Wielkość liter

24 sierpnia 2014r. - XXI NIEDZIELA ZWYKŁA
 • Trwa sierpień, miesiąc trzeźwości. Bardzo prosimy o podjęcie apelu skierowanego do nas przez biskupów i powstrzymanie się od alkoholu. Ten trud powstrzymania się od picia alkoholu ofiarujmy w intencji pielgrzymujących do sanktuariów Matki Bożej.

 • Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Białostockiej zaprasza na "Rekolekcje Sierpniowe", które odbędą się w dniach 29 - 31 sierpnia w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach. Rekolekcje, które poprowadzą oo. Kapucyni z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, mogą być dobrą okazją do świadomego ofiarowania Bogu sierpniowego daru abstynencji, a także konkretną pomocą dla rodzin borykających się z problemem uzależnienia swoich najbliższych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej

 • We wtorek w Uroczystość NMP Częstochowskiej w Patronalne Święto Pomocników Maryi Matki Kościoła przypada 35 rocznica utworzenia naszej parafii. Parafię erygował Ks. Bp Edward Kisiel. Pierwszym proboszczem został Ks. Infułat Zygmunt Lewicki. Całą naszą wspólnotę parafialną polecamy Opiece Bożej za wstawiennictwem Św. Wojciecha naszego Patrona.

 • Tego dnia modlić się będziemy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W ten sposób odpowiemy na apel Ojca Św. Franciszka i katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego Louisa Raphaela I Sako. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Św. i ofiarowania Komunii Św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Msze Św. będą odprawiane o godz. 6.30; 8.00; 9.30 i 18.00. O godz. 21.00 Apel Maryjny. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (Droga Krzyżowa, Różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich.

 • Odpowiadając na powyższy apel Kuria Metropolitalna Białostocka prosi o przeprowadzenie zbiórki ofiar do puszek na pomoc cierpiącym chrześcijanom w Iraku. Zbiórka będzie przeprowadzona za tydzień. Po każdej Mszy Św. na stoisku z prasą można będzie złożyć swój dar do puszki na ten cel.

 • W czwartek otrzymamy drugi nowy dzwon. Zostanie on poświęcony za tydzień, a więc nieco wcześniej jak zapowiadaliśmy, na Mszy Św. o godz. 8.00. Dzwon poświęci Ks. Bp Henryk Ciereszko. Dzwon otrzyma imię MICHAŁ na cześć Bł. Ks. Michała Sopoćki, który w naszym kościele wielokrotnie odprawiał Mszę Św. jako profesor Seminarium Duchownego. Jako pierwszy serce dzwonu pociągnie Ks. Biskup, następnie księża, fundatorzy dzwonu, a także w imieniu wszystkich parafian członkowie Rady Parafialnej. Można jeszcze zapisywać się na listę fundatorów tego dzwonu. Serdecznie zapraszamy na tę podniosłą uroczystość. Oba dzwony już niebawem będą zawieszane na wieży.

 • Również za tydzień na Mszy Św. o godz. 9.30 podziękujemy s. Kornelii za pracę w naszej parafii i powitamy s. Agatę, która rozpoczyna u nas pracę.

 • Za dwa tygodnie rozpoczniemy Dni Adoracji Najświętszego Sakramentu czyli 40 godzinne nabożeństwo.

 • Nikogo nie było z bloków Nr 8; 8b; 8c; 9 przy Modlińskiej oraz Stary Rynek 2. Dziękujemy jednemu Panu za pomoc w sprzątaniu kościoła. W sobotę zapraszamy na godz. 10.00 mieszkańców bloków Nr 6; 10 i 12 przy ul. Modlińskiej.

 • Dziękujemy paniom z magla za wielką pomoc zawsze nam okazywaną. Bóg zapłać.

 • Dziękujemy wszystkim osobom, które tak pięknie odpowiedziały na naszą prośbę w sprzątaniu kościoła po rozbiórce rusztowań - we wtorek i w środę. W tym tygodniu pojawią się nowe rusztowania przy tabernakulum, nad ołtarzem głównym i przy ambonie. Dokończone zostanie malowanie kościoła do fresków. Freski w absydzie będą z czasem zmienione. Najpierw będzie ogłoszony konkurs w którym wezmą udział artyści z całej Polski. Najlepszy projekt zatwierdzi specjalna komisja i dopiero potem nastąpi malowanie absydy.

 • W większości kościół nasz jest już pomalowany. Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, abyśmy szanowali to co już zostało zrobione. Tymczasem po ubiegłej niedzieli trzeba było w wielu miejscach ponownie malować, gdyż na ścianach były ślady ludzkich stóp. A zatem stąpajmy po ziemi, a nie po ścianach. Przed remontem największe zniszczenia były w kruchcie pod chórem. Tam też były zniszczone tynki aż do cegły.

 • W minionym tygodniu ofiary na odbudowę wieży i całkowity remont naszego kościoła wpłynęły na konto parafii i w kancelarii od 7 osób. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE ZA NICH MODLI SIĘ.

 • Za tydzień ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na pomoc biednym rodzinom naszej parafii.

 • Polecamy najnowsze wydanie watykańskiego pisma L'OSSERVATORE ROMANO, a w nim wiele ciekawych artykułów. Prasa i książki o tematyce religijnej są pod chórem.

 • Przy ołtarzu Matki Bożej jest wystawiony kosz na szkolne wyprawki dzieciom z biednych rodzin naszej parafii. Dziękujemy tym wszystkim, którzy już okazali swoją pomoc.

