Wielkość liter

1 marca 2015r. II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
 • Wielu z nas pragnie stać się w tym czasie pokuty kimś innym i dlatego podejmuje różnego rodzaju wyrzeczenia. Bóg dostrzega te zabiegi człowieka, dlatego przez Kościół daje mu trzy specjalne narzędzia: post, modlitwę i jałmużnę. Modlitwę po to, byśmy pojęli sercem, że celem naszego życia jest Bóg, który zakochał się w człowieku; jałmużnę po to, byśmy dostrzegli i pokochali innych wędrowców w drodze do Ojca; post po to, byśmy za płaszczem przyzwyczajeń i nałogów, za stertą masek, jak zakładamy przed ludźmi i przed sobą, zobaczyli jacy jesteśmy naprawdę.

 • Dzisiaj odbędzie się II Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez porozumienie środowisk patriotycznych. Pochód wyruszy o godz. 19.00 z placu przed Kinem TON. Serdecznie zapraszamy.

 • Dzisiaj trwa ogólnopolska zbiórka ofiar do puszek na rzecz Misji  AD  GENTES. Dzieło Pomocy  AD  GENTES  przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wspiera ofiarami 2.065 misjonarzy i ich posługę ewangelizacyjną, charytatywną, medyczną i edukacyjną. Pragniemy pamiętać o polskich misjonarzach pracujących w 94 krajach świata. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i kocha każdego bez wyjątku. Dlatego dzisiaj odpowiadamy na apel dyrektora Dzieła Pomocy AD  GENTES. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa. Ofiarę można będzie złożyć do puszki jak zawsze na stoisku z prasą.

 • Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.30 katecheza dzieciom klas I-szych Szkoły Podstawowej i ich rodzicom przed I Komunią Św. Za tydzień klasom II-im.

 • Trwa doroczna akcja CARITAS naszej Archidiecezji JAŁMUŻNA  WIELKOPOSTNA. Zachęcamy całe rodziny, aby rezygnując w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności, rodzina złożyła ofiarę do tekturowej skarbonki. Skarbonka Jałmużny Wielkopostnej ma zadanie wychowawcze: uczy wyrzeczenia się i dzielenia swoimi dobrami z bliźnimi oraz wskazuje na zachowywanie charakteru pokutnego Wielkiego Postu. Już od wielu lat zwyczajem naszej parafii, skarbonki i koperty złożymy przed głównym ołtarzem po każdej Mszy Św. w Niedzielę Palmową.

 • Przy ołtarzu Matki Bożej z lewej strony jest ustawiony kosz do którego można składać przez cały Wielki Post – żywność, środki czystości biednym z naszej parafii. Zwracajmy uwagę na termin ważności składanych darów.

 • W  KAŻDĄ  NIEDZIELĘ  PO  MSZY ŚW., MOŻNA  ZAPISAĆ  W  ZAKRYSTII  INTENCJĘ  MSZY ŚW.

 • A oto jak są odprawiane nabożeństwa wielkopostne: 

 • wtorek - Droga Krzyżowa dzieciom o godz. 17.15

 • środa  - Gorzkie Żale przed Mszą wieczorną o godz. 17.30

 • piątek  - Droga Krzyżowa wszystkim o godz. 17.15

 • sobota - Gorzkie Żale o godz. 17.30

 • niedziela - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.30

 • W środę o godz. 19.00 swoją Mszę Św. w naszym kościele  ma Odnowa w Duchu Św.

 • Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego zaprasza w  I-szy czwartek miesiąca na  godz. 17.15 na różaniec. Modlić się będziemy  w intencji: o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W I-szy piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz.: 7.00; 16.30 i 18.00. Na Mszy Św. o godz. 16.30 i 18.00 ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na nową chorągiew z wizerunkiem Serca Pana Jezusa. Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00. W I-sza sobotę nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi o godz.: 7.00 i 18.00. Różaniec Fatimski o godz. 15.00.

 • Za tydzień jak w każdą II Niedzielę miesiąca w okresie grzewczym ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na ogrzewanie naszego kościoła. Zmiana Niedzieli w lutym była spowodowana zbiórką ofiar na Seminarium Duchowne.

 • Nikogo nie było wczoraj z  bloku Nr 16  przy ul. Chrobrego. Dziękujemy innym  osobom za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę  na godz. 10.00 zapraszamy mieszkańców bloku Nr 18  przy ul. Chrobrego.

 • Za tydzień otwieramy balkony. Jeszcze będą pewne utrudnienia w ich użytkowaniu. Problemy te znikną z chwilą zakończenia prac na wieży naszego kościoła. Również w sobotę na godz.10.00 zapraszamy wszystkie grupy oraz chętne osoby do pomocy w sprzątaniu balkonów. Tak jak było przed pożarem, balkony będą czynne w Niedziele na Mszach Św. o godz. 8.00; 9.30; 11.00 i 12.30. W okresie wakacyjnym na Mszach Św. o godz. 8.00 i 9.30.

