Wielkość liter

13 kwietnia 2014r. - NIEDZIELA PALMOWA
 • Dzisiaj na każdej Mszy Św. jest poświęcenie palm. Przed Mszą Św. o godz. 12.30 dzieci z palmami gromadzą się przy Krzyżu Misyjnym.

 • W ramach trwającej akcji CARITAS – Jałmużna Wielkopostna dzisiaj do kosza przed głównym ołtarzem składamy skarbonki i koperty na pomoc potrzebującym.

 • Niedziela Palmowa rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia, w którym uobecnia się męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tą Niedzielą rozpoczynamy czas najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym. Arcybiskup Metropolita Białostocki zaprasza młodych, grupy i wspólnoty młodzieżowe, a także całe rodziny do uczestnictwa w obchodach tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży. Wspólne świętowanie rozpocznie się dzisiaj o godz. 14.30 na placu przed Archikatedrą. Parafie otrzymają lampion z Kanonizacyjną Iskrą Bożego Miłosierdzia, która została przekazana  w Sanktuarium w Łagiewnikach. Do naszych domów Iskra Bożego Miłosierdzia będzie rozprowadzana w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Dniu Kanonizacji Bł. Jana Pawła II.

 • W naszym kościele trwają Rekolekcje Wielkopostne Inteligencji Katolickiej, które potrwają do Wielkiego Wtorku włącznie. Msze Św. codziennie o godz. 19.00 , dzisiaj o godz. 19.15. Tegorocznym rekolekcjom przewodniczy Ks. dr hab. Andrzej Proniewski, Rektor AWSD. Szczegółowe informacje są na ulotkach i na stronie internetowej.

 • Jutro o godz. 18.00 w auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego przy Placu Uniwersyteckim 1 odbędzie się wykład Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego zatytułowany „Ukraiński nacjonalizm wczoraj a dziś”.

 • Przy ołtarzu Matki Bożej jest ustawiony kosz do którego można składać żywność i środki czystości biednym z naszej parafii.

 • Dziękujemy mieszkańcom bloków Nr 23 i 42a przy ul. Warszawskiej oraz 6 i 8 przy ul. Elektrycznej. a także  innym osobom  które pomogły s. Kornelii w sprzątaniu kościoła. W Wielką Środę  zapraszamy na godz. 10.00 mieszkańców bloków Nr 55, 55a i 57 przy ul. Warszawskiej

 • Zapraszamy do lektury kwietniowego numeru "Drogi Miłosierdzia". Może on być pomocny w duchowym przygotowaniu się do kanonizacji Jana Pawła II. Znajdziemy w nim rozmowę z pochodzącym z Białegostoku, biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem, który przez wiele lat pracował w Watykanie, osobiste wspomnienie arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, który otrzymał święcenia diakonatu z rąk późniejszego Papieża Jana XXIII, a święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II oraz artykuł zachęcający do ciągłego zgłębiania i odkrywania wielkiego dziedzictwa, jakie pozostawił nam Papież Polak.    Polecamy również tekst wyjaśniający, czym jest Rezurekcja. Prasa jest przy wyjściu z kościoła.

 • W minionym tygodniu ofiary na odbudowę wieży i całkowity remont naszego kościoła wpłynęły na konto parafii  i w kancelarii od 8 osób oraz od dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkól Nr 13, a także KŻR pw. Św. Faustyny z parafii Św. Rocha. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.  Bóg zapłać.

 • Za tydzień ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na VII-ą ratę naszych zobowiązań finansowych.

 • Przyjmujemy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Można to uczynić: w zakrystii, kancelarii oraz do skarbonek przy ołtarzu Matki Bożej i na stoisku z prasą.

 • Ks. Proboszcz jeszcze zapisuje osoby na LISTĘ  FUNDATORÓW nowego dzwonu, który zawieszony będzie na wieży kościoła w miejscu spalonego dzwonu w wyniku wrześniowego pożaru. Nowy dzwon już jest gotowy, waży 350 kg + 50 kg okucia  i ma  imię JAN  PAWEŁ II. Już jest w naszym kościele. Poświęci go 7 maja Ks. Bp Henryk Ciereszko podczas bierzmowania młodzieży gimnazjalnej. Wtedy to jako pierwszy - serce dzwonu pociągnie Ks. Biskup, po nim kapłani i fundatorzy dzwonu.

 • Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień. Liturgia Triduum Paschalnego należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach:

 • Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i  Kapłaństwa. Podczas liturgii będzie miał miejsce obrzęd obmywania nóg. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania. Msza Krzyżma w Katedrze o godz. 9.00. Msza Wieczerzy Pańskiej u nas o godz. 18.00. Po Mszy Św. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Pierwszą grupą, która poprowadzi adorację będzie Straż Honorowa NSJ. Zapraszamy mężczyzn do wzięcia udziału w obrzędzie obmycia nóg.

 • Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy Św.. Gromadzimy się natomiast na Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii Słowa Bożego, uroczystej adoracji Krzyża i przyjęcia Komunii Św. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji Krzyża będą przeznaczone tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Św. W tym dniu obowiązuje ścisły post bez żadnej dyspensy. Do takiego postu zachęcamy też w W. Sobotę. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie przez cały dzień. Do adoracji zachęcamy wszystkie grupy naszej parafii. O godz. 15.00 Koronką Do Miłosierdzia Bożego rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego, która potrwa do soboty 26 kwietnia. O godz. 15.15 będzie Droga Krzyżowa. Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy o godz. 18.00. Po nabożeństwie adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22.00

 • Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni rozpocznie się Liturgia Słowa Bożego i uroczysta Eucharystia – uwielbienia Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. W Wielką Sobotę tradycyjne święcenie pokarmów. Będzie to też okazja do adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, która będzie trwała przez cały dzień. Święcenie pokarmów rozpoczniemy o godz. 10.00. O godz. 15.00 zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Początek Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Po skończonym nabożeństwie będzie całonocne czuwanie, które ma charakter radosnego czuwania przy Chrystusie Zmartwychwstałym. Prosimy wszystkie działające w parafii grupy o zorganizowanie nocnej adoracji. Kamery nasze rejestrują podejmowane próby kradzieży w momencie, gdy nikogo nie ma w kościele. Zadbajmy, by w godzinach nocnych zawsze ktoś adorował Najświętszy Sakrament.

