w kancelarii.

 • Pamiętajmy, by na naszym wigilijnym stole był poświęcony opłatek, a nie kupiony w centrum handlowym. Dzisiaj opłatki są rozprowadzane w kancelarii, w dni powszednie na parterze plebanii. W wigilię do godz. 16.00. Każdej rodzinie jest przygotowany komplet opłatków. Złożone dobrowolne ofiary będą przeznaczone na liczne prace prowadzone w naszym kościele. Nikt nie jest upoważniony do roznoszenia opłatków po domach.

 • Fundacja Budujemy Ludzi Pokolenia JP II serdecznie zaprasza na rekolekcje „Ze ślimakiem na czole, czyli po co światu Chrześcijanie”, które poprowadzi O. Adam Szustak w dniach 9-11 stycznia w Białymstoku. Szczegóły na www.budujemyludzi.pl

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2014 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2014 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • Wizyta duszpasterska zwana KOLĘDĄ rozpocznie się 29 grudnia. Plan kolędy jest dostępny na stronach internetowych, na plakatach pod chórem, przy kancelarii. Są też w kancelarii kartki z planem kolędy. Prosimy też zapoznać się z odpowiednim pouczeniem, które jest dołączone do planu kolędy. Wodę święconą można będzie wziąć od jutra. Pojemnik z wodą będzie ustawiony przy chrzcielnicy. W tym roku kolędę rozpoczniemy od ul. Piastowskiej 3 i 3a. Czas kolędy jak zawsze od godz. 16.00 do 21.00.

 • ORSZAK TRZECH KRÓLI w Białymstoku odbędzie się dnia 6 stycznia br., w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Rozpoczęcie o godz. 12.00 na dziedzińcu Pałacu Branickich. Orszak, składający się z trzech grup kontynentalnych: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, śpiewając kolędy, przejdzie następującymi ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, Placem Uniwersyteckim, Liniarskiego, Lipową, Rynkiem Kościuszki i dotrze na plac przed Katedrą. Na trasie Orszaku przedstawiane będą trzy sceny na podstawie Ewangelii obrazujące wydarzenia z wędrówki Trzech Mędrców do BetlejemPo zakończeniu Orszaku będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej w Katedrze o godz. 14.00, celebrowanej przez Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych Kościoła Białostockiego, a zwłaszcza rodziny, młodzież i dzieci do uczestnictwa w Orszaku. Oddajmy w ten sposób chwałę Jezusowi Chrystusowi, który poprzez Trzech Króli objawia się całemu światu.   

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Trwają prace przy poszczególnych elementach, które zostaną umieszczone na wieży naszego kościoła. Powróci też odnowiona i pozłocona kula. Do jej wnętrza zostaną włożone dokumenty potwierdzające pożar jak też dziękczynienia i prośby od mieszkańców naszego miasta i okolic. Czynimy to podobnie jak przed laty, kiedy ustawiana była figura Matki Bożej na wieży kościoła Św. Rocha. Wszystkie intencje zapisane na kartkach zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach i pozostaną w kuli dla potomnych jako świadectwo naszej wiary. Intencje mieszkańców miasta i okolic można składać do skarbony pod chórem z prawej strony. Dołączone do nich ofiary będą przeznaczone na złocenie kuli.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2013

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2012.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
Przynieś makulaturę - pomóż Parafii

Od 30 kwietnia 2012r. w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku trwa zbiórka makulatury.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zobowiązania finansowe parafii.

Makulaturę(prasa, książki, ulotki,kartony) można przynosić do kruchty pod chórem lub zakrystii przy ul Warszawskiej 46A.

Wszystkim parafianom oraz osobom spoza parafii za POMOC składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 
Informacje dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów

Chrzest


Sakramentu chrztu w naszym Kościele udziela się w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie przygotowujące odbywa się w sobotę przed planowanym chrztem, po Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia, wraz z wymaganymi dokumentami, należy dokonać w tygodniu przed planowanym chrztem.

Więcej w zakładce: Chrzest

Pierwsza Komunia święta


Z racji na zmianę podstawy programowej z religii w klasach I SP, uległy zmianie katechezy parafialne przygotowujące do I Komunii świętej. Od roku szkolnego 2012/2013 przygotowanie do I Komunii świętej odbywać się będzie przez 3 lata. Dzieci rozpoczynające w tym roku szkolnym edukację w I kl. SP przystąpią do komunii św. w klasie III.