 • W czwartek w godzinach 17.00 – 21.00, przy białostockiej Katedrze odbędzie się koncert charytatywny podsumowujący akcję „Tornister pełen uśmiechów” organizowany przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Wystąpi schola Winnica, zespół Whitestock oraz TGD. Podczas koncertu będą wydawane wyprawki szkolne dzieciom z rodzin potrzebujących a także będą zbierane dary w postaci artykułów szkolnych. Serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie.

 • Tradycją lat ubiegłych w pierwszych dniach września organizowana jest Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Tegoroczna będzie 30-tą i wyruszy 6 września sprzed Katedry o godz. 7.30. W kancelarii przyjmujemy zapisy chętnych uczestników tej pielgrzymki.

 • DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. BÓG ZAPŁAĆ.

 • Trwają prace przy poszczególnych elementach, które zostaną umieszczone na wieży naszego kościoła. Powróci też odnowiona i pozłocona kula. Do jej wnętrza zostaną włożone dokumenty potwierdzające pożar jak też dziękczynienia i prośby od mieszkańców naszego miasta i okolic. Czynimy to podobnie jak przed laty, kiedy ustawiana była figura Matki Bożej na wieży kościoła Św. Rocha. Wszystkie intencje zapisane na kartkach zostaną umieszczone w specjalnych pojemnikach i pozostaną w kuli dla potomnych jako świadectwo naszej wiary. Intencje mieszkańców miasta i okolic można składać do skarbony pod chórem z prawej strony. Dołączone do nich ofiary będą przeznaczone na złocenie kuli.

 • Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Stąd też nie odprawiamy Mszy Św. pogrzebowej w żadnej kaplicy cmentarnej. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2013

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2012.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
Przynieś makulaturę - pomóż Parafii

Od 30 kwietnia 2012r. w parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku trwa zbiórka makulatury.

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zobowiązania finansowe parafii.

Makulaturę(prasa, książki, ulotki,kartony) można przynosić do kruchty pod chórem lub zakrystii przy ul Warszawskiej 46A.

Wszystkim parafianom oraz osobom spoza parafii za POMOC składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 
Informacje dla przygotowujących się do przyjęcia sakramentów

Chrzest


Sakramentu chrztu w naszym Kościele udziela się w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 11.00. Spotkanie przygotowujące odbywa się w sobotę przed planowanym chrztem, po Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia, wraz z wymaganymi dokumentami, należy dokonać w tygodniu przed planowanym chrztem.

Więcej w zakładce: Chrzest

Pierwsza Komunia święta


Z racji na zmianę podstawy programowej z religii w klasach I SP, uległy zmianie katechezy parafialne przygotowujące do I Komunii świętej. Od roku szkolnego 2012/2013 przygotowanie do I Komunii świętej odbywać się będzie przez 3 lata. Dzieci rozpoczynające w tym roku szkolnym edukację w I kl. SP przystąpią do komunii św. w klasie III.

W tym roku zapraszam wszystkie dzieci klas pierwszych i rodziców do uczestnictwa we Mszy św. w każdą niedzielę o 12.30. Natomiast spotkanie formacyjne będą odbywać się w następujących terminach:

 • Klasy I SP spotkania katechetyczne co dwa miesiące w I-szą Niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz.12.30 będą w: XI, I, III i V
 • Klasy II SP co dwa miesiące w II Niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 12.30 będą w: XI, I, III i V
 • Klasy III SP mają I piątki miesiąca i rocznicę I Komunii Św.

Więcej w zakładce: Pierwsza Komunia święta

Bierzmowanie


Na rodzicach i duszpasterzach spoczywa obowiązek troski o to, aby kandydaci zostali właściwie przygotowani do przyjęcia sakramentu bierzmowania i w odpowiednim czasie do niego przystąpili. Odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania jest ks. Karol, do którego należy zgłaszać się z pytaniami.

FORMACJA BIERZMOWANYCH W ROKU SZKOLNYM I KATECHETYCZNYM 2013/2014

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania trwa przez trzy lata edukacji w gimnazjum. Całość przygotowania obejmuje dwa etapy:

I. Etap - katechetyczny

Odpowiedzialnym jest katecheta gimnazjalny, który współpracuje z duszpasterzami katechizowanej młodzieży. Kandydaci w tym czasie mają osiągnąć konieczną znajomość prawd wiary i moralności na podstawie katechizmu bierzmowanych („Katechizm dla dzieci i młodzieży” – ks. St. Piotrowski). Przygotowanie i jego realizacja trwają w klasie I i II gimnazjum. Na zakończenie klasy II ma miejsce w szkole egzamin z wiedzy religijnej - przeprowadzony przez dekanalnego wizytatora nauki religii w obecności katechety.

II Etap – formacyjny

Odpowiedzialna za przygotowanie jest parafia kandydata do bierzmowania (wg miejsca zamieszkania). Formacja parafialna obejmuje wszystkie trzy klasy kształcenia gimnazjalnego.

KLASA I

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 8 IX 2013r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium). Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. I gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA II

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 IX 2013r. (po Mszy św. o godz. 9.30 w Oratorium). Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. II gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

KLASA III

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 IX 2013r. (po Mszy św. o godz. 12.30 w Oratorium). Na spotkanie zapraszam rodziców i uczniów kl. III gimnazjum z terenu naszej parafii. Przygotowujący się do bierzmowania otrzymają Indeksy Kandydata i wraz z rodzicami złożą deklarację przystąpienia do przygotowania.

Więcej w zakładce: Bierzmowanie

 
Sprawozdanie ks. Proboszcza - rok 2012

Zapraszam do zapoznania się ze sprawozdaniem z prac wykonanych w naszym kościele w roku 2012.

ks. Jan Wierzbicki, Proboszcz Parafii św. Wojciecha w Białymstoku

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 13 z 251
© 2014 Parafia św. Wojciecha w Białymstoku
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.