 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – Rezurekcja o godz. 6.00. W procesji rezurekcyjnej nasz kościół obejdziemy trzy razy. Następne Msze Św. o godz. 9.30; 11.00;12.30 i 18.00. Nie będzie Mszy Św. o godz. 8.00 i 19.15. Uroczystość Wielkanocną obchodzimy przez cały tydzień w tzw Oktawie Wielkanocnej. Od Wielkiejnocy do soboty po Mszy Św. wieczornej będzie odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego. Rozpocznie się też Nowenna do Św. Wojciecha przed zbliżającym się Odpustem, który w tym roku jest przełożony na 28 kwietnia ze względu na Oktawę wielkanocną.

 • W Wielki Czwartek spowiadamy 15.00 – 18.00, w Wielki Piątek  6.30 -18.00, w Wielką Sobotę 6.30 – 18.45.

 • W II Niedzielę Wielkanocną czyli w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia porządek Mszy Św. nie ulegnie zmianie. Tego dnia organizowana jest II Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w naszym mieście. Nasza parafia  jest w II grupie. Grupa ta wyjdzie z Dojlid z parafii Niepokalanego Serca Maryi o godz. 13.00. Nasi parafianie dołączą przy ul. Piastowskiej tak jak to było w ub. Roku. Wieczorem w naszym kościele na Mszy Św. o godz. 18.00 nastąpi INTRONIZACJA RELIKWII – Św. Jana Pawła II, Św. Faustyny Kowalskiej i Bł. Ks. Michała Sopoćki. Po Mszy Św. można będzie uczcić relikwie przez dotknięcie i uczynienie znaku Krzyża Św.

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2013

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2012.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
Przynieś makulaturę - pomóż Parafii

Od 30 kwietnia 2012r. w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku trwa zbiórka makulatury.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zobowiązania finansowe parafii.

Makulaturę(prasa, książki, ulotki,kartony) można przynosić do kruchty pod chórem lub zakrystii przy ul Warszawskiej 46A.

Wszystkim parafianom oraz osobom spoza parafii za POMOC składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 
Informacje dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów

Chrzest


Sakramentu chrztu w naszym Kościele udziela się w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie przygotowujące odbywa się w sobotę przed planowanym chrztem, po Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia, wraz z wymaganymi dokumentami, należy dokonać w tygodniu przed planowanym chrztem.

Więcej w zakładce: Chrzest

Pierwsza Komunia święta


Z racji na zmianę podstawy programowej z religii w klasach I SP, uległy zmianie katechezy parafialne przygotowujące do I Komunii świętej. Od roku szkolnego 2012/2013 przygotowanie do I Komunii świętej odbywać się będzie przez 3 lata. Dzieci rozpoczynające w tym roku szkolnym edukację w I kl. SP przystąpią do komunii św. w klasie III.

W tym roku zapraszam wszystkie dzieci klas pierwszych i rodziców do uczestnictwa we Mszy św. w każdą niedzielę o 12.30. Natomiast spotkanie formacyjne będą odbywać się w następujących terminach:

 • Klasy I SP spotkania katechetyczne co dwa miesiące w I-szą Niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz.12.30 będą w: XI, I, III i V
 • Klasy II SP co dwa miesiące w II Niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 12.30 będą w: XI, I, III i V
 • Klasy III SP mają I piątki miesiąca i rocznicę I Komunii Św.

Więcej w zakładce: Pierwsza Komunia święta

Bierzmowanie


Na rodzicach i duszpasterzach spoczywa obowiązek troski o to, aby kandydaci zostali właściwie przygotowani do przyjęcia sakramentu bierzmowania i w odpowiednim czasie do niego przystąpili. Odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania jest ks. Karol, do którego należy zgłaszać się z pytaniami.

FORMACJA BIERZMOWANYCH W ROKU SZKOLNYM I KATECHETYCZNYM 2013/2014

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania trwa przez trzy lata edukacji w gimnazjum. Całość przygotowania obejmuje dwa etapy:

I. Etap - katechetyczny

Odpowiedzialnym jest katecheta gimnazjalny, który współpracuje z duszpasterzami katechizowanej młodzieży. Kandydaci w tym czasie mają osiągnąć konieczną znajomość prawd wiary i moralności na podstawie katechizmu bierzmowanych („Katechizm dla dzieci i młodzieży” – ks. St. Piotrowski). Przygotowanie i jego realizacja trwają w klasie I i II gimnazjum. Na zakończenie klasy II ma miejsce w szkole egzamin z wiedzy religijnej - przeprowadzony przez dekanalnego wizytatora nauki religii w obecności katechety.

II Etap – formacyjny

Odpowiedzialna za przygotowanie jest parafia kandydata do bierzmowania (wg miejsca zamieszkania). Formacja parafialna obejmuje wszystkie trzy klasy kształcenia gimnazjalnego.

KLASA I

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 8 IX 2013r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium). Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. I gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA II

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 IX 2013r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium). Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. II gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA III

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 IX 2013r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium). Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. III gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

Więcej w zakładce: Bierzmowanie

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2012

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2012.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 232
© 2014 Parafia św. Wojciecha w Białymstoku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.