W tym roku zapraszam wszystkie dzieci klas pierwszych i rodziców do uczestnictwa we Mszy św. w każdą niedzielę o 12.30. Natomiast spotkanie formacyjne będą odbywać się w następujących terminach.

Porządek przygotowań dzieci do Pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej:

- spotkania co drugi miesiąc, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30 (wrzesień, listopad, styczeń, marzec i czerwiec)

Dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej:

- spotkania co drugi miesiąc, w drugą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30 (wrzesień, listopad, styczeń, marzec i czerwiec)

Dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej:

- spotkania raz w miesiącu, w trzecią niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30

Dzieci z klas czwartych Szkoły Podstawowej:

- obchodzą wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem pierwsze piątki miesiąca (od września) Msze św. w I piątki miesiąca o godz. 7.00, 16.30 i 18.00

W wypadku zmian terminów spotkań zainteresowani będą informowani na spotkaniach, w ogłoszeniach parafialnych, bądź też na stronie www. parafii.

Przypominamy, że dzieci do sakramentów świętych: pierwszej spowiedzi i Komunii św. przystępują w parafii, na terenie której mieszkają, w swym parafialnym kościele.

Formacja parafialna trwa od pierwszej klasy Szkoły Podstawowej i nie kończy się z chwilą uroczystości I Komunii św.

Rodzice proszeni są o zainteresowanie się katechezą dziecka i jego przygotowaniem do I Komunii św. na lekcjach religii w Szkole Podstawowej, do której ich dziecko uczęszcza.

Po I Komunii św. zachęcamy i zapraszamy, by chłopcy zgłaszali się na ministrantów, a dziewczynki do scholi parafialnej.

Księżmi odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do I spowiedzi i Komunii św. są:

 • w 2015 r. - ks. Marek Lipiszko (dyżuruje w kancelarii parafialnej w piątki)

 • w 2016 r. - ks. Adam Szot (dyżuruje w kancelarii parafialnej w czwartki)

 • w 2017 r. – ks. Marek Lipiszko

Więcej w zakładce: Pierwsza Komunia święta

Bierzmowanie


W 2015 roku bierzmowanie odbędzie się w dniu Odpustu Św. Wojciecha, 23 kwietnia o godz. 18.00 

Na rodzicach i duszpasterzach spoczywa obowiązek troski o to, aby kandydaci zostali właściwie przygotowani do przyjęcia sakramentu bierzmowania i w odpowiednim czasie do niego przystąpili. Odpowiedzialnym za przygotowanie w naszej parafii jest ks. Karol, do którego należy zgłaszać się z ewentualnymi pytaniami (dyżur w kancelarii parafialnej ks. Karol pełni w środy w godz.9.00-10.00 i od 16.00-17.45).

FORMACJA BIERZMOWANYCH  ROKU SZKOLNYM I KATECHETYCZNYM 2014/2015

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania trwa przez trzy lata edukacji w gimnazjum. Całość przygotowania obejmuje dwa etapy:

I. Etap - katechetyczny.
Odpowiedzialnym jest katecheta gimnazjalny, który współpracuje z duszpasterzami katechizowanej młodzieży. Kandydaci w tym czasie mają osiągnąć konieczną znajomość prawd wiary i moralności na podstawie katechizmu bierzmowanych („Katechizm dla dzieci i młodzieży” – ks. St. Piotrowski). Przygotowanie i jego realizacja trwają w klasie I i II gimnazjum. Na zakończenie klasy II ma miejsce w szkole egzamin z wiedzy religijnej - przeprowadzony przez dekanalnego wizytatora nauki religii w obecności katechety.

II Etap – formacyjny.
Odpowiedzialna za przygotowanie jest parafia kandydata do bierzmowania (wg miejsca zamieszkania). Formacja parafialna obejmuje wszystkie trzy klasy kształcenia gimnazjalnego.

KLASA I:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. I gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA II:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. II gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami odnowią deklarację kandydata.

KLASA III:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 21 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. III gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

Więcej w zakładce: Bierzmowanie

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2012

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2012.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 268
© 2014 Parafia św. Wojciecha w Białymstoku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.