 • W minionym tygodniu ofiary na odbudowę wieży i całkowity remont naszego kościoła wpłynęły na konto parafii  i w kancelarii od 5 osób. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ  CODZIENNIE  ZA  NICH  MODLI  SIĘ.

 • Zapraszamy do lektury wielkopostnego numeru "Drogi Miłosierdzia", którego głównym tematem jest walka z pokusami. Polecamy wywiad z ks. Jerzym Buzunem pt. "Pomiędzy pokusą a grzechem" oraz artykuł omawiający pokusy posiadania, władzy i pychy, którym ulega współczesny człowiek.    

 • Do uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży na łamach "Dróg Miłosierdzia" zachęca ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor krajowego biura Światowych Dni Młodzieży. Ponadto zapraszamy do lektury artykułu poświęconego zadaniom rodziców w kształtowaniu sumienia dziecka i materiału przedstawiającego postać ks. Wilhelma Szwarca, budowniczego białostockiego kościoła katedralnego.

 • Uroczysta  Msza Św.  ku czci  ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA, Głównego Patrona Metropolii Białostockiej, zostanie odprawiona w środę 4 marca  o godz.18.00 w kościele św. Kazimierza w Białymstoku. W uroczystościach wezmą udział Księża Biskupi z Metropolii Białostockiej, a także przedstawiciele władz oraz związków zawodowych „Solidarność”.

 • Nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 przy ul. Świętojańskiej 1, serdecznie zapraszają Uczniów, Rodziców i Nauczycieli klas III-ich Gimnazjum, do nauki w technikum, które daje kwalifikacje i pracę jako: technik mechatronik, technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich, monter mechatronik i fryzjer. Dni Otwarte szkoły będą w najbliższy czwartek i piątek.

 • Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na wielkopostne rekolekcje małżeństw niesakramentalnych 8 i 9 marca 2015 roku w dolnym kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku. W programie: 8 marca /niedziela/ godz. 17.00 niedzielna Eucharystia z nauką rekolekcyjną, 9 marca /poniedziałek/ godz. 17.30 droga krzyżowa z nauką rekolekcyjną. Rekolekcje prowadzi ks. Wojciech Niemotko.

 • UROCZYSTOŚCI DZIĘKCZYNNE ZA OCALENIE MIASTA BIAŁEGOSTOKU, w 26. rocznicę katastrofy pociągu przewożącego chlor, odbędą się w poniedziałek 9 marca  2015 r. i przebiegać będą według następującego porządku:

 • godz. 16.30 – rozpoczęcie przy Krzyżu w miejscu katastrofy przy ul. Poleskiej,– procesja od Krzyża do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w czasie procesji Droga Krzyżowa oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego,    

 • godz. 18.00 – Msza Święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego.

 • Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym kościele mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w rozliczeniu podatku za 2015 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2015 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.

 • DZIĘKUJEMY  ZA  DOSTARCZANĄ  MAKULATURĘ. PROSIMY  SKŁADAĆ JĄ  DO  KONTENERA  ZA  PLEBANIĄ, A NIE  W  KRUCHCIE  KOŚCIOŁA. BÓG  ZAPŁAĆ.

 • Trwają prace przy poszczególnych elementach, które zostaną umieszczone na wieży naszego kościoła. Powróci też odnowiona i pozłocona kula. Do jej wnętrza zostaną włożone dokumenty potwierdzające pożar jak też dziękczynienia i prośby od mieszkańców naszego miasta i okolic. Czynimy to podobnie jak przed laty, kiedy ustawiana była figura Matki Bożej na wieży kościoła Św. Rocha. Wszystkie intencje zapisane na kartkach zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach i pozostaną w kuli dla potomnych jako świadectwo naszej wiary. Intencje mieszkańców miasta i okolic można składać do skarbony pod chórem z prawej strony. Dołączone do nich ofiary będą przeznaczone na złocenie kuli.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2014

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2013.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
Przynieś makulaturę - pomóż Parafii

Od 30 kwietnia 2012r. w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku trwa zbiórka makulatury.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zobowiązania finansowe parafii.

Makulaturę(prasa, książki, ulotki,kartony) można przynosić do kruchty pod chórem lub zakrystii przy ul Warszawskiej 46A.

Wszystkim parafianom oraz osobom spoza parafii za POMOC składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 
Informacje dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów

Chrzest


Sakramentu chrztu w naszym Kościele udziela się w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie przygotowujące odbywa się w sobotę przed planowanym chrztem, po Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia, wraz z wymaganymi dokumentami, należy dokonać w tygodniu przed planowanym chrztem.

Więcej w zakładce: Chrzest

Pierwsza Komunia święta


Z racji na zmianę podstawy programowej z religii w klasach I SP, uległy zmianie katechezy parafialne przygotowujące do I Komunii świętej. Od roku szkolnego 2012/2013 przygotowanie do I Komunii świętej odbywać się będzie przez 3 lata. Dzieci rozpoczynające w tym roku szkolnym edukację w I kl. SP przystąpią do komunii św. w klasie III.

W tym roku zapraszam wszystkie dzieci klas pierwszych i rodziców do uczestnictwa we Mszy św. w każdą niedzielę o 12.30. Natomiast spotkanie formacyjne będą odbywać się w następujących terminach.

Porządek przygotowań dzieci do Pierwszej spowiedzi i Komunii św.

Dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej:

- spotkania co drugi miesiąc, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30 (wrzesień, listopad, styczeń, marzec i czerwiec)

Dzieci z klas drugich Szkoły Podstawowej:

- spotkania co drugi miesiąc, w drugą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30 (wrzesień, listopad, styczeń, marzec i czerwiec)

Dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej:

- spotkania raz w miesiącu, w trzecią niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.30

Dzieci z klas czwartych Szkoły Podstawowej:

- obchodzą wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem pierwsze piątki miesiąca (od września) Msze św. w I piątki miesiąca o godz. 7.00, 16.30 i 18.00

W wypadku zmian terminów spotkań zainteresowani będą informowani na spotkaniach, w ogłoszeniach parafialnych, bądź też na stronie www. parafii.

Przypominamy, że dzieci do sakramentów świętych: pierwszej spowiedzi i Komunii św. przystępują w parafii, na terenie której mieszkają, w swym parafialnym kościele.

Formacja parafialna trwa od pierwszej klasy Szkoły Podstawowej i nie kończy się z chwilą uroczystości I Komunii św.

Rodzice proszeni są o zainteresowanie się katechezą dziecka i jego przygotowaniem do I Komunii św. na lekcjach religii w Szkole Podstawowej, do której ich dziecko uczęszcza.

Po I Komunii św. zachęcamy i zapraszamy, by chłopcy zgłaszali się na ministrantów, a dziewczynki do scholi parafialnej.

Księżmi odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do I spowiedzi i Komunii św. są:

 • w 2015 r. - ks. Marek Lipiszko (dyżuruje w kancelarii parafialnej w piątki)

 • w 2016 r. - ks. Adam Szot (dyżuruje w kancelarii parafialnej w czwartki)

 • w 2017 r. – ks. Marek Lipiszko

Więcej w zakładce: Pierwsza Komunia święta

Bierzmowanie


W 2015 roku bierzmowanie odbędzie się w dniu Odpustu Św. Wojciecha, 23 kwietnia o godz. 18.00 

Na rodzicach i duszpasterzach spoczywa obowiązek troski o to, aby kandydaci zostali właściwie przygotowani do przyjęcia sakramentu bierzmowania i w odpowiednim czasie do niego przystąpili. Odpowiedzialnym za przygotowanie w naszej parafii jest ks. Karol, do którego należy zgłaszać się z ewentualnymi pytaniami (dyżur w kancelarii parafialnej ks. Karol pełni w środy w godz.9.00-10.00 i od 16.00-17.45).

FORMACJA BIERZMOWANYCH  ROKU SZKOLNYM I KATECHETYCZNYM 2014/2015

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania trwa przez trzy lata edukacji w gimnazjum. Całość przygotowania obejmuje dwa etapy:

I. Etap - katechetyczny.
Odpowiedzialnym jest katecheta gimnazjalny, który współpracuje z duszpasterzami katechizowanej młodzieży. Kandydaci w tym czasie mają osiągnąć konieczną znajomość prawd wiary i moralności na podstawie katechizmu bierzmowanych („Katechizm dla dzieci i młodzieży” – ks. St. Piotrowski). Przygotowanie i jego realizacja trwają w klasie I i II gimnazjum. Na zakończenie klasy II ma miejsce w szkole egzamin z wiedzy religijnej - przeprowadzony przez dekanalnego wizytatora nauki religii w obecności katechety.

II Etap – formacyjny.
Odpowiedzialna za przygotowanie jest parafia kandydata do bierzmowania (wg miejsca zamieszkania). Formacja parafialna obejmuje wszystkie trzy klasy kształcenia gimnazjalnego.

KLASA I:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. I gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA II:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. II gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami odnowią deklarację kandydata.

KLASA III:
Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 21 IX 2014r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium).
Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. III gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

Więcej w zakładce: Bierzmowanie

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2013

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2013.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 279
© 2015 Parafia św. Wojciecha w Białymstoku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.